Středa 30. září. Svátek má Jeroným.

Zelená úsporám končí. Ať žije Nová zelená úsporám

Petr Zámečník

Dotační program Zelená úsporám na snižování energetické náročnosti budov se závěrem roku končí. Kdo nestihl o dotace zažádat, ale nemusí litovat. Ministerstvo životního prostředí připravilo nový program – Nová zelená úsporám. Co bude dotovat?

Zelená úsporám byl štědrý program. Žadatelům o dotace koncem října vyplatil již přes 18,2 mld. Kč na 71 tisíc žádostí a celkem rozdá 20,894 mld. Kč, pokud tedy všech 5 tisíc žadatelů v procesu dodá veškeré požadované podklady. S koncem roku Státní fond životního prostředí sfoukne svíčku Zelené úsporám a program končí. Nikoli ale nadlouho.

Od srpna 2013 bude spuštěno přijímání žádostí do programu Nová zelená úsporám. Hradit bude ale podporované výdaje realizované již od začátku příštího roku. Bude však mnohem skromnější než její předchůdce. Na dotacích rozdá Státní fond životního prostředí „pouze“ 1,4 mld. Kč. A kam peníze poputují?

Nová zelená úsporám

Informace o cílení Nové zelené úsporám jsou zatím kusé. Základní materiál hovoří o snížení potřeby tepla na vytápění a uvádí konkrétní motivační systém tří hladin:

 • Hladina 1 – snížení potřeby tepla na vytápění alespoň o 40 % – podpora 25 % z uznatelných nákladů
 • Hladina 2 – snížení potřeby tepla na vytápění alespoň o 50 % – podpora 35 % z uznatelných nákladů
 • Hladina 3 – snížení potřeby tepla na vytápění alespoň o 60 % – podpora 50 % z uznatelných nákladů

Konkrétní podmínky slibuje Ministerstvo životního prostředí zveřejnit začátkem roku. V každém případě by se první výzva měla týkat jak rodinných, tak bytových domů a dotováno by mělo být v prvé řadě zateplení (vč. výměny oken apod.), při kterém dojde k patřičnému snížení energetické náročnosti. Bližší podmínky budou ještě upřesněny.

Velmi pravděpodobně bude ze stejných zdrojů financována též výměna neekologického vytápění za ekologické. V tomto bodě jsou informace ale ještě více kusé a bez patřičných parametrů.

„Při platnosti vyhlášky o požadavcích na energetickou náročnost budov bude v březnu vypsána první výzva s předpokládanou alokací 1,4 miliardy korun. Příjem žádostí o dotace bude zahájen v srpnu 2013. Žadatelé tedy budou mít dostatek času na zpracování projektové dokumentace,“ říká ředitelka Státního fondu životního prostředí ČR Radka Bučilová.

V roce 2014 by měla být dotace na „snížení potřeby tepla“ vypsána i pro veřejné budovy.

Program Nová zelená úsporám je dotačním titulem Ministerstva životního prostředí a administrovat ho bude stejně jako předchozí Státní fond životního prostředí.

Panel 2013+

Své další renesance se dočkal též program Panel, tentokráte v podobě Panel 2013+. Z něj bude pro změnu Státní fond rozvoje bydlení poskytovat dotované úvěry na opravy a rekonstrukce. Úvěr bude moci krýt až 90 % uznatelných úvěrů a úroková sazba fixovaná na celou dobu splácení (až 30 let) bude moci začínat na 1,43 %[1]. Reálně lze očekávat úrokovou sazbu kolem 2 %.

Program Panel 2013+ bude financován jak ze zdrojů Státního fondu rozvoje bydlení, tak z evropských dotací JESSICA. Zdrojem prostředků by mohl být též úvěr od Evropské investiční banky.


[1] Referenční úroková sazba Evropské komise.

Anketa: Žádáte o státní či evropské dotace?

Nahrávání ... Nahrávání ...

Předchozí článek: «
Následující článek: »

2 komentářů k článku “Zelená úsporám končí. Ať žije Nová zelená úsporám”

 1. Pavel napsal:

  Snížení spotřeby o 60%

  lze hravě dosáhnout pokud barák zbouráte a postavíte nový z polystyrénu a bez oken.

 2. Panel 2013+ napsal:

  Referenční sazba klesla

  Aktuálně se referenční sazba Evropské komise pohybuje na 1,09 % p. a. Nízkoúročený úvěr z programu <a href=„http://­www.panel-2013.eu“>Panel 2013+</a> je tak ještě výhodnější.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *