Pátek 04. prosince. Svátek má Barbora.

Moratorium na exekuce pokračuje. Podle expertů může ohrozit menší věřitele

19.11.2020
Moratorium na exekuce Lex Covid

Veronika Hejná

Ve sbírce zákonů vyšla novela Lex Covid Justice, která opětovně zavádí  moratorium na exekuce. A to jak zákaz mobiliárních exekucí, tak i exekucí prodejem nemovitosti, ve které má dlužník trvalý pobyt. Odborníci se obávají, že plošná opatření ohrozí menší věřitele, kteří se tak dostanou do druhotné platební neschopnosti.

Z věřitelů se v důsledku moratoria mohou stát dlužníci

Součástí vládního návrhu Lex Covid II, který již schválila Poslanecká sněmovna, je zákaz mobiliárních exekucí až do 31. ledna 2021. Původní návrh počítal s omezením o měsíc delším. Zároveň nebude do konce ledna možné provádět ani exekuce prodejem nemovitosti, v níž má povinný svůj trvalý pobyt.

„Na jaře měla vládní krizová opatření svůj smysl, protože jsme stáli před zcela novou situací. Zájem lidí o odklad splátek je ale mezitím minimální. Jak u běžných splátek úvěrů, tak i v exekucích se jedná o poměrně malé procento případů, které je možné vyřešit individuálními dohodami,“ říká prezident České asociace věřitelů Pavel Staněk.

Jak Staněk upozorňuje, existuje skupina věřitelů, kteří mohou být plošným omezením exekucí výrazně poškozeni. Jsou jimi například drobní podnikatelé a osoby samostatně výdělečně činné nebo bytová družstva a společenství vlastníků jednotek. Pro ty pak může být výpadek výtěžku z exekuce likvidační.

Z odkladu mobiliárních exekucí jsou vyjmuty jen pohledávky výživného a dluhy vzniklé z ublížení na zdraví či úmyslnými trestnými činy. „Pokud by vláda na plošném odkladu trvala, měla by okruh exekucí, na které by se opatření nevztahovalo, výrazně rozšířit. S ohledem na vysokou míru zranitelnosti by dále měly být vyjmuty pohledávky, kde je věřitelem občan nebo živnostník, bytová družstva a SVJ, nebo kde je dlužníkem firma,“ uvedl již dříve Pavel Staněk.

Mobiliární exekuce jsou často jediným možným řešením

Podle dat Exekutorské komory ČR meziročně poklesl počet dlužníků v exekuci o 50 tisíc. Aktuální celkový počet povinných je nyní přibližně 736 tisíc osob. „Klesající počet povinných vnímáme pozitivně, neukazují se žádné černé scénáře,“ říká prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil. „Určitě je třeba být opatrný v souvislosti s koronavirem, jehož dopady budou mít déletrvající efekt, ale je nutné k celé problematice přistupovat racionálně,“ dodává Plášil.

„Mobiliární exekuce se dotýká věcného majetku dlužníka, z něhož je ze zákona vyloučeno veškeré vybavení domácnosti nutné k plnění základních životních potřeb. Mezi nejčastěji zabavované věci patří LED televize, domácí kina, herní konzole, tablety, chytré hodinky či drahé sportovní náčiní, které si dlužníci mnohdy za desítky tisíc korun pořizují i po zahájení exekuce,“ popisuje svou zkušenost z praxe exekutor Lukáš Jícha.

Podle komory jsou právě mobiliární exekuce často jediným nástrojem, jak se drobný věřitel může ke svým penězům dostat. „Nová omezení exekucí jsou prokazatelně úmyslně zneužívána rozšiřující se skupinou povinných, kteří platit jednoduše nechtějí,“ upozorňuje Plášil.

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *