EUR 24.660

USD 25.565

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.2 %

EUR 24.660

USD 25.565

Text: Monika Lukešová

02. 04. 2014

0 komentářů

Paneláky jsou stále v kurzu. Proč takové bydlení láká tolik lidí?

 


 

Byty v panelových domech jsou stále v Česku vnímány za jakýsi standard bydlení. Vychází to historicky z kultury bydlení v Česku. Nemalý vliv mají také ekonomické aspekty jednotlivých rodin. S rostoucí životní úrovní roste poptávka po novostavbách nebo rodinných domech, nicméně stále velké množství obyvatel žije na sídlištích. Další důsledek takové poptávky je, že novostavby vznikají spíše ve velkých městech nebo na jejich okrajích. Avšak velká část regionů má bytovou výstavbu minimální a tím vlastně není na výběr,“ uvedl k tématu Martin Fojtík, provozní a marketingový ředitel Fincentrum Reality.

Cena bytů v paneláku je příznivá

I když v poslední době podle Českého statistického úřadu kupní ceny bytů rostou, stále jsou velice nízko. Od roku 2008 klesly ceny bytů v panelákových domech o 30 procent. Momentálně si můžete pořídit byt o velikosti 80 m2, s dispozicí 3+kk v ceně do 2,5 milionu korun.

Samostatnou kapitolou je cena takového panelového bytu. Velmi často je to nejlepší alternativa v poměru cena/úroveň nebo kvalita bydlení. Je obvyklé, že lidé si koupí byt například v revitalizovaném panelovém domě a následně přistoupí k rekonstrukci vlastního bytu. Často se pak nestačíme divit, v dobrém slova smyslu, jak zajímavé a stylově povedené byty v takových panelácích vznikají,“ dodává Fojtík.

Cena ale samozřejmě není vše

Bydlení v paneláku má pochopitelně i své odpůrce. Jenže mnoho lidí, kteří si dnes pořizují „nové“ bydlení v panelácích vyrostlo, takže jim nepřijde nic zvláštního na tom, že si podobný byt pořídí i pro svou rodinu. Výhoda většiny panelákových bytů tkví i v dopravní dostupnosti. V bezprostřední blízkosti sídlišť jsou autobusové nebo tramvajové zastávky s dobrou dostupností do centra města.

Nejčastěji takový byt hledají mladé rodiny, které již mají děti nebo založení rodiny aktuálně plánují a potřebují větší prostor,“ říká Jan Zachystal z RE/MAX Alfa. Podle jeho slov k atraktivitě těchto bytů přispívá i fakt, že se jedná o byty v lokalitách napojených dopravní obslužnost. „Sídliště jsou většinou v dobré dostupnosti metra, což je pro rodinu důležitý argument. Navíc disponují kompletní občanskou vybaveností jako je například škola či školka,“ vysvětluje Zachystal. Největší zájem je pak o byty, které se nachází v blízkosti lesa či alespoň parku.

REKLAMA

Nejen dostupnost, ale i občanská vybavenost je důležitá. Ze sídlišť máte blízko i ke zdravotním střediskům, na nákup nebo na různá dětská hřiště. Nespornou nevýhodou jsou ale sousedi a nepříjemné zvuky, které by určitě měly zůstat za zdmi bytů. V tom je rodinný dům určitě vhodnější. Navíc zahrada jen pro vaši ratolest také není k zahození. I přes to se dobře situovaný panelákový byt v nabídce realitních kanceláří moc dlouho neohřeje.

Pokud dostaneme do nabídky panelový byt, v blízkosti parku a v okolí je školka, pak se v nabídce dlouho neudrží,“ dodává Zachystal. Příkladem podobné lokality je podle něj například okolí Kunratického lesa. Důležitým faktorem, na který kupující hledí, je i revitalizace panelového domu. Kupující se vždy zajímají, zda má dům provedené nové zateplení, zda rekonstrukcí prošel výtah a zda jsou vyměněná okna. Domy, které na revitalizaci ještě čekají, jsou tak ve značné nevýhodě. Podobně negativně je vnímána absence výtahu.

Bez výtahu jsou maximálně čtyřpodlažní domy. Na druhou stranu je toto negativum vykoupeno menší velikostí domu. A to je pro některé kupující větší lákadlo, než dvanáctipatrové obří paneláky,“ zakončuje Zachystal.

 

 

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.23 Aktuální výše Hypoindexu

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%
Historie vývoje


Související články

Rekonstrukcí staršího bytu se dá ušetřit až 15 % oproti koupi novostavby

Za posledních šest let cena nemovitostí rapidně vzrostla. Ceny bytů v období 2015–2022 vzrostly o 110 %, u rodinných domů o 100 %. Otázkou pro investory tak zůstává, co se vyplatí více. Analýza společnosti Silverline Real Estate ukazuje, že pořízení bytu před rekonstrukcí může být za současných podmínek na trhu trefou do černého. V atraktivních lokalitách je […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

27. 09. 2022

Komentář: Obleva na zamrzlém realitním trhu?

Neprodává se, obchody váznou. Inzerátů nabízejících reality přibývá. I když došli kupující, prodávající nechtějí slevit. Kdo prodat musí a chce to zrychlit, je nucen ustoupit, snížit cenu. Realitní obchody zamrzly. Ve světle všeobecné nejistoty a inflačních očekávání převládá neochota prodávat.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

26. 09. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.