EUR 24.725

USD 23.416

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.0 %

EUR 24.725

USD 23.416

Text: Monika Lukešová

13. 08. 2013

0 komentářů

Nová zelená úsporám odstartovala. Má ale své mouchy

 


 

První výzva je zaměřena na snižování energetické náročnosti stávajících rodinných domů, na výstavbu rodinných domů s velmi nízkou energetickou náročností a na efektivní využití zdrojů energie – např. na výměnu zdrojů tepla na tuhá a vyjmenovaná kapalná fosilní paliva za efektivní, ekologicky šetrné zdroje.

Do energeticky úsporných domů půjde celkem 1,8 miliardy korun, a to ze zdrojů Státního fondu životního prostředí ČR, z prodeje emisních povolenek je připraveno 300 milionů korun, dalších 500 milionů z prodeje povolenek pak očekává ministerstvo do konce roku. Celkem tedy podle ministerstva životního prostředí půjde letos na financování programu 1,8 mld. korun.

Data určuje ministerstvo

Situaci však podle Šance pro budovy komplikuje podávání žádostí v rámci výzev, tedy podle data stanoveného ministerstvem, a nikoliv podle individuální situace či potřeby žadatele.  Tedy lidé, kteří by s pomocí státního příspěvku investovat chtěli, svůj projekt v tomto systému nestihnou během krátké lhůty mezi vyhlášením podmínek programu a začátkem příjmu žádostí pořádně připravit. Momentálně navíc na žadatele čeká jen pouhá 1 miliarda korun, další peníze budou postupně přibývat.

„Lidé nechtějí investovat do energeticky úsporných renovací nebo nového kvalitního bydlení podle data stanoveného ministerstvem, ale spíše podle své individuální situace a připravenosti na tak velkou investici. Systém ministerských výzev v režimu stop-and-go navíc způsobuje turbulence v poptávce po stavebních pracích a poškozuje malé a střední firmy, které jinak program vítají. Stát by měl proto usilovat o dlouhodobý program se stabilním financováním a průběžným příjmem žádostí,“ říká Petr Holub, ředitel Šance pro budovy, aliance oborových asociací podporující energeticky úsporné stavebnictví.

Kolik peněz žadatel dostane, záleží na energetické náročnosti budovy. Čím nižší, tím vyšší bude přiznaná dotace. Nastavení programu NZÚ je rozděleno do čtyř kategorií:  Snižování energetické náročnosti stávajících rodinných domů, Výstavba rodinných domů s velmi nízkou energetickou náročností, Efektivní využití zdrojů energie, Podpora na přípravu a zajištění realizace podporovaných opatření. Za kombinaci vybraných opatření můžete získat bonus 10 procent.

REKLAMA

Ve srovnání se starou Zelenou úsporám bude ta Nová podporovat pouze kvalitní celkovou renovaci budov a novostaveb ve velmi úsporném standardu.  Zelená úsporám umožňovala dotovat i dílčí renovace. Podpora se ale týká jen rodinných domů a nikoli bytových domů. To znevýhodňuje zájemce o kvalitní energeticky úsporné byty. 

 

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%5.71 Aktuální výše Hypoindexu

2.4%

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%
Historie vývoje


Související články

SVJ se nescházejí a porušují tak zákon, jejich statutárům hrozí postihy

Ve 45 % SVJ během celé pandemie žádné fyzické setkání vlastníků neproběhlo. Statutární orgán SVJ v takovém případě zcela jednoznačně jedná v rozporu s péčí řádného hospodáře. Pokud v této souvislosti vznikne SVJ škoda, budou za ni odpovědní právě členové vedení SVJ. Minimálně jednou za rok se totiž má dle zákona schůze vlastníků konat povinně.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

24. 06. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.