EUR 25.265

USD 23.672

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.265

USD 23.672

Text: Jana Poncarová

23. 07. 2020

0 komentářů

Trochu jiná chalupa. Když není na roubenku, stačí panelák v podhůří

 

Zatímco nákupy některých nemovitostí investoři odkládají na později, u chalup a chat je to právě naopak. Koronavirová krize obchody v tomto segmentu rozhýbala. A ceny rekreačních nemovitostí šly nahoru. Kdo si nemůže dovolit chalupu, investuje alespoň do bytu v podhůří.

Loading 


Když se svět ze dne na den uzavřel, většina lidí, kteří mají chatu nebo chalupu, odjela z města pryč. Trávit čas v přírodě bylo příjemnější než zůstat ve městě, kde byly obchody i restaurace zavřené. K tomu se přidalo omezení cestovat a sociální sítě zaplavily otázky, kde jsou ještě volné chalupy k pronájmu. Trh s rekreačními nemovitosti se – možná překvapivě – rozhýbal.

Poptávka po chalupách sílí

„Sledujeme silnou poptávku po chatách a chalupách,“ potvrzuje trend Jan Martina, oblastní manažer pro Prahu společnosti M&M Reality. Při správně nastavené ceně se podle jeho zkušeností rekreační nemovitost nyní prodá v řádech dnů. Zajímavé je, že u ostatních typů nemovitostí se poptávka spíše propadla.
„Právě u rekreačních nemovitostí by koronavirová krize mohla nákup odložit, neboť se nejedná o nejnutnější řešení bytové situace. Neděje se tak, poptávka je naopak posílena, a to vyhlídkou na komplikovanější cestování do zahraničí,“ uvažuje Jan Martina.
Není to však zcela nový trend. Zdá se být spíše posílený koronavirovou krizí. Podle realitních makléřů nastala renesance českého chalupářství už pár let zpátky, kdy roli mohla hrát i zhoršená bezpečnostní situace v některých přímořských destinacích, jako je třeba Egypt nebo Tunisko. Nyní se lidem zkomplikovaly i cesty do Chorvatska, Itálie a dalších oblíbených destinací a reakcí zjevně je posílení zájmu o tuzemské chaty a chalupy.

Chalupy i chaty zdražují

Kde je poptávka, tam rostou i ceny. A to se přihodilo i v případě chalup a chat. Ceny rekreačních nemovitostí stále rostou. I tak ale stále poptávka převyšuje nabídku.

„Kdo kupuje nemovitost za účelem rekreace, ten na ni zpravidla má. Nebo alespoň nemá problém získat a utáhnout hypoteční úvěr. Neřeší akutní otázku potřeby bydlení, jedná se o určitý nadstandard. Lidé od rekreační nemovitosti chtějí jistou atmosféru, to se týká především těch původních, ideálně zrekonstruovaných chalup,“ říká Jan Martina.

V horách se pak podle něho rozmohl trend moderních bytů, které majitelům poskytují pohodlí a obvykle se nachází v blízkosti lyžařských center. Zdražení nemovitostí k rekreaci je patrné zejména v turisticky exponovaných a oblíbených oblastech. Příkladem jsou Jizerské hory, Krkonoše, ale třeba také Lipno. Nárůst cen zaznamenal i portál Bezrealitky.cz.

REKLAMA

„Chalupy a chaty se v atraktivních lokalitách staly pro střední třídu v podstatě nedostupné. Jen na našem portálu rostly ceny rekreačních objektů asi 15% tempem,“ říká jeho šéf Hendrik Meyer a dodává: „Typická chalupa, jak si ji většina z nás představí, se v atraktivních turistických lokalitách stala pro střední třídu v podstatě nedostupnou. Tento trend se s každým rokem posouvá do stále širších oblastí.“

Levnější varianta chalupy

Pravděpodobně proto se objevuje nový trend takzvaných „panelových chalup“. Ten reaguje na množství levných bytů v panelových domech především v horských a podhorských oblastech v pohraničí nebo u bývalých vojenských újezdů. Ty jsou často doslova kroky od panenské přírody, ale pro běžné bydlení jsou kvůli chybějícím pracovním příležitostem neatraktivní. Roli specifického rekreačního objektu s případnou možností jednoduchého pronájmu však splní. Nejedná se zatím o masový trend, do budoucna však může sílit.

„Jsou to bytové domy, ve kterých nejčastěji bydlí starousedlíci, fungují v rámci běžných SVJ, jen část bytů zůstává prázdných. Občas bývají i v majetku obce, která je v minulosti vykoupila. Nachází se v místech, kde se produktivní člověk nemá šanci uživit. Často se navíc jedná o byty, které jsou již nějakou dobu vybydlené,” vysvětluje Hendrik Meyer.

Pro rekreaci jsou však tyto byty v podstatě vhodné, pokud uživatel odhlédne od komfortu a hledá pouze místo na přespání v přírodě, kde si může celoročně nechat za bezpečnostními dveřmi třeba kolo a vyrážet do okolí. V takovém případě může mít „panelovou chalupu“ za několik set tisíc, a to včetně jednoduché rekonstrukce.

Jizerky i Podkrušnohoří

Zájemci o chaty a chalupy se rozhlíží zejména po nemovitostech v horách nebo v podhůří. Populární jsou podle Renáty Beitlové, vedoucí pobočky společnosti M&M Reality v Jablonci nad Nisou, Jizerské hory. Svůj díl na tom má i dobrá dopravní dostupnost z Prahy.

„Pro zájemce bývá prioritou pěkné místo, technický stav tolik nerozhoduje. Na vrcholu poptávky jsou původní, zhruba 140 let staré poloroubenky. Žádanými lokalitami jsou Kořenov, Polubný, Rejdice i Paseky nad Jizerou. Stále převyšuje poptávka nad nabídkou. Pokud je dobře nastavena prodejní cena, ozývá se na inzerovanou nabídku 15 až 20 potenciálních zájemců,“ dodává.

Také zájemci o „panelové chalupy“ se rozhlíží po místech, kde je blízko hezká příroda, případně i sjezdovky. „Z lokalit vede Podkrušnohoří, České středohoří, Žatecko, Lounsko, Sedlčansko, Opavsko nebo Olomoucko,“ uzavírá Hendrik Meyer.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Růst nájmů 2021

Inflace roste, ceny nemovitostí rostou, připravte se na růst nájmů

Českou republiku zaplavila inflace. Za poslední rok se projevila především v růstu cen bytů, teď už si ji ale můžeme všimnout i běžně v obchodech. Téměř dva roky s koronavirem a uvolněnou fiskální politikou, která jen tak mimochodem pouštěla do ekonomiky helikoptérové peníze, si totiž konečně řekly svou cenu. A ta je opravdu rostoucí.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

22. 11. 2021

Prázdniny skončily. Zloději se z bytů přesouvají na chalupy

Zdroj: Pixabay.com V letních měsících většina lidí nechává alespoň na nějaký čas svůj domov bez dozoru. Špatně zabezpečený byt či dům je pak skoro pozvánka pro zloděje. Se zhoršujícím se počasím se pak lidé z dovolených, chat a chalup vrací zpět do měst a do hledáčku zlodějů se dostávají opuštěné rekreační objekty.

Text: Monika Lukešová

14. 09. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *