EUR 25.440

USD 23.453

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.440

USD 23.453

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

20. 06. 2023

0 komentářů

Odloženou výměnu starého kotle řešte raději už nyní

 

Od září 2024 začne platit zákaz vytápění starými kotli na uhlí nebo dřevo, které nedosahují alespoň 3. emisní třídy. Původní termín byl loni o dva roky odložen. Podle hrubého odhadu Ministerstva životního prostředí je jich v současné době třeba vyměnit ještě 150 tisíc.

Loading 

REKLAMA

Problematická geopolitická situace způsobuje vrásky na čele nejedné domácnosti při úvahách o přechodu na zemní plyn – podle odborníků zdaleka není vyhráno. Pro někoho je tak jasnou volbou tepelné čerpadlo, zajímavým řešením je rovněž LPG neboli čistý propan ze zásobníku.

V posledních letech byl při modernizaci topné soustavy tradiční volbou mnohých domácností zemní plyn, který však dostal v důsledku ruské invaze na Ukrajinu těžkou ránu. I když se situace stabilizuje a objevují se už i tarify s cenou pod vládním stropem, odborníci varují, že stále není vyhráno.

Jak upozornil Vratislav Ludvík, poradce v oboru plynárenství, bývalý náměstek ministra, v podzemních zásobnících sice zbylo poměrně dost plynu, klíčová je ale jeho pravidelná dodávka v rozsahu roční spotřeby. To nejhorší máme zřejmě za sebou, ale pokud by docházelo k výkyvům a například by nebylo možné plyn během léta doplňovat, mohl by nastat problém příští zimu.

I proto výrazně roste zájem např. o tepelná čerpadla. Podle Komory obnovitelných zdrojů energie stoupl loni počet jejich instalací meziročně až na dvojnásobek a prudký růst poptávky bude pokračovat i letos. Odborníci proto nedoporučují výměnu starého kotle na tuhá paliva 1. nebo 2. emisní třídy odkládat.

REKLAMA

„V současnosti dokážeme nainstalovat tepelné čerpadlo i do 1 měsíce od objednání. S odstávkou starého kotle ale není radno otálet – jednak se zákazník vyhne dlouhým čekacím dobám, které mohou nastat v příštím roce, a také může mít nainstalované tepelné čerpadlo za aktuální ceny, které mohou být v příštím roce vyšší,“ doporučuje Michal Doubek ze společnosti Acond. A dodává, že existuje i varianta nainstalovat tepelné čerpadlo letos a stále si nechat v systému zapojen funkční kotel na tuhá paliva a jeho likvidaci řešit až v příštím roce.

Přestože tepelné čerpadlo představuje úsporný a ekonomicky velmi efektivní zdroj tepla, vytápění plynem má v mnoha případech nadále nezastupitelnou úlohu. Moderní plynové kondenzační kotle navíc zůstávají dobrou a ekonomickou volbou z hlediska pořizovacích, ale i provozních nákladů. Využívají i teplo spalin, díky čemuž pracují s účinností až 108 %, jsou o 20 až 30 % úspornější oproti atmosférickým kotlům.

Kdo by měl obavy ohledně dodávek a cenové stability zemního plynu, ale i vyšších nákladů při vytápění elektřinou, nabízí se alternativa v podobě LPG, resp. čistého propanu. Díky nezávislosti na Rusku se zkapalněný propan loni osvědčil jako cenově stabilní zdroj energie.

„Čistý propan, který se dodává autocisternou do zásobníku, loni podražil v porovnání s cenovými výkyvy jiných paliv de facto minimálně. V současnosti navíc jeho cena klesá – včetně DPH, dopravy i distribučních poplatků se vejdete průměrně do 2,5 Kč/kWh,“ říká Jiři Karlík, odborník na LPG a generální ředitel společnosti Primagas, který doporučuje nákup propanu v létě, kdy jsou ceny podobně jako u tuhých paliv nižší.

Cenový strop u zemního plynu přitom činí 3,025 Kč/kWh s DPH, a i když už se objevují tarify pod touto úrovní, k ceně komodity je třeba připočíst ještě poplatky za distribuci plynu a poplatek operátorovi trhu. Dlouhodobě nicméně lze předpokládat, že se zemní plyn svou cenou vrátí na přijatelnější úroveň. „Propanové vytápění mělo vždy význam zejména pro neplynofikované oblasti a nejvíce poptávek od domácností nadále evidujeme z těchto lokalit. I když má Česko relativně hustou distribuční síť zemního plynu, např. ve středních či jižních Čechách jsou okresy, kde nemá možnost zřídit si plynovou přípojku kolem 80 % obcí,“ upozorňuje Jiří Karlík.

„Nehledě na to ale může i do budoucna dávat větší ekonomický smysl investovat do instalace propanového zásobníku, než budovat zcela novou přípojku zemního plynu, která může být v některých případech neúměrně drahá. Evidujeme také více zákazníků, kteří přešli na propan kvůli drahé elektřině,“ dodává Jiří Karlík.

REKLAMA

Výhody plynového vytápění a vaření tak lze využívat bez ohledu na dostupnost distribuční sítě. Využívají se stejné spotřebiče, moderní plynové kotle často ani není třeba přetryskovávat, fungují na oba plyny už z výroby. A fungovat budou i na obnovitelné plyny – např. bioLPG nebo rDME –, kterými bude fosilní LPG postupně nahrazováno. Ani zde se však nemusí vyplatit nechávat výměnu kotle na poslední chvíli.

„V současnosti není problém zvládnout vše od projektové dokumentace přes terénní úpravy až po instalaci a napojení samotného zásobníku do tří měsíců. S blížící se zimou, a hlavně termínem pro odstávku starých kotlů v příštím roce ale mohou být projekční a montážní firmy více vytížené,“ upozorňuje Jiří Karlík.

Samozřejmě platí, že plyn se hodí zejména pro starší a energeticky náročnější domy právě při přechodu z tuhých paliv. Naproti tomu tepelné čerpadlo je vhodné instalovat do zateplených objektů s minimálním tepelnou ztrátou.

„Ideální je spojení s podlahovým topením, kde tepelné čerpadlo natápí na nízký teplotní spád. Dále je vhodné pro tepelné čerpadlo zajistit co nejnižší teplotu topné vody pro vytopení domácnosti na požadovanou vnitřní teplotu,“ vysvětluje Michal Doubek. „Tím je myšleno a doporučováno navýšit počet nebo výkon otopných těles, radiátorů a snížit tím potřebnou teplotu topné vody. Nižší teplota topné vody znamená účinnější provoz tepelného čerpadla,“ dodává Michal Doubek.

Výše počáteční investice

Propanové vytápění

U rodinného domu s vytápěnou plochou mezi jedním a dvěma sty metry čtverečními se podle kalkulace společnosti Primagas pohybuje celková investice, vč. instalace plynového zásobníku a kotle i započtení všech dílčích prací a materiálu přibližně mezi 95 a 150 tisíci korunami (bez DPH).

Pokud někdo přechází na propan ze zemního plynu, kdy lze využít stávající kotel, pak se počáteční investice pohybuje mezi 50 a 85 tisíci korunami (bez DPH).

Tepelné čerpadlo

V případě novostavby vychází dle informací společnosti Acond TČ určené pro topení i ohřev TUV na přibližně 280 000 Kč, vč. montáže a zprovoznění (bez DPH).

Starší objekt si u TČ pro topení i ohřev TUV vyžádá investici přibližně 320 000 Kč, vč. montáže a zprovoznění (bez DPH).

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 


Související články

Starší byt nyní koupíte o desetinu dráž než loni

Na trhu s nemovitostmi panuje výrazný růstový trend, minimálně to platí pro starší byty. Zkoumaná města zaznamenala meziročně růst od čtyř procent v Ústí nad Labem do 16 procent v Ostravě. Kvartální srovnání trend potvrdilo a ukázalo dokonce jeho akceleraci. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 07. 2024

Prodej nových bytů v Praze ožívá

Trh s novými byty v Praze pokračuje v růstu, developeři za druhé letošní čtvrtletí prodali 1500 bytů. To je o polovinu více než ve stejném období loňského roku. Zároveň jde z hlediska prodejů o nejsilnější druhé čtvrtletí za posledních sedm let s výjimkou rekordního druhého čtvrtletí 2021. Cena nabízených bytů začala stagnovat. Vyplývá to z podrobných analýz společnosti Ekospol, která trh […]

Text: redakce hypoindex.cz

17. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *