Čtvrtek 17. října. Svátek má Hedvika.

Počet exekucí klesá. Nápaditost dlužníků naopak

Monika Lukešová

Podle Exekutorské komory počet exekucí oproti loňskému roku klesl o třetinu. Exekucí sice ubývá, ale těch, kteří jsou kvůli vyjednávání s věřiteli použít někdy až kuriózní výmluvy je čím dál víc. Dlužníci mají například tu smůlu, že zloději vykradou banku ve chvíli, když zrovna oni chtějí svou pohledávku uhradit.

Velmi často se povinní vymlouvají před pracovníky úřadu na to, že jsou domluveni s vyššími členy našeho úřadu na individuálním vyřešení dluhu,“ komentuje průzkum JUDr. Tomáš Vrána z Exekutorského úřadu Přerov, „dokonce se snaží vykonavatele přesvědčit o tom, že banka byla vykradena právě ve chvíli, kdy chtěli na přepážce svůj dluh uhradit,“ a dodává: „Všechny tyto teorie jsme samozřejmě prověřovali, zpravidla se ale na pravdě nezakládají.“

Dlužník z Vysočiny byl dokonce schopen průběžně během čtvrtletí pohřbít velkou část své rodiny.

Prakticky každý vykonavatel exekuce se setkal se slovními útoky ze strany dlužníků. „Kromě slovních urážek, vulgarismů a výhrůžek naši zaměstnanci čelí kreativitě povinných. Již jsme zde měli povinného, který při výkonu exekuce nazval vykonavatelovu matku dinosaurem a další například pracovnici úřadu sdělil, že je škoda, že ji na dovolené nesežral krokodýl,“ uzavírá Vrána.

Exekucí je méně

Od 1. ledna do 30. června letošního roku vzniklo podle Exekutorské komory 320 tisíc exekucí. Loni touhle dobou jich bylo 463 tisíc. Jedná se tedy o úbytek vyšší jak 30 procent.

„Nesmíme zapomenout na faktor, který na začátku roku 2012 významně ovlivnil počet exekucí.  Věřitelé tehdy žalovali své pohledávky ještě před snížením advokátních odměn. Před březnem, tedy před účinností novelizované vyhlášky o odměnách rychle podávali návrhy na zahájení nových řízení. V té době jsme proto čelili několikanásobnému počtu exekucí. Pak se situace naštěstí stabilizovala,“ říká prezident Mgr. Ing. Jiří Prošek.

Potvrzují to i statistiky: za první třetinu roku 2012 soudy. Přesto oproti roku 2011 byl 13% pokles – loni byl celkový počet soudem nařízených exekucí 820 tisíc, v roce 2011 soud vyhověl návrhům věřitelů v 936 tisíc případů.

 

„Dle našeho názoru může být příčinou poklesu i zvýšená snaha věřitelů řešit své nesplacené pohledávky mimosoudně a včas. Naše zkušenosti potvrzují, že zájem firem a institucí o mimosoudní vymáhání pohledávek roste. Firmy si stále častěji uvědomují, že jim mohou neplatící odběratelé přivodit vážné problémy s jejich vlastní solventností, a proto se obrací na inkasní agentury, které dokáží proces vymáhání pohledávek značně urychlit a zefektivnit,“ uvedl Vladimír Vachel, jednatel společnosti EOS KSI Česká republika.

Exekuce je vždy zahajována soudem na návrh věřitele nebo věřitelů. Na počet exekucí nemají vliv soudní exekutoři a podle Exekutorské komory se počet exekucí nemůže ztotožňovat s počtem dlužníků.

 

 

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *