EUR 25.345

USD 22.982

REPO sazba ČNB 4.25 %

Inflace 2.2 %

EUR 25.345

USD 22.982

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

18. 04. 2023

0 komentářů

Nový stavební zákon ruší staré stavební uzávěry: Co je stavební uzávěra a k čemu slouží?

 

Mnoho let trvající omezení v území v důsledku starých stavebních uzávěr bude nutné přezkoumat. Stavební uzávěry vydané podle starého stavebního zákona z roku 1976 jsou novým stavebním zákonem zrušené automaticky již od srpna 2021. 

Loading



 

Stavební uzávěra

Územní opatření o stavební uzávěře se vydává ve formě opatření obecné povahy. Omezuje se jím nebo zakazuje stavební činnost ve vymezeném území a pouze v nezbytném rozsahu za podmínky, že by tato stavební činnost mohla znemožnit nebo ztížit budoucí využití území podle připravované územně plánovací dokumentace. Omezit nebo zakázat pouhé udržovací práce však stavební uzávěrou nelze.

K vydání územního opatření o stavební uzávěře je oprávněna rada obce, vydává toto opatření v přenesené působnosti. Dotýká-li se stavební uzávěra území více obcí (anebo je-li rada příslušné obce nečinná), může opatření vydat v přenesené působnosti rada kraje. Kromě doby a trvání zákazu nebo omezení stavební činnosti lze v územním opatření o stavební uzávěře uvést i podmínky pro povolování výjimek. „Součástí územního opatření o stavební uzávěře je grafická příloha v měřítku katastrální mapy s vyznačením dotčeného území,“ stojí ve stavebním zákoně č. 183/2006, Sb.

Odstranění nevhodné blokace území  

Účelem stavební uzávěry je zabránit nežádoucím změnám v území, než dojde k vydání nového územního plánu. Primárně slouží k regulaci území právě územní plán, proto ani doba trvání stavební uzávěry nesmí být příliš dlouhá.

Nový stavební zákon č. 283/2021 Sb. ukončuje martyrium příliš dlouhého trvání „starých“ stavebních uzávěr. „Stavební uzávěry vydané podle zákona č. 50/1976 Sb. z důvodu zamezení možnosti ztížení nebo znemožnění budoucího využití území podle připravované územně plánovací dokumentace pozbývají platnosti dnem nabytí účinnosti tohoto ustanovení,“ stojí v § 326 odst. 1 nového stavebního zákona. Některé ze stavebních uzávěr tak přestaly platit už 1. srpna 2021.

REKLAMA

„Předmětné ustanovení bylo do návrhu zákona zavedeno zejména na základě připomínek ministerstev dopravy a průmyslu a obchodu a také krajů. Důvodem je, že mnohá území jsou blokována stavebními uzávěrami i více než 20 let, aniž by byly činěny kroky k odblokování těchto území, tedy k vydání nové územně plánovací dokumentace. To se týká i blokování významných infrastrukturálních staveb mezinárodního významu, jako příklad lze uvést dlouhodobé blokování dálnice D3 obcí Tisem ve Středočeském kraji právě formou stavební uzávěry vydané podle zákona z roku 1976. Tuto úpravu navíc podpořila i řada právníků a mnozí členové Legislativní rady vlády, protože stavební uzávěry znamenají výrazné omezení vlastnictví a takto dlouhé omezení je nepřípustné,“ vysvětluje Ministerstvo pro místní rozvoj.

Přezkoumání starých uzávěr

Ostatní stavební uzávěry, které příslušné orgány vydaly před nabytím účinnosti nového stavebního zákona, musí úřad územního plánování prověřit z hlediska jejich aktuálnosti nejpozději do jednoho roku od nabytí účinnosti zákona (tj. do jednoho roku od 1. července 2023). Informaci o přezkoumání následně vloží do geoportálu územního plánování.

Podle nového stavebního zákona smí být maximální délka územního opatření o stavební uzávěře 6 let. Součástí územního opatření o stavební uzávěře je také výkres na podkladu katastrální mapy s vyznačením území, pro něž uzávěra platí.

Povinnými náležitostmi podle § 124 nového stavebního zákona jsou:

  • Vymezení území s uvedením katastrálního území a parcelních čísel pozemků podle katastru nemovitostí, pro které platí omezení nebo zákaz stavební činnosti
  • Rozsah a obsah omezení nebo zákazu stavební činnosti
  • Popřípadě další podmínky vyplývající ze stanovisek dotčených orgánů
  • Doba trvání omezení nebo zákazu stavební činnosti
  • Stanovení podmínek pro povolování výjimek

„I když územní opatření o stavební uzávěře obsahuje omezení, která nejsou v souladu s požadavky tohoto zákona, neztrácí toto územní opatření jako celek platnost, pouze se ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona nepřihlíží při rozhodování k omezením, která nejsou v souladu s požadavky tohoto zákona,“ stojí v důvodové zprávě k návrhu nového stavebního zákona.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.34 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%
Historie vývoje

 

 


Související články

Swiss Life Hypoindex říjen 2024: Úroky hypoték se pevně zabetonovaly nad 5 %

Úrokové sazby hypotečních úvěrů podle Swiss Life Hypoindexu se ani v říjnu v podstatě nezměnily. Optimistická očekávání, že po prázdninách se v souvislosti se změnou poplatků za předčasné splacení hypoték a spuštěním akčních zvýhodněných nabídek výrazněji sníží úroky, se nenaplnila. Pravděpodobně hlavním důvodem, proč banky zabetonovaly sazby nad pětiprocentní hranicí, je nenaplnění jejich přání ze […]

Text: Milan Vodička

Foto: Swiss Life Select

04. 10. 2024

Komentář: Zdražování bytů v ČR zrychlilo a výhled není optimistický

Zlevňování bytů v současném cyklu nebylo nijak výrazné a navíc nemělo ani dlouhého trvání. Kdo dlouho vyčkával, ten se ho ani nemusel dočkat. Pokles cen tentokrát netrval ani celý rok a už od poloviny roku 2023 ceny bytů opět rostou. Dokonce stále rychleji. V průměru jsou nyní byty opět nejdražší v historii, takže předchozí symbolické zlevnění je už […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 10. 2024

Když „navždy spolu“ nevyjde a začne boj o nemovitost

Manželství skončí rozvodem, žena zůstane s dětmi žít ve dříve společném bytě, ale protože nemůže exmanžela vyplatit, ten na ni podá návrh na exekuci. Dražbu bytu se podaří zastavit na poslední chvíli. Zní to extrémně, ale je to reálný příklad, jak mohou vypadat majetkové spory exmanželů, obzvlášť když hraje roli nemovitost.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 10. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *