Pátek 23. dubna. Svátek má Vojtěch.

Pozor na podvodníky. Chtějí z vás vymámit peníze a hrozí exekucí

Monika Lukešová

Tento týden dostalo mnoho lidí děsivý dopis. Je v něm uvedeno, že příjemce dopisu dluží peníze a pokud je okamžitě nezaplatí, hrozí mu soud a exekuce. V dopise je také uvedeno telefonní číslo, kam je možné v případě nejasností volat. Jenže, co už se adresát nedozví je, že linka je zpoplatněna 85 korunami za minutu volání.

Dopisy dostali hlavně senioři, které pochopitelně taková zpráva vyděsila. Píše se v něm, že kontrolou účetní evidence firma zjistila, že jí dotyčný dosud neuhradil dlužnou částku ve výši 3 566 korun. Částka byla údajně vyfakturována a splatnost byla 20. prosince 2013. List dále nabádá adresáta, aby neprodleně společnost kontaktoval na telefonním čísle 900 850 555. Jenže toto číslo je zpoplatněno, což už se v textu nedočtete.

Firma udává telefonní číslo  900 850 555. U hovorů začínajících čísly 900, 906 a 909 platí, že čtvrtá a pátá pozice určuje cenu za minutu volání v Kč včetně DPH. V tomto případě tedy jde o pětaosmdesát korun za minutu,“ uvedla Marcela Reichelová ze Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska.

Telefonní číslo je v dopise uvedeno celkem třikrát a firma varuje, že pokud se adresát na dané číslo neozve, bude čelit komplikacím vyplývajícím ze soudního sporu.

Podle zákona o ochraně spotřebitele platí, že pokud prodávající používá pro komunikaci se spotřebiteli zákaznickou linku, nesmí být tato linka zpoplatněna vyšším tarifem. dTest již v této věci podal podnět k prošetření České obchodní inspekci a rovněž trestní oznámení pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu na Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1,“ uvedl časopis dTest.

Společnost Endemos navíc podle informací Exekutorské komory ČR čelí šesti exekucím z října minulého roku pro pohledávky z předváděcích akcí.

Dopis cílí hlavně na seniory

Jde v podstatě o psychologický nátlak, který bohužel právě na starší lidi zabírá. Poškozených by ale nemělo přibývat. Policisté ze zlínského oddělení hospodářské kriminality ve spolupráci s Českým telekomunikačním úřadem už v úterý linku zablokovali.                     

Desítky lidí se již obrátilo na policii a například na dTest, či Sdružení ochrany spotřebitelů. „Předpokládáme, že podobný dopis dostalo mnohem více lidí a není tedy vyloučeno, že počet přijatých oznámení bude vyšší,“ řekla policejní mluvčí Irena Urbánková. Lidé se každopádně mají před placením „dlužné částky“ obrátit na policii.                               

Dostali jste dopis? Radíme, co s tím

V případě, že jste obdrželi obdobnou upomínku a se společností Endemos distribution jste nikdy žádnou smlouvu neuzavřeli, nevolejte na uvedenou telefonní linku a ani nic neplaťte.

Odborníci radí, abyste doporučeným dopisem vyzvali společnost k poskytnutí dokumentů, na základě kterých požadují uhradit vzniklý dluh. Na společnost také můžete podat trestní oznámení na nejbližší služebně Policie ČR nebo státním zastupitelství.                      

 

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *