EUR 25.330

USD 23.428

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.3 %

EUR 25.330

USD 23.428

Text: Petr Zámečník

16. 04. 2018

2 komentáře

Pozor na podvodné nabídky úvěrů!

 

Na českých inzertních serverech se objevují na první pohled lákavé nabídky úvěrů. Jejich cílem je ale pouze vylákat „vratnou zálohu“ od důvěřivých lidí. Jak je poznáte?

Loading 


Každý poskytovatel či zprostředkovatel úvěrů v České republice musí mít licenci či být registrován jako přeshraniční subjekt u České národní banky (ČNB). Tolik ukládá zákon o úvěru pro spotřebitele účinný od 1. 12. 2016. Pořád se ale vyskytují subjekty, který zákon nerespektují – a snaží se podvodným způsobem od lidí vylákat peníze.
Jednou z nich je společnost VitaServNet s.r.o., která bez příslušné licence uzavírala smlouvy o zprostředkování spotřebitelských úvěrů pro své zákazníky. Za to si vysloužila pokutu ve výši 500 000 Kč od České národní banky. Podle informací redakce ale společnost dále své služby nabízí – a navíc porušuje i další ustanovení zákona.
Se společností VitaServNet je spojen e-mail jandera.fincentrum@gmail.com, na který směřují odpovědi stále aktivních inzerátů s nabídkou úvěru. Jedná se pravděpodobně o fiktivní jméno. V každém případě žádný Jiří Jandera, který dle inzerátů za e-mailem stojí, nemá žádnou registraci u České národní banky, obdobně jako VitaServNet. Navíc e-mail vytváří dojem příslušnosti k finančně poradenské společnosti Fincentrum. Ta ale jakoukoli souvislost s činností „Jandery“ či VitaServNet odmítá a naopak podala podnět ČNB.

Text inzerátu

Perfektní nabídka nebankovního úvěru bez poplatků a bez ručitele od 40.000 Kč až do 1.500.000 Kč. Individuální přístup ke každé žádosti, díky čemu může úvěr získat téměř každý žadatel. Výše měsíčních splátek a doba splatnosti se dá přizpůsobit vašim možnostem. Tato nabídka platí pro celou ČR. Vytvoření konkrétní nabídky zcela zdarma a nezávazně na emailu.

Zprostředkování úvěru nebo podvod?

Inzeráty nabízejí zprostředkování úvěru. Pokud potenciální klient ale projeví zájem, je požádán o „vratnou kauci za poskytnutí úvěru“. Vedle zprostředkování půjček bez řádné licence je toto další bod, který zakazuje zákon o úvěru pro spotřebitele:

„Před uzavřením smlouvy o spotřebitelském úvěru nevzniká poskytovateli nebo zprostředkovateli právo na odměnu nebo jinou platbu s výjimkou práva na náhradu daní, správních poplatků nebo jiných obdobných peněžitých plnění a účelně vynaložených nákladů na ocenění předmětu zajištění spotřebitelského úvěru.“

Zákon č. 257/2016 Sb., § 83, odst. 1., věta první

REKLAMA

Důvodem pro toto ustanovení zákona byly zejména některé podvody, které otřásly Českou republikou. Nejvýznamnější a největší byl zřejmě projekt EDBUSY (Edukační business systém), který vyškolil důvěřivé zájemce o úvěr za přibližně 0,5 mld. Kč. Kořenem podvodu byl výběr „vratné zálohy“ obdobně jako u současných aktivních nabídek. Zálohu ani výhodný úvěr ale nikdy nikdo nedostal.
Po policejním zásahu a zadržení organizátorů podvodu EDBUSY vznikl obdobný projekt na stejném principu – Company Management.

VitaServNet aneb Důvěryhodnost především…

Zájemce o úvěr, který se ozve na e-mail Jiřího Jandery, následně podepíše smlouvu se společností VitaServNet. V rámci smlouvy se klient zavazuje zaplatit „vratnou zálohu“. Např. u smlouvy na 200 tis. Kč na 72 měsíců, kterou má redakce k dispozici, činí 9 587 Kč.
„Zálohu“ přitom má klient zaplatit společnosti bez licence ke zprostředkování úvěrů – a společnosti, jejíž jediný jednatel a společník Aleš Machač má svůj podíl ve společnosti postižený pro jistotu hned dvěma exekucemi. Celkem je na něj vedeno 15 exekucí.

Nový podvod na scéně?

Vše tak směřuje k „prasknutí“ dalšího velkého podvodu s úvěrovými nabídkami. Lidé, kteří zaplatili „vratnou zálohu“, ji pravděpodobně zpět již nedostanou. A jejich nejbližší cesta by měla vést na Policii ČR s podáním trestního oznámení.

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.6 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%
Historie vývoje


Související články

Pokuta od dodavatele energií

Jak se bránit, když vás dodavatel energií pokutuje?

Od dodavatele vám ve schránce nemusí přistát jen faktura za spotřebovanou energii, ale také pokuta. Mnohdy v řádech tisíců. Zjistěte, zda je právo na vaší straně a braňte se. Existuje několik možností.

Text: Jana Poncarová

21. 12. 2020

pokuty u hypoték

Jaké jsou časté pokuty u hypoték? A na co si dávat pozor?

Při porušení podmínek hypotéky popsaných ve smlouvě může banka požadovat zaplacení pokuty či dalších poplatků. Zaplatit můžete například za nevyčerpání celé hypotéky, při prodlení s měsíční splátkou nebo při předčasném splacení hypotéky mimo období fixace. Přečtěte si, kolik v různých situacích zaplatíte.  

Text: Hana Bartušková

28. 08. 2020


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

 
 
 

 
 • helena

  28 února, 2019

  této paní sem pslala 8000 kč a úvěr nemam vyžaduje po mě dalších 3000 kč a ,že mi peníze hned pošle jak mohu dostat peníze zpět asi né je to moje blbost,že sem peníze pslala proč se dava možnost takovým lidem podavat inzerat když se jedna o podvod nejsem určítě sama kdo byl podvedený

 • John James

  11 června, 2022

  Tímto vás informujeme, že od každého poctivého dlužníka se očekává, že zaplatí za schválení registrace své půjčky, a pokud nejste připraveni zaplatit za schválení registrace zajištění vaší půjčky, znamená to, že nejste připraveni a nemyslíte to vážně a je vám doporučeno jděte do své banky a získejte půjčku tam ok

  Půjčku poskytuji pouze čestným lidem, kteří jsou připraveni zajistit svou půjčku dříve, než jim bude připsána