EUR 25.340

USD 23.267

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.340

USD 23.267

Text: Monika Lukešová

16. 01. 2015

2 komentáře

Platíte moc za vodu? Ušetřit se dá jednoduše

 


 

Možná to někomu připadá jako banalita, aby zavíral kohoutek s tekoucí vodou při čištění zubů, ale absolutní čísla jsou alarmující. A to v nich nejsou promítnuté úspory, kterých lze docílit například správným splachováním nebo úsporným sprchováním,“ říká David Otáhal z portálu neoperlcz.cz, který se ve své praxi dlouhodobě zabývá problematikou šetření vodou.

Zbytečně zaplatíte 1 700 korun ročně

Pokud si čistíte zuby dvakrát denně doporučené dvě minuty a nezavíráte u toho kohoutek s vodou, zbytečně tak necháte protéct 60 litrů vody, což je 21,9 kubíků vody. V Praze stojí vodné a stočné cca 77,66 korun za metr krychlový. Nejen že tedy zbytečně plýtváte pitnou vodou, ale také přijdete zhruba o 1 700 korun ročně na osobu.

V případě, že se stejně chová čtyřčlenná rodina, částka se vyšplhá na 6 800 korun a vyplýtvané litry množství vody přesáhne 87 600 litrů za rok. „A kdo se bez naplno puštěného kohoutku nemůže obejít, měl by si alespoň nainstalovat omezovač průtoku, takzvaný spořič. Rázem mu klesne spotřeba vody až o sedmdesát procent,“ upozorňuje Otáhal.

Podle průzkumu vodou takto nešetří čtvrtina obyvatelstva, tedy cca 2,5 milionu lidí. Všichni dohromady tedy ročně vyplýtvají jen na čištění zubů naprosto bez užitku vodu za 4,25 miliardy korun.

Za vodu ušetříte také tím, že se budete spíše sprchovat, než si každý den napouštět plnou vanu vody. „Je všeobecně známo, že sprchování je samo o sobě méně náročné na spotřebu vody než každodenní koupel, ale už jen málokdo si uvědomí, že je menší spotřeba vody znamená také menší výdaje za elektriku nebo za plyn, který vodu ohřívá,“ radí Otáhal.

REKLAMA

Pokud se ke sprchování použije i speciální úsporný nástavec – takzvaný perlátor, rázem se sníží spotřeba teplé vody až o 50 procent Navíc vy žádný rozdíl nezaznamenáte.

Spotřebiče jsou kategorie sama o sobě. Nejen, že je dobré pořídit si spíše úsporný spotřebič, ale také zvolit ten správný program. Týká se to hlavně praček a myček, kdy úspora může být opravdu veliká.

Jestli vám kape kohoutek, s jeho opravou neotálejte. Podle odborníků můžete po pár kapkách přijít až o 24 litrů denně.

Rozumně se dá ušetřit i na elektřině

Nejen vodou lidé zbytečně plýtvají. Náklady například na elektřinu si můžete snížit vhodným výběrem spotřebiče. Při pořizování nové myčky, pračky, nebo sporáku, kontrolujte nejen funkčnost, ale také energetickou třídu. Ta by měla být minimálně A, A+, nejlépe však A++. Vyšší energetické třídy jsou sice dražší, ale peníze se vám vrátí v poměru k ušetřené energie.

REKLAMA

Staré spotřebiče také „žerou“ mnohem více energie než nové. Vyplatí se investovat do úsporných výrobků, jako je třeba počítač nebo tiskárna označené značkou TCO nebo Energy Star.

 

 

 

 

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 


Související články

Dluhů kvůli energiím bude přibývat. Zvlášť po celoročním zúčtování

Blíží se konec roku, tedy čas, kdy se vyúčtují dodávky energií. Z těchto údajů vzniká největší objem pohledávek, které dodavatelé vymáhají od dlužníků. Problémem jsou často nedostatečné zálohy, které nereflektují skutečný odběr energie. Doplatky pak nejsou jen v řádech stovek korun, ale spíš desítek tisíc. Některé domácnosti pak nemají na zaplacení tohoto dluhu a dostávají se do […]

Text: František Veselý

10. 12. 2021

Co dělat, když chybí peníze na splátku hypotéky? Vyplatí se pojištění schopnosti splácet?

Zdroj: Pixabay.com Pro některé lidi nebyl poslední rok procházka růžovou zahradou. Lidé se tak mohli dostat do potíží se splácením hypotéky. Ačkoli podle mnohých průzkumů je půjčka na bydlení to poslední, co lidé přestávají splácet, může se stát, že na splátky v rodinném rozpočtu už nebude dostatek peněz. Co v takovém případě dělat?

Text: Monika Lukešová

27. 05. 2021

Družstevní byty: Odlišnosti od osobního vlastnictví

Realitní trh nejspíš ochladne, ale investicím do nemovitostí hrana nezvoní

Do nového roku mnoho lidí vkládalo velké naděje. Rozjezd je však při nejmenším rozpačitý. Ačkoliv loňský rok byl v oblasti hypotečních úvěrů rekordní, letos odborníci očekávají spíše ochlazení. Navíc podle dat Eurostatu se může zdát, že v České republice žijeme jako sardinky. Předpovídat budoucnost v jakékoliv oblasti je momentálně dost ošemetné. Vše ale ukazuje na […]

Text: Monika Lukešová

09. 02. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *