EUR 25.010

USD 23.082

REPO sazba ČNB 3.75 %

Inflace 2.7 %

EUR 25.010

USD 23.082

Text: Monika Lukešová

24. 06. 2014

Osobní bankrot a hypotéka? Nevěšte hlavu

 


 

Každou insolvenci neboli osobní bankrot musí schválit soud. Jenže co návrh, to individuální situace. Problém má například pan Karel z Prahy, který se dostal do finančních problémů a chce podat návrh na oddlužení. Ale nechce přijít o byt, který je zajištěný zástavním právem. Kdyby věřitelé trvali na prodeji nemovitosti. Pan Karel s rodinou by neměli kam jít.

Návrh na oddlužení by dotyčný dlužník určitě podat měl. Současně by také ale bylo dobré, aby kontaktoval věřitele ještě před podáním návrhu na oddlužení. Při troše štěstí se dají s věřitelem domluvit na podmínkách, za kterých by v případě insolvence nedal návrh na prodej nemovitosti.

„V případě, že panu Karlovi bude povoleno oddlužení plněním splátkového kalendáře, pak se oddlužení a splátkový kalendář vztahuje jen na nezajištěné věřitele. S insolvenčním řízení je spojen i ten účinek, že nesplatné pohledávky se stávají splatnými. Proto banka jako zajištěný věřitel může úvěr zesplatnit a navrhnout insolvenčnímu správci zpeněžení bytu jako předmětu zástavy i přes povolené oddlužení, protože do něho není zahrnuta,“ vysvětluje Lukáš Jícha z exekutorského úřadu Přerov.

Problém je, že v případě osobního bankrotu, bude žít oddlužený pět let jen ze životního minima. Ostatní peníze půjdou na splátky dluhů. Když věřitel kývne na to, aby se nemovitost neprodávala, bude po panu Karlovi pravděpodobně chtít hradit splátky tak, jak bylo dohodnuto v úvěrové smlouvě. Ze životního minima tedy bude muset platit, jak výdaje na živobytí, tak ještě splátku hypotéky.

V současné době je spíše pravidlem, že výše hypotéky přesahuje hodnotu bytu. Proto pokud budete dluh na hypotéce během oddlužení splácet dle smlouvy, dá se předpokládat, že se s bankou domluví na pokračování v hypotečním úvěru. Jejím zájmem je totiž splácený úvěr a spokojený klient. Tuto věc by měl pan Karel ale s bankou projednat předem, aby nebyl nepříjemně překvapen,“ dodává Jícha.

Kolik je životní minimum?

je minimální společensky uznaná hranice peněžních příjmů k zajištění výživy a ostatních základních osobních potřeb.

Životní minimum závisí na počtu osob žijících v jedné domácnosti.

Částky životního minima v Kč za měsíc:

pro jednotlivce

3 410

pro první osobu v domácnosti

3 140

pro druhou a další osobu v domácnosti, která není nezaopatřeným dítětem

2 830

pro nezaopatřené dítě ve věku

     do 6 let

1 740

     6 až 15 let

2 140

     15 až 26 let (nezaopatřené)

2 450

Životní minimum je součtem všech částek životního minima jednotlivých členů domácnosti.

Zdroj: MPSV

Osobní bankroty už nejsou nic neobvyklého

V květnu bylo podáno 208 návrhů na bankrot obchodních společností a 828 návrhů na bankrot fyzických osob podnikatelů. Je to o 38 návrhů na bankrot obchodních společností a 140 návrhů na bankrot fyzických podnikatelů méně než v dubnu. Nižší počet vyhlášených bankrotů podnikatelských subjektů a návrhů na ně byl ovlivněn i nižším počtem pracovních dnů v květnu,“ uvedla analytička CRIF – Czech Credit Bureau Věra Kameníčková.

Vaše příběhy nás zajímají
Máte zajímavou zkušenost? Stalo se vám něco nepříjemného v souvislosti s bydlením? Napálil vás někdo? Napište nám na redakce@hypoindex.cz.

 

Loading

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.05 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%

5.13%

5.11%

5.05%
Historie vývoje

 

 


Související články

Více než třetina nových hypoték loni měla svůj energetický průkaz

V roce 2024 nové hypotéky s doloženými průkazy energetické náročnosti budov (tzv. PENB, energetické průkazy) zaznamenaly výrazný nárůst, a to na více než jednu třetinu (33,9 %). O rok dříve tento podíl činil u nových hypoték pouze jednu pětinu (21,5 %). To ovšem také znamená, že necelé 2/3 produkce nových hypoték se v minulém roce […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

20. 03. 2025

Jak prodat byt zatížený hypotékou?

Splácíte byt s hypotékou, ale potřebujete ho prodat? Máte několik možností, jak to provést. V dnešní době si bydlení na hypotéku pořizuje skoro každý, přitom nikdo neočekává, že zůstane v jednom bytě po celý život. Prodeje bytů s hypotékou jsou dnes naprosto běžné a z pohledu bank jde v zásadě o standardizovaný proces.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

12. 03. 2025

Krizi dostupného bydlení by mohla odvrátit družstva

Zhruba 1800 nových bytů o výměře 70 m2nebo dvojnásobek 35 m2 garsoniér by bylo možné postavit za uvažovaných 8 miliard korun, které jsou jako státní subvence určené na podporu dostupného bydlení. Propočet vychází z koncové ceny 62 000 Kč/m2, za kterou se podle České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT) v roce 2025 dá vyprojektovat, […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

11. 03. 2025