EUR 25.055

USD 22.706

REPO sazba ČNB 4.5 %

Inflace 2.2 %

EUR 25.055

USD 22.706

Text: Patrik Nacher

29. 12. 2015

1 komentář

Obchod s chudobou aneb Bude hůř

 


 

Tou jinak legální možností, kterou lze zneužít pro byznys, je od roku 2008 tzv. osobní bankrot. Na internetu dnes lze najít desítky společností, které nabízejí jednoduché řešení v podobě oddlužení a nového života formou osobního bankrotu (sepsání insolvenčního návrhu). Slibují zrušení dražby, ukončení exekucí a splacení pouhých 30 % dluhu, jinými slovy odpuštění 70 % – to zní přece lépe.

Jaká je ale skutečnost? Pokud není insolvenční návrh sepsán profesionálně a především pravdivě, dlužník zaplatí za tuto „službu“ desítky tisíc korun zbytečně, přerušená exekuce se obnoví a v nejhorším případě je na dlužníka uvalen konkurz. Pohádka končí, začíná realita.

Opět bohužel platí nepřímá úměra – čím zoufalejší situace, tím větší tendence uvěřit na zázračnou záchranu prostřednictvím všehoschopných vykuků. Jak tedy funguje osobní bankrot? Pomůžeme si pořekadlem: „Na každém konci je krásné to, že něco nového začíná.“ O tom to totiž je, o možnosti nového začátku.

No a nyní k samotnému popisu. Předně osobní bankrot není pro každého – lze ho vyhlásit v momentě, kdy má dlužník více věřitelů a svoje závazky není schopen hradit. Pokud nejde o tzv. majetkovou podstatu (prodej nemovitosti a okamžité vypořádání dluhu), dlužník splácí pět let v maximální možné výši, takže mu zbývá pouze tzv. nezabavitelné minimum, vypočtené podle počtu členů v domácnosti, které se mění každý rok (aktuálně činí na jednotlivce částku 6 118 korun), a minimálně musí splatit 30 %.

Výši splaceného dluhu určuje soud po projednání s věřiteli, a to podle příjmů a možností dlužníka. Nelze ji dopředu odhadnout a spoléhat se na to, že půjde právě a jen o pouhých 30 %. S tím souvisí i podmínka, že zároveň musí mít žadatel o osobní bankrot práci se stabilním, pravidelným a předpokládaným příjmem.

REKLAMA

Schválením osobního bankrotu se zastavují všechny exekuce a dluh se nezvyšuje o jinak permanentně nabíhající úroky. To se ale netýká zajištěných pohledávek, česky řečeno, těch úvěrů, které jsou jištěné například nemovitostí.

Všechny mimořádné příjmy – výhra, zvláštní příjem, dědictví, dar – musejí směřovat přednostně na splácení dluhu a nelze je před soudem, ani v průběhu oněch pěti let, zatajovat.

Může nastat i situace, kdy dlužník po započtení všech očekávaných příjmů nedosáhne v pětiletém horizontu ani na splacení 30 % dluhu. V takovém případě soud uvalí na dlužníka konkurz (o dlužníkovi jsou oprávněni rozhodovat pouze věřitelé) a celá snaha vyjde, kromě zaplacené zbytečné služby, naprázdno.

Seznam dlužníků, proti kterým byl zahájen konkurz, tzv. evidence úpadců, lze najít na stránkách ministerstva spravedlnosti Justice.cz v sekci Ostatní. Od zavedení insolvenčního zákona do praxe v roce 2008 neustále stoupá počet podaných návrhů na osobní bankrot: v roce 2008 to bylo 5 354 a v roce 2014 už sedmkrát tolik, 35 140.

REKLAMA

Bavil jsem se na jedné ze svých přednášek s pánem, který prochází osobním bankrotem. Už má za sebou několik let v tomto režimu a osobní bankrot se pro něj stal velkým poučením pro zbytek života. Úvěry už nechce ani vidět. Zeptal jsem se ho, jak to vlastně všechno vzniklo, a čekal vyprávění o složité rodinné situaci, nečekaných obrovských výdajích, náhlé ztrátě zaměstnání, a tedy lukrativních příjmů. Nikoliv. Bylo to prostinké. Začalo to prachobyčejnou a celkem drobnou půjčkou na autorádio. Na tuto nevinnou patálii se postupně nabalily další a další a z nevýznamné drobnosti se nakonec stal závažný problém, který ovlivnil zbytek života. I takto si s námi může „úvěrový život“ zahrávat.

Článek je ukázkou z knihy „Konec finančních negramotů v Čechách“ Patrika Nachera, která je ke koupi v nakladatelství Plot.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.38 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%
Historie vývoje

 

 


Související články

Prázdná peněženka - chudoba - oddlužení - exekuce nájemce

Jsem oddlužen – nemám tedy žádné dluhy?

Projde-li člověk úspěšně procesem oddlužení, je zbaven veškerých svých dluhů. Co ale dělat, když pak na dveře zazvoní exekutor a vymáhá částku z období před oddlužením? A jak tomu předejít?

Text: Petr Zámečník

17. 09. 2019

Prázdná kapsa

Oddlužení? Nejlepší doba je nyní… bohužel

Insolvenční zákon je významná část našeho právního prostředí, která prošla mnoha novelami. Poslední z nich nabyla účinnosti k 1. 6. 2019 a je podle mě jednou z nejvíce promarněných šancí v našem právu za posledních 25 roků. Nyní se zákon naklonil ve prospěch dlužníků a oddlužení.

Text: Petr Zámečník

04. 07. 2019


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Petronela

    30 prosince, 2015

    Kdybych širou náhodou nepřišla na to, že je na mne vypsaná exekuce pře http://www.kon­trolaexekuce.cz. Bůh ví kde bych byla dnes. Exekuce nebyla má, ale já ihned reagovala a dala věci do pohybu

    Odpovědět