EUR 23.680

USD 22.037

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.680

USD 22.037

Text: Zbyněk Drobiš

22. 12. 2016

0 komentářů

Nový zákon o úvěru: Omezení sankcí při prodlení dlužníka

 

Od prosince roku 2016 vstoupil v účinnost nový zákon o spotřebitelském úvěru, který obsahuje řadu změn oproti původní právní úpravě. Jednou z novinek tohoto zákona je omezení sankcí věřitele při prodlení dlužníka se splácením.

Loading 


Spotřebiteli je zákonem poskytována podstatná míra právní ochrany, která je reflektována i do oblasti úvěrů.
Tip: Úvěrový trh se mění k nepoznání

Důvody pro změnu právní úpravy

Důvodová zpráva k zákonu uvádí jako důvod pro omezení plateb souvisejících s prodlením spotřebitele v novém zákoně o spotřebitelském úvěru jako snahu o zamezení činnosti poskytovatelů úvěrů, kteří cíleně vydělávali na sankcích spojených s prodlením spotřebitele. Nebylo výjimkou, že na trhu poskytovatelů spotřebitelských úvěrů docházelo k účtování smluvní pokuty ve výši téměř celé jistiny za krátkodobé prodlení spotřebitele s předložením požadované dokumentace. Příliš vysoké sankce znemožňují spotřebiteli splatit jeho dluh.

Co může věřitel požadovat při prodlení spotřebitele

Zákon o spotřebitelském úvěru tedy nově stanovuje, že věřitel je oprávněn sjednat se spotřebitelem pro případ jeho prodlení s plněním dluhu vyplývajícího ze smlouvy o spotřebitelském úvěru pouze:

  1. Právo na náhradu účelně vynaložených nákladů, které mu vznikly v souvislosti s prodlením spotřebitele.

Mezi tyto náklady se mohou řadit poplatky za upomínky, náklady vymáhání pohledávky (nikoliv však náklady řízení před soudem). Tyto náklady musí být vynaloženy věřitelem hospodárně a účelně (nikoliv extrémně drahé upomínky zaslané krátce po sobě). Pokud by náklady přesáhly rámec účelně vynaložených nákladů, budou považovány v této části za smluvní pokutu.

  1. Úroky z prodlení, jejichž výše nesmí přesáhnout výši stanovenou právním předpisem upravujícím úroky z prodlení.

Úroky z prodlení se tedy nesmí odchýlit od zákonné výše (v současné době ve výši 8,05 % p.a. dle nařízení vlády č. 351/2013 Sb.).

REKLAMA

  1. Smluvní pokutu.

Výše smluvní pokuty je omezena

Výše smluvní pokuty je zákonem o spotřebitelském úvěru omezena tak, že nesmí přesáhnout 0,1 % denně z částky, ohledně níž je spotřebitel v prodlení (uvedené omezení se neuplatní na souhrn smluvních pokut uplatněných do okamžiku, kdy se úvěr stane v důsledku prodlení spotřebitele splatným, pokud je tento souhrn pokut v kalendářním roce, v němž nebo v jehož části byl spotřebitel v prodlení s plněním povinnosti peněžité povahy, nižší než 3 000 Kč a pokud výše smluvních pokut zahrnutých v tomto souhrnu uplatněných ve vztahu k prodlení s každou jednotlivou splátkou spotřebitelského úvěru činí nejvýše 500 Kč).
Maximální výše všech uplatněných smluvních pokut nesmí přesáhnout polovinu z celkové výše spotřebitelského úvěru, nejvýše však 200 000 Kč.
V případě řešení obdobné problematiky doporučujeme konzultovat s právníkem k posouzení vašeho případu, a to s ohledem na individualitu každého případu, vývoj rozhodovací praxe soudů a samotné legislativy.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Nemovitosti a daně – jak na to?

Češi chtějí bydlet ve svém. Řada z nich loni investovala např. do investiční nemovitosti, někteří svou nemovitost prodali, a letos tak mnohé z nich čeká první daňové přiznání. Standardně byste coby fyzická osoba měli daňové přiznání podat nejpozději do 3. dubna 2023. Jestliže se chystáte na elektronické podání, máte čas až do 2. května 2023 a s daňovým […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

24. 03. 2023

Ve druhém pololetí 2022 se v Praze prodalo nejméně bytů za posledních 10 let, ceny novostaveb neklesají

Pražský trh s byty zaznamenal v minulém pololetí silný pokles prodejů a útlum zahájené výstavby nových bytů. V průběhu druhého pololetí byla zahájena výstavba 1670 bytů, což představuje 63% pokles v celoročním srovnání. Ačkoli počet bytů ve výstavbě mírně klesl na 12 400, stavební aktivita zůstává v porovnání s pětiletým průměrem nadále vysoká. Vyplývá to u údajů společnosti […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 03. 2023

Komentář: Jsem optimista, ale optimismus hypotéku nezaplatí

Inflace zaklepala na dveře a s ní zdražování hypoték. „Jsem optimista, což pomáhá, ale optimismus hypotéku nezaplatí,“ zaznívá v jednom komentáři v jedné ze zemí našich protinožců. Australská centrální banka v době, kdy australská inflace atakuje 8% úroveň, zvýšila sazby na 11leté maximum, na 3,6 %. Zdražení ceny peněz, několikáté v řadě.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

20. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *