EUR 25.340

USD 23.267

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.340

USD 23.267

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 06. 2024

1 komentář

Česká roubenka láme cenové rekordy, ostatní chalupy většinou zlevňují

 

Tři roky extrémního zájmu, tři roky vychládání. Tak by se dal ve zkratce nazvat vývoj českého trhu s rekreačními objekty. A jak se zdá, přichází teď období stagnace. Ceny chalup totiž přímo před sezonou klesly a leckde odmazaly celoroční růst. Proti trendu jsou jen prémiové objekty v Jizerských horách nebo Krkonoších a jejich podhůří. Vyplývá to z takzvaného kombinovaného indexu digitální realitní služby Bezrealitky.

Loading 

Průměrné ceny za české chalupy před sezonou klesají a v řadě případů se dostávají dokonce pod loňské ceny. Faktorů je více – dlouhotrvající stagnace cen u starších rodinných domů, jejichž prodeje zasáhla horší dostupnost hypoték, rostoucí ceny stavebních materiálů a rekonstrukcí, energetická náročnost, ale také obecně nižší chuť domácností utrácet. I skutečnost, že ty nejlepší kousky se dnes do prodejů dostávají spíše zřídka.

Takzvaný kombinovaný cenový index, který poměřuje nabídkové ceny objektů i pozemků, mezikvartálně klesl v 11 krajích ze 14. Průměrná cena objektů se oproti jaru snížila o celých 5 % na 2,79 milionu Kč a je dokonce nižší než loni touto dobou. Největší propad (o 16 %) zaznamenal Karlovarský kraj, následovaný Ústeckým (o 12 %) a Moravskoslezským (o 11 %). Ceny však klesly nebo stagnovaly i v řadě oblíbených regionů – například na jižní Moravě o 3 %, ve Středočeském kraji o procento.

Proti trendu dou Liberecký a Královéhradecký kraj – a to díky nabídce ceněných podhorských a horských chalup. Typická česká roubenka se zachovanými lidovými prvky se v nabídkových cenách naopak dostává na nová maxima. Výjimkou není ani 20–30% meziroční růst a ceny kolem 15 milionů korun. Průměrná cena objektů se tak v těchto krajích zvedla i mezikvartálně – o 10 % v Královéhradeckém kraji, o 6 % v Libereckém.

„Jasně se ukazuje, že se trh s chalupami rozdělil na dvě části. Po loňském nadechnutí přestaly stoupat ceny běžných chalup a starších domů, vyžadujících celkovou rekonstrukci, neumožňující celoroční bydlení, často navíc v méně atraktivních lokalitách. Zájem přitom neklesá a objekty za dobrou cenu mizí z nabídky velice rychle,“ uvádí Martin Ponzer, CEO Bezrealitky. „Naopak u chalup a domů, které mají buď nezpochybnitelnou architektonickou hodnotu, silný příběh nebo čerpají z genia loci celé lokality, testují ceny nová maxima. A jak se zdá, investorů, kteří jsou ochotni takové objekty kupovat, také není málo. Vědí totiž, že z nabídky mohou v příštích letech opět na delší dobu zmizet.“

REKLAMA

Čekají nás tři roky stagnace? Rozhodne až příští rok

Podle Ponzera si trh tuto dynamiku uchová i v druhé polovině roku. Na rozdíl od loňska, kdy umazával předchozí propady a ceny tak poměrně překvapivě vzrostly, je letos možné očekávat spíše stagnaci. Kdo tedy chce kupovat, ten bude mít i nadále šanci, že majitelé budou ochotni udělat dílčí ústupky z očekávané ceny.

„Je jasné, že majitelé se budou snažit nabídkové ceny zvyšovat. Ale to z mého pohledu povede jen k delšímu pobytu nemovitosti v nabídce. S největší pravděpodobností tak bude trvat i nadále stav, kdy je při vyjednávání potřeba velkorysost obou stran,“ zmiňuje Martin Ponzer. „A přestože se bude opět zvyšovat kupní síla střední třídy, která je pro trh s chalupami zásadní, potrvá minimálně ještě jednu sezonu, než se to na něm ve prospěch majitelů projeví.“

Do cen navíc mohou promlouvat v příštích měsících i úplně nové elementy. Od letošního roku mohou obce například výrazněji ovlivnit místní koeficienty, které spoluurčují výši daně z nemovitosti. Řada z nich je skokově navýšila právě v oblastech, kde jsou objekty sloužící k rekreačním účelům. V případě některých lokalit se sazba daně z nemovitosti může stát jazýčkem na vahách, který poptávku po oblasti vychýlí ve prospěch levnějších lokalit. Roční poplatek za nemovitost se totiž může lišit až o tisíce.

Tab: Jak se mění ceny v jednotlivých krajích

 

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 


Související články

Swiss Life Hypoindex červenec 2024: Banky hypotéky opět nezlevnily

Česká národní banka na konci června počtvrté v řadě snížila základní sazbu o 50 bazických bodů na 4,75 % p. a. A jak na to zareagovaly banky s úrokovými sazbami u svých hypoték? Jedno velké nic. Dokládá to aktuální hodnota červencové průměrné nabídkové sazby podle Swiss Life Hypoindexu, která se v porovnání s červnem prakticky nezměnila. Stagnace úrkokových […]

Text: Milan Vodička

Foto: Swiss Life Select

10. 07. 2024

Přetrvávají nejasnosti ohledně projektové dokumentace po prvním červenci 2024

Tisíce záměrů k povolení stavby zřejmě dorazilo do posledního června na stavební úřady po celé České republice. Stavebníci a projektanti tímto krokem budou chtít zvýšit pravděpodobnost, že povolovací řízení nebude vedeno v rámci přechodných ustanovení nového stavebního zákona (NSZ), ale poběží ještě podle dosavadního správního postupu a vyhlášek tzv. starého stavebního zákona.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

08. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • jaroslav

    18 června, 2024

    Od toho le makléř,aby našel správného kupce,proto že každá věc – má svého kupce

    Odpovědět