EUR 23.550

USD 21.633

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.550

USD 21.633

Realitní trh láká i dolarové milionáře. V kurzu jsou stavební pozemky i rezidenční nemovitosti

 

Čeští dolaroví milionáři většinou své jmění získávají prostřednictvím vlastní firmy. Ale vydělané prostředky pak přeci jen musí někam uložit, či zainvestovat. Podle průzkumu J&T Bank mezi českými i světovými dolarovými milionáři nejčastěji investují do stavebních pozemků a start-upů.

Loading 


Od stavebních pozemků si boháči slibují nejvyšší výnosy, tato investice láká 39 procent dolarových milionářů. Trendem jsou také start-upy, od kterých si zhodnocení peněz slibuje 35 procent dotázaných.
Graf: Nejzajímavější výnosy

Zdroj: J&T Bank
Důvěru v rezidenční nemovitosti zvyšuje také celkový ekonomický rozmach a silná poptávka po bydlení při dynamicky rostoucích platech a nízkých úrokových sazbách. Právě dlouhé období nulových či záporných úrokových sazeb vede investory k hledání uchovatele hodnot u reálných aktiv, jakými jsou právě nemovitosti nebo různé alternativní investice,“ komentuje průzkum Petr Sklenář, hlavní ekonom J&T Banky.
J&T Bank sleduje investice dolarových milionář již osmým rokem, proto může jejich chování porovnávat. Oproti loňsku zájem o investice do rezidenčních nemovitostí oslabil. I tak od nich 29 procent boháčů očekává zajímavé zhodnocení. Ve srovnání se Slovenskem zájem o tyto investice stále roste.

Zemědělská půda je kapitola sama o sobě

Co se týče investic do nemovitostí obecně, tvoří zemědělská půda zvláštní kapitolu. Letos zájem o takovou investici mezi českými dolarovými milionáři klesl. Letos v tomto odvětví vidí zajímavé zhodnocení jen 18 procent dotázaných, přitom loni to bylo 28 procent a v roce 2016 dokonce 41 procent. Cena zemědělské půdy totiž strmě roste a podle milionářů ji bude brzy vlastnit jen pár oligarchů, kteří si takovou investici budou chránit.
Tento propad je způsoben nejen vyšší cenou oproti minulosti, ale také faktem, že hodně jí je již skoupeno a jde tedy spíše o „paběrkování“ menších polí. Svůj díl na propadu nese také vnímaný tlak velkých oligarchických seskupení, která v oblasti zemědělství působí a ovlivňují dění v tomto sektoru,“ doplňuje Petr Sklenář.

Mezi světovými a českými dolarovými milionáři je rozdíl

Dolaroví milionáři se samozřejmě snaží své jmění ještě víc zhodnotit. V popředí jejich zájmu jsou v Evropě hlavně investice do akcií a dluhopisů. Ty české lákají hlavně nemovitosti mimo vlastní bydlení, vlastní podnikání, ale i druhé rekreační bydlení.
Ačkoli milionáři nemají hluboko do kapsy, snaží se hlavně zabezpečit rodinu. Luxus, party a dovolené jsou přeci jen na druhém místě. Zajímavé je, jak se mění vnímání bohatství. Dříve symbolem luxusu byl nový Mercedes, teď je to Tesla.

U nás dolaroví milionáři nechtějí být celebrity

Průzkum také ukázal, že světoví dolarový milionáři jsou také celebrity. V České republice bohatí lidé zas tak vidět být nechtějí. Příkladem jsou tiskové konference Warrena Buffetta nebo celkově vystupování Elona Muska. Někdy je to spíše show, než klasická tisková konference.
Jeden český dolarový milionář řekl, že v České republice jsou bohatí vnímáni spíš jako Trautenberk nebo Řezník Krkovička. Ve světě spíš platí za prince, či krále na bílých, pozlacených koních. Takže u nás si milionáři dávají pozor na své soukromí, nesnaží se zviditelnit a i jejich charitativní organizace se jmenují spíše obecně.

Dolaroví milionáři jako rodiče

Dolaroví milionáři jsou v České republice mladší než ve světě. Průměrný věk je kolem 50 let, kdežto u těch světových atakuje šedesátku. Proto je také jasné, že musí řešit i rodičovské problémy. Srovnáme-li starosti bohatých a běžné populace, najdeme několik rozdílů. Největší tkví v tom, jak dát svým dětem dobrou příležitost pro úspěch, ale nedat jim příliš, ať se také snaží. Tato otázka trápí 51 procent bohatých, kdežto populaci to nechává celkem chladnou a s tento problém řeší jen 25 procent lidí.
I dolaroví milionáři musí myslet na to, co se stane s jejich majetkem až zemřou. Rozdíl mezi Českou republikou a světem je hlavně v dědictví. Důvodem je kompletně jiné nastavení českého právního systému. U nás moc možností není, kdežto světoví dolaroví milionáři mohou dědictví přeskupit, odkázat peníze nadaci, děti vydědit atd.
 

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Trend nájemního bydlení posiluje. Směřuje do něj stále více investic

V tuzemsku jsou stále častější developerské projekty určené k nájemního bydlení. V ekonomicky vyspělých zemích se jedná o zcela běžný trend. Když se podíváme za hranice, tak například v Rakousku využívá nájemní bydlení téměř každá druhá rodina. Ve velkých německých městech jde o téměř tři čtvrtiny lidí. Nabídka meziročně vzrostla i v Česku a bude […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

31. 03. 2023

Stát by si měl rušení podpory stavebního spoření ještě velmi dobře rozmyslet

Státní podpora stavebního spoření činila loni 4,2 miliardy korun. K tomu stát na příspěvcích na bydlení utratil dalších 8 miliard korun. Je přitom jisté, že domácnosti nyní ohrožuje energetická chudoba víc než kdy v minulosti – žádostí o státní příspěvek na bydlení tak v budoucnu bude pravděpodobně přibývat a náklady pro stát významně porostou. Přitom je to právě stavební […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

30. 03. 2023

Češi odkládají nákup vlastního bydlení

Tři čtvrtiny Čechů zvažují, že kvůli současné ekonomické situaci odloží nákup vlastního bydlení. Více než polovina (57,1 %) přemýšlí kvůli vysokým cenám nemovitostí o přestěhování do levnější lokality. Útočiště by přitom hledali na vesnici. Čtyři z pěti respondentů věří, že je bydlení na vesnici dostupnější než to ve městě. Vyplývá to z průzkumu, který pro finanční […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *