EUR 25.035

USD 22.935

REPO sazba ČNB 3.75 %

Inflace 2.7 %

EUR 25.035

USD 22.935

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 06. 2024

Česká roubenka láme cenové rekordy, ostatní chalupy většinou zlevňují

 

Tři roky extrémního zájmu, tři roky vychládání. Tak by se dal ve zkratce nazvat vývoj českého trhu s rekreačními objekty. A jak se zdá, přichází teď období stagnace. Ceny chalup totiž přímo před sezonou klesly a leckde odmazaly celoroční růst. Proti trendu jsou jen prémiové objekty v Jizerských horách nebo Krkonoších a jejich podhůří. Vyplývá to z takzvaného kombinovaného indexu digitální realitní služby Bezrealitky.

Loading



 

Průměrné ceny za české chalupy před sezonou klesají a v řadě případů se dostávají dokonce pod loňské ceny. Faktorů je více – dlouhotrvající stagnace cen u starších rodinných domů, jejichž prodeje zasáhla horší dostupnost hypoték, rostoucí ceny stavebních materiálů a rekonstrukcí, energetická náročnost, ale také obecně nižší chuť domácností utrácet. I skutečnost, že ty nejlepší kousky se dnes do prodejů dostávají spíše zřídka.

Takzvaný kombinovaný cenový index, který poměřuje nabídkové ceny objektů i pozemků, mezikvartálně klesl v 11 krajích ze 14. Průměrná cena objektů se oproti jaru snížila o celých 5 % na 2,79 milionu Kč a je dokonce nižší než loni touto dobou. Největší propad (o 16 %) zaznamenal Karlovarský kraj, následovaný Ústeckým (o 12 %) a Moravskoslezským (o 11 %). Ceny však klesly nebo stagnovaly i v řadě oblíbených regionů – například na jižní Moravě o 3 %, ve Středočeském kraji o procento.

Proti trendu dou Liberecký a Královéhradecký kraj – a to díky nabídce ceněných podhorských a horských chalup. Typická česká roubenka se zachovanými lidovými prvky se v nabídkových cenách naopak dostává na nová maxima. Výjimkou není ani 20–30% meziroční růst a ceny kolem 15 milionů korun. Průměrná cena objektů se tak v těchto krajích zvedla i mezikvartálně – o 10 % v Královéhradeckém kraji, o 6 % v Libereckém.

„Jasně se ukazuje, že se trh s chalupami rozdělil na dvě části. Po loňském nadechnutí přestaly stoupat ceny běžných chalup a starších domů, vyžadujících celkovou rekonstrukci, neumožňující celoroční bydlení, často navíc v méně atraktivních lokalitách. Zájem přitom neklesá a objekty za dobrou cenu mizí z nabídky velice rychle,“ uvádí Martin Ponzer, CEO Bezrealitky. „Naopak u chalup a domů, které mají buď nezpochybnitelnou architektonickou hodnotu, silný příběh nebo čerpají z genia loci celé lokality, testují ceny nová maxima. A jak se zdá, investorů, kteří jsou ochotni takové objekty kupovat, také není málo. Vědí totiž, že z nabídky mohou v příštích letech opět na delší dobu zmizet.“

REKLAMA

Čekají nás tři roky stagnace? Rozhodne až příští rok

Podle Ponzera si trh tuto dynamiku uchová i v druhé polovině roku. Na rozdíl od loňska, kdy umazával předchozí propady a ceny tak poměrně překvapivě vzrostly, je letos možné očekávat spíše stagnaci. Kdo tedy chce kupovat, ten bude mít i nadále šanci, že majitelé budou ochotni udělat dílčí ústupky z očekávané ceny.

„Je jasné, že majitelé se budou snažit nabídkové ceny zvyšovat. Ale to z mého pohledu povede jen k delšímu pobytu nemovitosti v nabídce. S největší pravděpodobností tak bude trvat i nadále stav, kdy je při vyjednávání potřeba velkorysost obou stran,“ zmiňuje Martin Ponzer. „A přestože se bude opět zvyšovat kupní síla střední třídy, která je pro trh s chalupami zásadní, potrvá minimálně ještě jednu sezonu, než se to na něm ve prospěch majitelů projeví.“

Do cen navíc mohou promlouvat v příštích měsících i úplně nové elementy. Od letošního roku mohou obce například výrazněji ovlivnit místní koeficienty, které spoluurčují výši daně z nemovitosti. Řada z nich je skokově navýšila právě v oblastech, kde jsou objekty sloužící k rekreačním účelům. V případě některých lokalit se sazba daně z nemovitosti může stát jazýčkem na vahách, který poptávku po oblasti vychýlí ve prospěch levnějších lokalit. Roční poplatek za nemovitost se totiž může lišit až o tisíce.

Tab: Jak se mění ceny v jednotlivých krajích

 

Loading

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.05 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%

5.13%

5.11%

5.05%
Historie vývoje

 

 


Související články

Omezování krátkodobých pronájmů obcemi jde proti vývoji tuzemského trhu i zkušenostem ze zahraničí

Schvalování novely zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu je před druhým čtení. Prozatím v ní navzdory výtkám zůstává pravomoc obcí regulovat krátkodobé pronájmy. Od ní si někteří slibují zlepšení bytové situace a snížení cen nájemného. Jak ale ukazují data z trhu či zkušenosti ze zahraničí, jde o zkreslená očekávání.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 03. 2025

I přístavby a zastřešené zahrádky vyžadují každoroční kontrolu požární bezpečnosti

Každoroční kontroly odborně způsobilou osobou v oblasti požární ochrany, zodpovědné zajištění kvalitní projektové dokumentace a striktní dodržování návodů k instalaci a provozu tepelných zařízení, včetně vyvarování se použití hořlavých materiálů. To jsou klíčové faktory pro zajištění bezpečného provozu pergol, přístřešků a jiných přístaveb.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

18. 03. 2025

Bankám se daří, objemy hypoték jsou stále velmi silné

V únoru objem nově poskytnutých hypoték meziměsíčně stoupnul o silných 13 % na 21,1 miliardy Kč. Pokud hypotéky udrží dynamiku z posledních tří měsíců, objem nových hypoték v roce 2025 může dosáhnout úrovně 278 miliard Kč, o přibližně pětinu výše než před rokem. Výsledky vyplývají z aktuálních dat ČBA Hypomonitoru.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 03. 2025