EUR 24.660

USD 23.320

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 14.2 %

EUR 24.660

USD 23.320

Text: Monika Lukešová

09. 04. 2018

0 komentářů

Podle Moody´s ČR hrozí zhroucení hypotečního trhu. Odborníci to odmítají

 

Do hledáčku agentury Moody´s se dostaly české banky a hypoteční trh. Tuzemské banky se prý nedrží doporučení centrální banky ohledně limitů pro poměr mezi hypotečním úvěrem a hodnotou nemovitosti. Prý by to mohlo mít fatální důsledky pro ekonomiku země. Ve zprávě pro investory to uvedla mezinárodní ratingová agentura Moody’s Investors Service. 


Česká národní banka chce svými doporučeními omezit rizikové hypotéky, jenže komerční banky tyto směrnice prý nedodržují. Podle dat agentury Moody´s je podíl nových hypoték, kde úvěry představují 80 až 90 procent hodnoty nemovitosti, ve druhém čtvrtletí roku 2017 činil 28 procent. To je vysoko nad 15 procenty, které doporučuje ČNB.

Problém jsou rostoucí ceny nemovitostí

Kámen úrazu agentura vidí hlavně v růstu cen nemovitostí v České republice, protože velké množství zmíněných hypoték při současně prudkém růstu cen nemovitostí by v případě hospodářského poklesu, kdy mohou ceny nemovitostí padat prudce dolů, mohlo prohloubit ztráty bankovních ústavů.
Zadlužení českých domácností se postupně zvyšuje, a pokud by tento růst nebyl zadržen, může mít negativní dopad na finanční sílu obyvatelstva a vyústit ve snížení odolnosti bank i celé ekonomiky,“ uvedl analytik Moody’s Arif Bekiroglu.

Ceny bytů budou stagnovat, nebo jen mírně porostou

Přitom například podle realitní kanceláře RE/MAX dochází ke stagnaci cen starších bytů. „Zastavení cenového růstu je kombinací mnoha dlouhodobých faktorů, které na realitní trh působí a bylo očekáváno ještě mnohem dříve. Řada expertů už v minulosti predikovala, že k zastavení růstu dojde velmi brzy. Nestalo se tak. Jiní zase začínají hovořit o změně trendu, či dokonce o splasknutí bubliny. Jenže byty se v posledním desetiletí zhodnocovaly o cca 2 % ročně. Korekci cen nelze nikdy vyloučit, nicméně toto číslo není nijak vysoké. Proto je třeba být v jakýchkoli odhadech opatrný. Jediné, co můžeme říci s jistotou je, že po čtyř a půl letech došlo k zastavení růstu cen. Zda se trh opět rozběhne nebo naopak dojde k poklesu lze jen velmi těžko odhadnout,“ říká Jan Štohanzl, majitel RE/MAX G8 Reality.
Podle dalších odborníků ceny bytů možná ještě porostou, ale nárůst bude jen v řádech jednotek procent. „Vzhledem k tomu, že poptávka i nadále bude vyšší než nabídka, ceny i nadále mírně porostou,“ doplnila Marcela Fialková, tisková mluvčí Central Group.

Odborníci krizi odmítají

Zpráva Moody’s vychází ze statistických údajů z první poloviny roku 2017 a nezaznamenává skutečnost, že již v průběhu daného pololetí se hodnota ukazatele LTV snižovala směrem k hodnotám doporučeným ČNB. Podle vyjádření ČNB toto snižování v dalším průběhu roku 2017 nadále pokračovalo. Znamená to, že doporučení ČNB zabírá, byť trh potřeboval čas se mu přizpůsobit. Závěry, které z této statistiky Moody’s vyvozuje jsou zcela nepřiměřené a zbytečně alarmující. To je pro mne osobně velkým zklamáním,“ okomentoval závěry agentury Moody’s výkonný ředitel České bankovní asociace Pavel Štěpánek.
Ani Moody´s nevidí budoucnost českých bank zas tak černě. Závěrem zprávy agentura uvedla prognózu, že české banky zvýší své úvěry spotřebitelům a malým a středním podnikům, aby dosáhly jejich růstových cílů. Tyto navýšení spolu s nedávným nárůstem českých referenčních sazeb pomohou zpomalit nárůst cen nemovitostí a růst hypoték. Podle ukazatele Fincnetrum Hypoindex v únoru úroková sazba vzrostla na 2,36 procneta.
 

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%5.33 Aktuální výše Hypoindexu

2.4%

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%
Historie vývoje


Související články

Průzkum: Mladí Češi touží po vlastním bydlení

Mladí lidé do 36 let touží po vlastním bydlení, a to i za cenu delšího čekání či slevení z původních nároků, ukazuje průzkum UniCredit Bank. Jejich přání je v souladu se silnou popularitou vlastního bydlení ve střední a východní Evropě. Naopak ti, kteří již hypotéku splácí, zatím zůstávají optimističtí a říkají, že s vyššími úrokovými sazbami a […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 05. 2022

Cykly bohatství: Zvítězí nemovitosti nad zlatem?

Nemovitosti nejsou zdaleka takovou jistotou, jak by se mohlo zdát. To, že ceny nemovitosti nikdy neklesají, je iluze. V realitě tomu tak není. Někdy dolů jdou, pouze jsme to dlouho nezažili. A v inflačních dobách nemusejí poklesnout jen nominálně, zlevnit mohou v reálném vyjádření. Svou roli mají i úrokové sazby.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

18. 05. 2022

Propad poskytnutých hypoték v dubnu citelně zesílil

Hypoteční trh v dubnu výrazně zpomalil. Objem poskytnutých hypoték oproti březnu propadl podle České bankovní asociace (ČBA) zhruba o 40 %, a to jak z pohledu objemu, tak počtu poskytnutých hypoték. Banky a stavební spořitelny poskytly domácnostem hypotéky v celkovém objemu 17,5 mld. Kč, zatímco v březnu činil objem přes 30 mld. Kč.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 05. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.