EUR 24.495

USD 23.384

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.495

USD 23.384

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

06. 09. 2023

0 komentářů

Nová pravidla rozúčtování tepla v bytových domech mají motivovat k úsporám. Platit začnou příští rok

 

Ministerstvo pro místní rozvoj připravilo nová pravidla pro rozúčtování tepla v centrálně vytápěných domech. Férovější způsob bude motivovat k úsporám.

Loading 

Nově se zohlední energetická náročnost budovy

Připravovaná novela vyhlášky o rozúčtování nákladů na vytápění vychází z odborné analýzy vypracované pro Ministerstvo pro místní rozvoj ze strany Fakulty stavební ČVUT v Praze.

„Současný způsob rozúčtování nákladů na teplo a teplou vodu v centrálně vytápěných domech nemotivuje k šetření. To jsme se rozhodli změnit. Nová pravidla pro rozúčtování povedou k férovějšímu nastavení plateb a podpoří snahy k úsporám,“ řekl k tomu ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

Ponovu vyhláška zohlední i energetickou náročnost budovy. Čím vyšší kvalita energetické náročnosti budovy, tím méně tepla uniká ven. „To by mohlo dále motivovat k zateplování budov a modernizaci systému vytápění, včetně jeho digitalizace, což je celoevropský trend,“ uvádí Ministerstvo pro místní rozvoj.

Základem pro změnu je odborná studie

Fakulta stavební ČVUT v Praze pro ministerstvo zpracovala odbornou studii, která vyhodnocuje fyzikální chování budovy ve smyslu stanovené roční potřeby energie na vytápění budovy a jednotlivých bytů. Z analýzy vyplývá základ pro rozhodnutí, jak nastavit (pro různě tepelně technické standardy) základní a spotřební složku a spodní limit korekce spotřební složky.

„Není ambicí tohoto návrhu, a matematicky a ekonomicky to ani není reálné, postihnout všechny varianty různého tepelného užívání bytů, nicméně jeho snahou je snížit největší rozdíly a podpořit snahu k úsporám. Zároveň je snahou zavést tato pravidla v co nejbližší době, protože dopady růstu cen energií již v posledním vyúčtování obyvatelé bytů pocítili,“ píše navrhovatel v důvodové zprávě.

Změna poměru základní a spotřební složky

Návrh změny vyhlášky má nyní změnit poměr základní a spotřební složky včetně spodního limitu spotřební složky tak, že poměr základní složky nově naváže na Průkaz energetické náročnosti budovy. Zavádí se odstupňované postupné navýšení základní složky s vyšší kvalitou energetické náročnosti budovy.

Namísto dosavadních pravidel, kdy základní složka tvoří 30 % až 50 % nákladů dostanou bytová družstva a SVJ na výběr ze tří variant podle energetické náročnosti budovy. „Základní složka by měla být ve výši 40 %, 50 % nebo 60 % s tím, že správce objektu (družstvo nebo SVJ) může tuto složku o 10 % navýšit či snížit,“ vysvětluje ministerstvo.

Interval pro volbu základní složky a spotřební složky podle třídy energetické náročnosti
Typ budovy Třída Základní složka Spotřební složka
Velmi nehospodárná a mimořádně nehospodárná F a G 30 – 50 % 50 – 70 %
Nevyhovující a nehospodárná D a E 40 – 60 % 40 – 60 %
Úsporná a vyhovující (u mimořádně úsporné se zpravidla neměří) B a C (příp. A) 50 – 70 % 30 – 50 %
Zdroj: Ministerstvo pro místní rozvoj

Snížení limitu pro dolní hranici výpočtu spotřební složky

Další opatření – snížení limitu pro dolní hranici výpočtu spotřební složky o 10 % – má motivovat k úsporám; horní limit se nezmění. Limity fungují tak, že když je bytová jednotka překročí (spodní hranice, tj. dosažená úspora dnes minus 20 % se navýší na minus 30 %), jeho účet za teplo bude 80 % (nově 70 %) průměrné hodnoty při nedodržení spodní hranice nebo 200 % průměrné hodnoty při nedodržení horní hranice.

Podle ministerstva má tento posun uspokojit některé uživatele, kteří se cítí nespravedlivě znevýhodněni.

„Další snížení by již postrádalo stavebně technické opodstatnění, neboť byty musí být vytápěny minimálně na 16 oC,“ stojí v důvodové zprávě.

Novelizovaná vyhláška má nabýt účinnosti k 1. lednu 2024, pro letošní rok se rozúčtování bude řídit ještě starými pravidly.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.1 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%
Historie vývoje


Související články

Pokles cen nemovitostí podpojištění majetku v Česku nevyřešil

Podpojištění je vlastnost pojištění, která může lidi snadno připravit o peníze z plnění. V případě pojistné události může totiž pojišťovna, je-li majetek podpojištěn, krátit vyplacené pojistné plnění ve stejném poměru, o kolik je hodnota pojištěné věci vyšší než pojistná částka. Jak podpojištění vzniká, jak mu předcházet?

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 10. 2023

Česko v roce 2033 – v důsledku dominantní věkové skupiny 50 až 59 let bude zájem o menší byty

Není žádnou novinkou, že mnohé evropské země patří k nejrychleji stárnoucím zemím na světě. Za 10 let bude v Česku nejvíce obyvatel ve věku 50 až 59 let. Podobně jsou na tom další státy ve střední a východní Evropě. V Německu, Rakousku, Itálii nebo Francii bude dominantní věková skupina 60 až 69 let. Na druhém konci žebříčku je […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

02. 10. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *