EUR 24.365

USD 23.487

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 15.1 %

EUR 24.365

USD 23.487

Zájem o koupi bytů roste. Nový občanský zákoník ale přinesl komplikace

 


 

Podle údajů Fincentrum Hypoindex bylo v lednu sjednáno jen 4 225 hypotečních úvěrů v celkovém objemu 6,964 miliard korun. Lidé se zatím po novém bydlení jen poptávají a zatím se pravděpodobně rozhodli s hypotečním úvěrem ještě počkat.

„Nízké lednové objemy mají důvod čistě administrativní v souvislosti s novým občanským zákoníkem – nové formuláře a procesy vyžadovaly určitý čas k zapracování. Banky si to ale vynahrazují již nyní, kdy se snaží obchody opět rozhýbat snížením úrokových sazeb. Únorová čísla by tak již měla přinést zajímavější změnu v průměrných sazbách,“ uvedl Josef Rajdl, vedoucí analytik společnosti Fincentrum.

Většina kupujících svoje hypotéky vyřešila už v prosinci. Důvodem byly také obavy z front na katastru nemovitostí a velkou neznámou byl také právě dopad nového občanského zákoníku na finanční instituce.

„Situace na katastrech se poměrně rychle uklidnila. Jediný problém, který zatím evidujeme, je prodloužení doby zápisu na katastr nemovitostí. Očekáváme ale, že během pár týdnů už budou úředníci schopni všechny změny vstřebat a vyřizování požadavků se opět zrychlí,“ doplňuje Hanuš Němeček, výkonný ředitel RE/MAX.

Největší zájem je stále o paneláky

Stále roste zájem o byty v panelácích. Nejžádanější jsou byty o velikosti 3+1, které seženete už za 2,5 milionu korun. Ale většinou do těchto bytů musíte investovat další peníze. Proto pokud se vám podobná nemovitost líbí, určitě se nevydejte ze všech peněz a počítejte s tím, že vás byt vyjde ještě o něco dráž.

REKLAMA

Oblíbené jsou také rodinné domky v okolí Prahy. „Zajímavou lokalitou je například Lysá nad Labem, kde právě dostavujeme atypický projekt nízkoenergetických bytů,“ dodává Jan Krajča z MS Development.

Ceny nemovitostí se nemění

Podle HB Indexu, který každého čtvrt roku vydává Hypoteční banka, se ceny nemovitostí nějak zvlášť nemění. Většinou se za tři měsíce změnily alespoň ceny pozemků, ale i ty tentokrát stagnovaly. Lehce se zvýšily jen ceny rodinných domů, a to o 0,1 pcb.

Boom v prodeji bytů nás teprve čeká

Jako každý rok tak i letos se blíží jaro a s jarem vždy roste zájem o nemovitosti v podstatě jakéhokoliv druhu. V současné době již na trhu nemovitostí nepanuje hysterie ohledně krize a tak se poklidné vody realitních obchodů hýbou. Roste zájem především o menší byty. U rodinných domů je jedním z hlavních faktorů lokalita. V čím lepší lokalitě se dům nachází, tím rychlejší je jeho prodej. Díky pozvolnému růstu ekonomiky očekáváme také větší zájem o vlastní bydlení v celém Česku,“ říká provozní a marketingový ředitel Fincentrum Reality Martin Fojtík.

 

 

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.31 Aktuální výše Hypoindexu

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%
Historie vývoje


Související články

Mohou nemovitostní trh rozhýbat aukce?

Trh s nemovitostmi začal přibržďovat už ve 2. čtvrtletí letošního roku. Aktuálně je ve fázi zmražení, nicméně řada bytů začala již zlevňovat, což může dle odborníků trh rozhýbat. Snižování cen je markantní zejména na trhu starších neboli tzv. second-handových bytů.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

25. 11. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *