EUR 23.550

USD 21.633

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.550

USD 21.633

Text: Petr Zámečník

13. 12. 2016

0 komentářů

Povinné informace k hypotéce… klientovi nepomohou

 

Nový zákon o spotřebitelském úvěru mění hypoteční trh. Některé banky již zvýšily úrokové sazby. Klient by měl být více chráněn. A měl by dostat více a přehlednějších informací. Bohužel, ty mu ale nepomohou…

Loading 


Informace, informace, informace… to je základ pro zodpovědné rozhodování. Při čerpání úvěru to platí dvojnásob. Špatné rozhodnutí nemusí vést jen k finančním ztrátám, ale i k bankrotu rodinného rozpočtu. I proto v rámci nového zákona o spotřebitelském úvěru byl definován formulář, v rámci něhož banky i nebankovní instituce musí klientovi předat informace. Všechny instituce použijí povinně stejnou formu, a tak klient může srovnávat.
Záměr legislativy je jedna věc, realita ovšem ukazuje temná místa. Zájemci o hypoteční úvěr kvůli nim formulář „Standardní evropské informace o spotřebitelském úvěru“ nijak nepomůže. A srovnávat musí bez něj a naslepo. Důvodem je skóringový proces bank a způsob ověřování bonity (schopnosti splácet) klienta.

Úvěrový registr…

Banka musí prověřit schopnost splácet svého budoucího klienta. Podle nového zákona o spotřebitelském úvěru dvojnásob. Pokud ho neprověří dostatečně a klient se v následujících třech letech dostane do finančních potíží, může se s bankou soudit. A pokud vyhraje, nebude muset platit žádné úroky ani poplatky, navíc ty již zaplacené mu banka bude muset vrátit.
Základním způsobem prověření bonity klienta je prověření jeho úvěrové historie v úvěrových registrech. Bankovní registr klientských informací (BRKI) zaznamenává i pozitivní informace. Vedle negativních informací o nesplácených úvěrech a půjčkách zaznamenává celou úvěrovou historii. Včetně podaných žádostí o úvěr. A zde leží zakopaná kočka.
Zažádá-li klient o úvěr u první banky, ta mu po skóringu nabídne úvěr s odpovídající úrokovou sazbou a dalšími podmínkami. Zažádá-li u druhé banky, opět obdrží nabídku úvěru za odpovídajících podmínek. Zažádá-li u třetí, čtvrté,… nabydou banky podezření na pokus o úvěrový podvod a žádost skóringový systém automaticky zamítne. Co kdyby vyšly všechny žádosti o úvěr? Banka přeci nemá přehled o tom, v jakém stádiu je žádost u její konkurence.
Nezažádá-li klient o úvěr, aby se nedostal do úvěrového registru a mohl obejít více bank, ty mu poskytnou pouze orientační. Jiné nemohou, protože bez prověření klienta v registru nevědí, zda mu vůbec mohou úvěr nabídnout. A nabídka je závazná a banka ji nemůže stáhnout. Navíc by banka nesplnila zákonnou povinnost prověření bonity klienta.
Dostáváme se do začarovaného kruhu. Klient se buď nedozví podmínky úvěru, nebo jakmile se je pokusí dostat od jedné banky, zavře si cestu k ostatním. Formulář, který má sloužit k porovnání nabídek konkurence, tak pro svůj primární účel zcela ztrácí smysl.

Cesta ven? Rozetnout kruh…

Cest ze začarovaného kruhu je několik. Všechny jsou ale trnité. A největším trnem je opět zákon o spotřebitelském úvěru.
Jedním z možných řešení je změna skóringových mechanismů. Vždyť skutečnost, že klient žádá o hypotéku u více bank, a každá banka o tom ví a vidí to, by naopak mohla být motivací ke konkurenčnímu boji a snaze nabídnout takovémuto aktivnímu klientovi lepší sazbu než konkurence.
Druhým z možných řešení by mohlo být vytvoření jakéhosi „předběžného dotazu“ do úvěrového registru, který by se nezaznamenával jako žádost o úvěr a který by ostatní banky nemusely vidět, nebo zahrnovat do svých skóringových algoritmů.
Obě tato řešení mají ale háček. Banka nesmí svou nabídku po dobu 14 dnů měnit a klient ji může kdykoli přijmout. Hrozí tak opět riziko, že klient přijme více úvěrů a předluží se…
U hypotečních úvěrů je jedním z nástrojů zamezení čerpání více hypoték by měla být zástava nemovitosti. Ta je ale nezbytná až při čerpání, nikoli při žádosti. Banky nabízejí úvěry s tím, že klient má již schválené financování a hledá pouze nemovitost, kterou koupí. Zpravidla má na čerpání alespoň 6 měsíců, občas i déle.
Pokud by klient přijal více hypotečních úvěrů, mohl by je následně čerpat postupně, jak bude nacházet např. příslušné investiční byty. Tím ovšem bankám opět roste úvěrové riziko. Navíc to vůbec neprospívá doporučení ČNB, podle něhož by banky neměly financovat více než 60 % zástavní hodnoty investičních nemovitostí.
A tak snaha ochránit evropského klienta a dát mu srovnávací nástroj v Česku selhává. Klienti si banky s formulářem neobejdou a nejlepší možnost srovnání tak dávají hypoteční makléři a finanční zprostředkovatelé.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Trend nájemního bydlení posiluje. Směřuje do něj stále více investic

V tuzemsku jsou stále častější developerské projekty určené k nájemního bydlení. V ekonomicky vyspělých zemích se jedná o zcela běžný trend. Když se podíváme za hranice, tak například v Rakousku využívá nájemní bydlení téměř každá druhá rodina. Ve velkých německých městech jde o téměř tři čtvrtiny lidí. Nabídka meziročně vzrostla i v Česku a bude […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

31. 03. 2023

Češi odkládají nákup vlastního bydlení

Tři čtvrtiny Čechů zvažují, že kvůli současné ekonomické situaci odloží nákup vlastního bydlení. Více než polovina (57,1 %) přemýšlí kvůli vysokým cenám nemovitostí o přestěhování do levnější lokality. Útočiště by přitom hledali na vesnici. Čtyři z pěti respondentů věří, že je bydlení na vesnici dostupnější než to ve městě. Vyplývá to z průzkumu, který pro finanční […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 03. 2023

Nemovitosti a daně – jak na to?

Češi chtějí bydlet ve svém. Řada z nich loni investovala např. do investiční nemovitosti, někteří svou nemovitost prodali, a letos tak mnohé z nich čeká první daňové přiznání. Standardně byste coby fyzická osoba měli daňové přiznání podat nejpozději do 3. dubna 2023. Jestliže se chystáte na elektronické podání, máte čas až do 2. května 2023 a s daňovým […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

24. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *