Úterý 21. května. Svátek má Monika.

Nová zelená úsporám odstartovala. Má ale své mouchy

Monika Lukešová

Od pondělí 12. srpna mohou zájemci žádat o Novou zelenou úsporám a první peníze budou vyplaceny na podzim 2013.. Dotace má má pomoci domácnostem k energeticky úspornému bydlení. Celkem podle ministerstva životního prostředí půjde letos na financování programu 1,8 mld. korun.

První výzva je zaměřena na snižování energetické náročnosti stávajících rodinných domů, na výstavbu rodinných domů s velmi nízkou energetickou náročností a na efektivní využití zdrojů energie – např. na výměnu zdrojů tepla na tuhá a vyjmenovaná kapalná fosilní paliva za efektivní, ekologicky šetrné zdroje.

Do energeticky úsporných domů půjde celkem 1,8 miliardy korun, a to ze zdrojů Státního fondu životního prostředí ČR, z prodeje emisních povolenek je připraveno 300 milionů korun, dalších 500 milionů z prodeje povolenek pak očekává ministerstvo do konce roku. Celkem tedy podle ministerstva životního prostředí půjde letos na financování programu 1,8 mld. korun.

Data určuje ministerstvo

Situaci však podle Šance pro budovy komplikuje podávání žádostí v rámci výzev, tedy podle data stanoveného ministerstvem, a nikoliv podle individuální situace či potřeby žadatele.  Tedy lidé, kteří by s pomocí státního příspěvku investovat chtěli, svůj projekt v tomto systému nestihnou během krátké lhůty mezi vyhlášením podmínek programu a začátkem příjmu žádostí pořádně připravit. Momentálně navíc na žadatele čeká jen pouhá 1 miliarda korun, další peníze budou postupně přibývat.

„Lidé nechtějí investovat do energeticky úsporných renovací nebo nového kvalitního bydlení podle data stanoveného ministerstvem, ale spíše podle své individuální situace a připravenosti na tak velkou investici. Systém ministerských výzev v režimu stop-and-go navíc způsobuje turbulence v poptávce po stavebních pracích a poškozuje malé a střední firmy, které jinak program vítají. Stát by měl proto usilovat o dlouhodobý program se stabilním financováním a průběžným příjmem žádostí,“ říká Petr Holub, ředitel Šance pro budovy, aliance oborových asociací podporující energeticky úsporné stavebnictví.

Kolik peněz žadatel dostane, záleží na energetické náročnosti budovy. Čím nižší, tím vyšší bude přiznaná dotace. Nastavení programu NZÚ je rozděleno do čtyř kategorií:  Snižování energetické náročnosti stávajících rodinných domů, Výstavba rodinných domů s velmi nízkou energetickou náročností, Efektivní využití zdrojů energie, Podpora na přípravu a zajištění realizace podporovaných opatření. Za kombinaci vybraných opatření můžete získat bonus 10 procent.

Ve srovnání se starou Zelenou úsporám bude ta Nová podporovat pouze kvalitní celkovou renovaci budov a novostaveb ve velmi úsporném standardu.  Zelená úsporám umožňovala dotovat i dílčí renovace. Podpora se ale týká jen rodinných domů a nikoli bytových domů. To znevýhodňuje zájemce o kvalitní energeticky úsporné byty. 

 

Anketa: Žádáte o státní či evropské dotace?

Nahrávání ... Nahrávání ...

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *