EUR 25.330

USD 23.782

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.330

USD 23.782

Pohled do minulosti: Realitní trh je mladý, prodej bytů byl před nedávnem trestný čin

 


 

Byty bylo možné před Sametovou revolucí jen měnit a většina jich byla majetkem družstva nebo státu.  I tak se s byty kšeftovalo a na různých výměnách participovaly třetí strany. V soukromém vlastnictví byly jen rodinné domy.

Zvláštní kategorií byly služební byty. To byl často důvod, proč lidé měnili práci a pro náboráře berlička, jak získat nebo přetáhnout nejlepší pracovníky.

Realitní trh tedy před rokem 1990 vyčkával. Činnost realitních makléřů byla přinejmenším nežádoucí činnosti, v některých případech mohla být dokonce kvalifikována jako trestný čin. „Trestní zákoník č. 140/1961, účinný od 1.1.1962, zavedl trestný čin nedovoleného podnikání, spočívající v: „Kdo neoprávněně provozuje ve větším rozsahu soukromé výrobní nebo jiné výdělečné podnikání, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři  léta“, uvedl Lukáš Syrový z kanceláře Havel, Holásek & Partners. Také neopomněl zákon č. 150/1969, o přečinech, který stanovil, že pro přečin proti zájmům socialistického hospodářství bude dotyčný potrestán odnětím svobody až  na jeden rok nebo nápravným opatřením nebo zákazem činnosti nebo peněžitým trestem do výše 10 000 Kč.

Věc  také mohla propadnout státu. Ale zajímavá byla v zákoně formulace, že trestný byl i případ, kdy se někdo chtěl obohatit nebo si dal slíbit za převod bytu, anebo prodej nemovitosti nebo jiné věci větší hodnoty přemrštěnou cenu, popřípadě jinou neoprávněnou výhodu. Termín přemrštěná cena nebyl nikde vysvětlen.

Z hlediska výkladu pojmu přemrštěná cena není k dispozici dostatek příslušné judikatury; nicméně pro představu lze použít soudní rozhodnutí  Najvyššieho súdu SSR z roku 1971, který rozhodl, že: „Predaj nábytku, ktorý má cenu 7 060 Kč, za cenu 8500 Kč, je predajom věci väčšej hodnoty za prehnanú cenu,“ doplnil Lukáš Syrový.

REKLAMA

Reality: prostor pro nové podnikání

Opusťme tedy tresty a podívejme se na otevření realitního trhu v devadesátých letech. Po revoluci se naskytla příležitost k podnikání různým realitním kancelářím. Trh byl ale v počátcích značně neorganizovaný. Proudili sem zahraniční investoři a developeři, zvedala se životní úroveň, ale rozmach realitních kanceláří byl patrný až kolem roku 1995. Tehdy také dala Česká národní banka povolení k zahájení hypotečního úvěrování většině významných bank.

V roce 1996 byla v České republice založena realitní kancelář RK LEXXUS,  MAXIMA REALITY a o rok později například RK STING. V roce 2000 podnikatel Roman Hassman dal vzniknout společnosti Reality 21. Najednou zde bylo mnoho realitních kanceláří i makléřů, takže vzniklo značné konkurenční prostředí. V roce 2005 na český trh vstoupila americká franchiza společnosti RE/MAX a například M&M REALITY.

Český trh byl sice v té době už značně saturovaný v oblasti zboží, nicméně ve službách byla a je česká ekonomika stále pozadu za vyspělým světem,“ popisuje David Krajný začátky RE/MAX v České republice. „Pustil jsem se konkrétně do realit, protože v tomto oboru viděl velkou příležitost. Lidé se rodí, umírají, žení, rozvádějí, stěhují… To je obrovský trh,“ vysvětloval Krajný, když se v roce 2005 rozhodl spustit realitní kancelář RE/MAX v ČR.

Realitní trh v České republice je tedy relativně mladý. Dnes už bereme nabídky realitních kanceláří na internetu nebo v časopisech jako samozřejmost. Ale málo kdo si uvědomuje, že za pár let se tu změnilo mnohé. Uvidíme, co nás čeká v dalších letech. Momentálně jsou trendem prodeje nemovitostí přes veřejné dražby, obchodní portály nebo i přes různá ministerstva. Realitní trh míří i za hranice nejen různých zemí, ale i planety Země. Pozemek si můžete koupit i na Měsíci, nebo se stát prvními kolonizátory Marsu.

REKLAMA

 

 

Loading

Vstoupit do diskuze 6 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Ceny nájmů se začínají umoudřovat, je otázka, na jak dlouho

Růst cen nájemního bydlení se za poslední rok – až na výjimky – zpomalil a v mnoha krajích přešel dokonce k poklesu nebo stagnaci. Pomohl především větší počet nemovitostí nabízených k pronájmu – bytů v podstatě všech kategorií, ale také pokojů určených ke spolubydlení nebo například částí rodinných domů. A svou roli sehrála i utlumená poptávka, která vyústila v nižší […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

11. 04. 2024

Družstevní bydlení je stále cenově dostupnější alternativa

Pořízení staršího družstevního bytu je v průměru o 15 procent levnější než koupě bytu v osobním vlastnictví. Zatímco průměrná prodejní cena bytu v Česku v osobním vlastnictví na začátku letošního roku dosahovala 70 tisíc korun za metr čtvereční, průměrná cena za metr čtvereční družstevního bytu byla na hranici 47 tisíc korun za metr čtvereční. Vyplývá to z analýzy společnosti RE/MAX.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

09. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Hrůša

  12 července, 2013

  1. 23 let od změny režimu není rozhodně možné označit za „nedávno“
  2. trestat spekulanta (dnes obvykle označovaného za makléře) za podvodný prodej něčeho, co není jeho vlastnictvím, je zcela správné a mělo by být tak postupováno i dnes
  3. škoda že v článku chybí, že za tehdejšího režimu byly byty přidělovány státem a náklady na bydlení ve srovnání s dneškem byly směšně nízké a především zadluženost obyvatelstva byla nulová! Kdo měl potřebu bydlet ve vlastním – mohl stavět za přispění bezúročných půjček.
  4. celý článek působí dojmém levné a přihloupé agitky

  Odpovědět

 • Radek

  12 července, 2013

  To si děláte srandu?
  Stát přiděloval byty – ano, ale díky tomu řada rodin neměla kde bydlet a tísnila se s jejich rodiči v malém bytě.
  Náklady na bydlení byly nízké – ovšem za cenu zanedbaného bytového fondu. Daleko od skutečnosti nebyl kreslený vtip (už nevím od koho), kdy dva památkáři stojí u lešení, za nímž je spadlý barák a jeden říká druhému: „Památka sice spadla, ale tak vezmeme do památkové péče alespoň lešení.“
  Kdo měl potřebu bydlet ve vlastním si „vlastní“ buď ukradl původnímu „kapitalistickému“ majiteli, nebo stavěl ze státního materiálu.

  Odpovědět

 • fasdf

  24 ledna, 2020

  Blbe, stačilo se upsat podniku na 10 let, a dostal si ho (u nas) za 30tisíc, když se neupsal, tak za strašných 40tisíc.
  A abych komentoval tvoju posledni vetu, POSTAVENA NOVOSTAVBA z roku 1985.
  Když si v te době nežil a nemáš informacene od jiných tvoru jako CT, tedyod siritelu fakenews, pak prosim nepis verejne a nemluv verejne 😉

  Odpovědět

 • Kača

  16 července, 2013

  Docela by mne zajímalo, kolik je Vám let. Totiž, zda už jste zapomněl nebo zda Vám posledních 23 let „vymylo“ mozek.
  K článku jen tolik, jaká škoda, že je opravdu tak povrchní.

  Odpovědět

 • anonym

  13 července, 2013

  Je zajímavé sledovat, jakým způsobem se vládnoucí garnituře podařilo během jedné generace zblbnout původně vzdělanou a inteligentní českou společnost.
  Ale k vašemu příspěvku – někteří se skutečně tísnili společně s rodiči v malém bytě – ovšem s tím, že do několika let dostanou od státu bydlení zcela zadarmo. Za komoušů bylo totiž nepředstavitelné, že by rodina vydala tři čtvrtiny svého měsíčního rozpočtu na splátky půjčky za panelákový byt.
  Dnes jsou jejich děti celoživotními finančními otroky zahraničních finančních ústavů a jejich místních naháněčů. Vaši poslední větu nemá smysl vůbec komentovat.

  Odpovědět

 • Dana K.

  9 srpna, 2013

  Je pěkné, že článek vyzdvihuje úspěch pana Hassmanna, který založil velkou realitní kancelář Reality 21, jež je nyní součástí sítě Century 21. Já jsem jeden z padesáti klientů, kteří v této realitce byli okradeni o všechno – nemáme ani nemovitosti ani peníze. Tedy nadšení nesdílím. My okradení klienti máme o tom web: http://kauza-century21.web­node.cz/

  Odpovědět