Čtvrtek 15. dubna. Svátek má Anastázie.

Fincentrum Hypoindex únor 2018: Úrokové sazby stále šplhají vzhůru

21.03.2018
Fincentrum Hypoindex únor 2018

Monika Lukešová

Podle očekávání úrokové sazby u hypotečních úvěrů v únoru znovu rostly. Průměrná úroková sazba se vyšplhala na 2,36 procenta. Na stejné úrovni byly sazby naposledy v prosinci roku 2014. Objemy i počty hypoték v únoru meziročně i meziměsíčně klesly. 

Ve druhém měsíci letošního roku bylo sjednáno celkem 7 446 hypotečních úvěrů, což je jen o 337 smluv méně než měsíc před tím. V meziročním srovnání je rozdíl o něco vyšší. V únoru roku 2017 bylo sjednáno celkem 9 413 hypoték, tedy téměř o dva tisíce více než letos. Meziročně zájem o hypoteční úvěry klesá, což je pochopitelné vzhledem k tomu, že průměrná úroková sazba byla loni ve druhém měsíci roku 1,87 procenta.

Únorové zvýšení základních sazeb ČNB promítaly banky do hypotečních úvěrů prakticky okamžitě, opět však nikterak drastickým způsobem. Navíc z dnešního pohledu není již ani zřejmé, zda ČNB bude chtít zvyšovat sazby tak rychle, jak napovídaly úvodní signály. Růst sazeb hypotečních úvěrů by tak nadále měl být spíše pozvolný a pravděpodobně bude prokládaný i obvyklými akčními nabídkami,“ uvedl Josef Rajdl, hlavní analytik společnosti Fincentrum.

Graf: Vývoj průměrné úrokové sazby

Zdroj: Fincentrum Hypoindex

Objemy letos v únoru také zaznamenaly pokles. Byly sjednány hypotéky za 15,960 miliard korun, tedy o více jak půl miliardy korun méně než v lednu. Loni si v únoru lidé prostřednictvím hypoteční úvěr půjčili 18,950 miliard korun. Letos je to tedy téměř o tři miliardy méně než v únoru 2017.

Až na drobné výkyvy stále roste průměrná výše hypotéky. Lidé si v únoru půjčovali v průměru 2 143 371 korun. Dávno jsou pryč časy, kdy měsíční splátka hypotéky ve výši jednoho milionu na 20 let byla pod pět tisíc korun. Přesně před rokem byla splátka prozatím naposledy nižší než pět tisíc korun, od té doby roste. Letošní únor tak se splátkou 5 233 korun měsíčně kopíruje leden roku 2015.

Hypoteční trh chladne ve všech svých kategoriích a dostává se na nižší hodnoty ve všech svých ukazatelích. Samozřejmě kromě úrokové sazby, která pravděpodobně nadále poroste.

Co se děje na hypotečním trhu

Česká spořitelna od 1. března do 30. dubna 2018 nabízí ke všem novým hypotékám pojištění domácnosti i nemovitosti na jeden rok zdarma. Na podzim loňského roku začala Česká spořitelna nabízet hypotéku s možností fixace úrokové sazby na 15 let.

Raiffeisenbank již tradičně přichází se svými Hypodny. Zájemci o nový hypoteční úvěr při podpisu smlouvy od 12. 3. do 1. 6. 2018 mohou získat mimořádný bonus ve výši 5 000 korun. Banka navíc v průběhu března slibuje výrazné urychlení ocenění nemovitosti využitím takzvaných cenových map.

Wüstenrot hypoteční banka od 1. března zavádí poplatkové prázdniny. To znamená, že bez poplatků za zpracování a poskytnutí úvěru jsou dostupné produkty Hypotéka pro vlastní bydlení a Hypotéka na cokoliv. U Hypotéky Refin mohou klienti zažádat nově o fixaci na 7 let a získat interní ocenění nemovitosti za sníženou cenu.

Tabulka 1: Souhrnné údaje Fincentrum Hypoindex únor 2018

Doba fixace Všechny fixace
Fincentrum Hypoindex 2,36 %
Změna oproti minulému období (b.p.) 8
Počet nových hypoték 7 446
Objem nových hypoték 15,960 mld. Kč
Průměrná výše hypotéky 2 143 371 Kč
Měsíční splátka 1 mil. na 20 let 5 233 Kč
Měsíční splátka 1 mil. na 15 let 6 604 Kč
Účelovost úvěrů
Podíl úvěrů na koupi 55 %
Podíl úvěrů na výstavbu 23 %
Podíl ostatních úvěrů 22 %

Odborným partnerem Fincentrum Hypoindex je Česká bankovní asociace.

Metodika FINCENTRUM HYPOINDEXu: FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v čase. Je to vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypoteční úvěry pro fyzické osoby. Vahami jsou objemy poskytnutých úvěrů.

Vstupní data pro výpočty poskytují tyto banky: Air Bank, Česká spořitelna, ČSOB, Equa Bank, Moneta Money Bank, Hypoteční banka, Komerční banka, Raiffeisenbank, Sberbank CZ, UniCredit Bank a Wüstenrot hypoteční banka. 

Podmínky užívání FINCENTRUM HYPOINDEXu: FINCENTRUM HYPOINDEX je možné volně šířit pouze s označením „FINCENTRUM HYPOINDEX“ a uvedením zdroje „Hypoindex.cz“ (v případě internetových médií s aktivním proklikem na http://www.hypoindex.cz/). 

Anketa: Chystáte se kupovat byt?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Předchozí článek: «
Následující článek: »

1 komentář k článku “Fincentrum Hypoindex únor 2018: Úrokové sazby stále šplhají vzhůru”

  1. Průměrná měsíční splátka úvěrů 2014-2018 napsal:

    Průměrná měsíční splátka úvěrů 2014-2018
    Dobrý den, na svém webu uvádíte, že Průměrná měsíční splátka úvěrů dosáhla v roce 2018 výši 7565 Kč. Chtěl bych se zeptat, jestli máte uvedenou průměrnou splátku úvěrů v letech 2014-2018. Děkuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *