Sobota 12. června. Svátek má Antonie.

Odklad nájemného se podnikatelům nevyplatí. Stát rozdá až pět miliard korun na dotacích COVID – Nájemné

Covid - Nájemné

Veronika Hejná

Podnikatelé mohou za stanovených podmínek odložit platby nájemného na základě zákona o některých opatřeních ke zmírnění dopadů koronaviru na nájemce prostor sloužících podnikání, aniž by jim hrozila výpověď. Nájemné však budou muset do konce ochranné doby doplatit, včetně úroků z prodlení a případné smluvní pokuty. Jejich situaci může vyřešit dotační program COVID – Nájemné, který schválila vláda.

Zákon o některých opatřeních ke zmírnění dopadů koronaviru na podnikající nájemce komplikuje život pronajímatelům. Ani pro nájemce nejde o ideální řešení. Jakmile totiž skončí ochranná doba (tedy do 31. prosince 2020), musí veškeré dlužné nájemné doplatit. V opačném případě mu hrozí výpověď z nájmu s výpovědní dobou 5 dnů.

Mezi odborníky převažuje právní názor, podle kterého je omezení možnosti vypovědět nájem po dobu trvání ochrany jediným sankčním účinkem neplacení nájemného, na který se zákon vztahuje. Jinými slovy – úroky z prodlení běží dále. Pokud si strany pro případ prodlení s platbou nájemného sjednaly i smluvní pokutu, je nájemce povinen zaplatit i tu. To pro podnikatele není příliš výhodné.

Dotační program čeká na notifikaci Evropské komise

Pomocnou ruku se vláda rozhodla podat prostřednictvím dotačního programu COVID – Nájemné, který má v gesci Ministerstvo průmyslu a obchodu. Program vláda schválila a aktuálně se čeká na notifikaci Evropské komise. Bezprostředně poté ministerstvo vypíše dotační výzvu.

„Program COVID – Nájemné je jedním z nejnáročnějších návrhů, kde odhadujeme, že si příspěvek státu na nájemném za tři měsíce vyžádá 4 až 5 miliard korun,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Inspirací pro tento zákon bylo Slovensko, Švédsko či Estonsko. Dotace se bude financovat z vládní rozpočtové rezervy. „Po projednání vládou je nyní nutná notifikace programu Evropskou komisí. Poté bude program bezodkladně vypsán, prosíme tedy podnikatele o strpení, o dalším postupu budeme včas informovat,“ říká náměstkyně pro zahraniční vztahy a EU Martina Tauberová.

Podmínky poskytnutí podpory

O podporu mohou žádat podnikatelé, jak fyzické, tak právnické osoby, kteří podnikají podle živnostenského zákona v pronajaté provozovně. Dotaci je možno získat až do výše 50 % nájemného za duben, květen a červen, stropem je pro každého podnikatele maximální výše podpory 10 milionů korun.

Další podmínkou má být to, že podnikatel nemohl mezi 13. březnem a 30. červnem letošního roku prodávat zboží či poskytovat služby, byť by omezení bylo pouze částečné. O podporu mohou tedy žádat i ti, kteří nezavřeli úplně, ale fungovali například přes výdejní okénko, anebo využívali rozvozů.

Nejproblematičtějším bodem podpory bude podmínka, aby i pronajímatel slevil minimálně 30 % z nájmu. V takovém případě stát uhradí 50 % a pouze 20 % tedy půjde k tíži nájemce. Slevu na nájemném si musí podnikatel vyjednat sám, pronajímatelé z veřejnoprávní sféry ji ale poskytnout automaticky.

Pokud je pronajímatelem osoba spřízněná s nájemcem, není možné o podporu žádat. Podle ministra Havlíčka si podnikatelsky spřízněné osoby mohou vyjít vstříc jiným způsobem a není třeba, aby se do jejich vztahu vkládal stát.

Ministerstvo průmyslu a obchodu očekává, že o podporu pravděpodobně požádá okolo 150 až 200 tisíc podnikatelů. Pokud by došlo k vyčerpání pěti miliard, které byly do rozpočtové rezervy ministerstva pro tento účel přiděleny, není vyloučeno, že dojde k navýšení.

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *