EUR 25.010

USD 22.024

REPO sazba ČNB 3.75 %

Inflace 2.7 %

EUR 25.010

USD 22.024

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

26. 03. 2025

Praha – růst prodejů nových bytů, omezená nabídka a ceny na rekordu

 

V roce 2024 pražský rezidenční trh zaznamenal výrazný nárůst prodejů nových bytů, přičemž poptávku podpořilo snižování hypotečních sazeb a stabilizace ekonomiky. Nabídka nového bydlení však zůstává omezená a ceny dosáhly rekordních hodnot. Vyplývá to z aktuální analýzy společnosti Lexxus Norton.

Loading



 

Počet prodaných nových bytů v Praze se blíží rekordu

V roce 2024 bylo v Praze prodáno celkem 7200 nových bytů, což představuje meziroční nárůst o 80 %. Celkový objem prodejů se tak přiblížil historicky nejvyšším hodnotám, přičemž vyšší počet prodaných bytů byl zaznamenán pouze v roce 2021 (7450 jednotek). Tehdejší rekord byl spojen s pandemií covidu, kdy investoři v reakci na rostoucí inflaci alokovali své finanční prostředky do nemovitostí.

Aktuální vysoký objem prodejů je primárně důsledkem kumulované poptávky, která byla v předchozích letech odkládána v důsledku nepříznivých podmínek na hypotečním trhu a zvýšené ekonomické i geopolitické nejistoty. S poklesem úrokových sazeb a stabilizací makroekonomického prostředí se odložená poptávka projevila zvýšenou aktivitou na trhu, což vedlo k výraznému oživení prodejů nových bytů.

Nabídka nových bytů v Praze

Počet nabízených bytů na pražském trhu zůstává stabilní, ve 4. čtvrtletí 2024 bylo k dispozici 5700 nových bytů. V roce 2024 vstoupilo na trh větší množství bytů z projektů odložených z předchozích let, jejichž realizace byla v minulých letech pozastavena v důsledku vysokých stavebních nákladů a nepříznivé makroekonomické situace. Přesto se však celková nabídka nijak zásadně nezvýšila, neboť byty byly rychle absorbovány silnou poptávkou.

Kapacitní omezení bytového trhu jsou způsobena primárně důsledkem zdlouhavých a administrativně náročných povolovacích procesů, které brání dynamickému rozšiřování nabídky. Situaci dále zkomplikovala neúspěšná digitalizace stavební agendy, která měla původně urychlit a zefektivnit schvalovací procesy, avšak kvůli problémům při její implementaci byla odložena až na začátek roku 2028.

REKLAMA

Kromě regulatorních překážek se na snižování dostupnosti nového bydlení podílí i rostoucí poptávka po nájemním bydlení, jež absorbuje část developerské produkce. Vzhledem k přetrvávajícím systémovým omezením lze předpokládat, že nedostatečná nabídka nových bytů bude i nadále jedním z klíčových faktorů ovlivňujících cenový vývoj na trhu.

Ceny nových bytů v Praze

Ceny nových bytů dosáhly na konci roku rekordních hodnot. Průměrná nabídková cena vzrostla meziročně o 7 % na 163 000 Kč/m². Na zdražování mělo vliv uvedení dražších projektů na trh, rostoucí náklady na stavební práce a omezení marketingových pobídek. Hlavním důvodem dlouhodobého růstu cen však zůstává pomalý proces schvalování nové výstavby, který omezuje nabídku bytů na trhu a udržuje trvalý tlak na růst cen.

Prognóza 2025

V nadcházejících letech očekáváme pokračující růst cen nových bytů. Hlavním důvodem zůstává omezená nabídka, která se navzdory vysoké poptávce nebude výrazně zvyšovat. Proces povolování nové výstavby je i nadále zdlouhavý a neefektivní, přičemž plánovaná digitalizace stavební agendy, která měla přinést zrychlení schvalovacích procesů, byla odložena až na začátek roku 2028. Z toho důvodu nelze předpokládat, že by se tempo schvalování nových projektů významně zrychlilo, což povede k dalšímu prohlubování nerovnováhy mezi poptávkou a nabídkou.

Na straně poptávky se očekává stabilně vysoký zájem o nové bydlení, jelikož hypoteční úrokové sazby již dosáhly úrovně, kterou většina kupujících považuje za přijatelnou. Postupné snižování sazeb navíc může přilákat další zájemce, kteří v předchozích letech s koupí vyčkávali. Tento vývoj bude pravděpodobně udržovat silný tlak na růst cen.

Vzhledem k těmto faktorům se dostupnost nového bydlení v Praze nebude v dohledné době výrazně zlepšovat. Při absenci systémových změn v oblasti povolovacích procesů lze očekávat, že ceny bytů budou i nadále růst, a to nejen kvůli silné poptávce, ale také kvůli pokračujícímu nedostatku nové výstavby.

Loading

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.01 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%

5.13%

5.11%

5.05%

5.01%
Historie vývoje

 

 


Související články

Náklady na bydlení stále výrazně rostou. O kolik si připlatíte?

Náklady vlastnického bydlení v březnu meziročně vzrostly o 3,6 procenta, což způsobily hlavně rostoucí ceny nových nemovitostí. Rostou i ceny nájemného bytů (meziročně o 6,3 procenta), výrobků a služeb pro běžnou údržbu bytu (+ 3,6 procenta), vodného (+ 4,2 procenta), stočného (+ 3,7 procenta) a tepla a teplé vody (+ 4,5 procenta).

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 04. 2025

Komentář: Proč mají vyšší sazby hypoték v aktuální době smysl?

V posledních letech jsme byli svědky nebývale vysokých úrokových sazeb, které vedly mnoho lidí k tomu, že své volné prostředky raději ukládali na spořicí účty nebo termínované vklady. Tyto produkty nabízely solidní zhodnocení bez nutnosti podstupovat investiční rizika. Situace se však mění.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 04. 2025

Jarní boom hypoték, objem překročil 27 miliard

V březnu poskytly banky a stavební spořitelny nové hypotéky za 27,2 miliardy Kč. Oproti únoru aktivita objemově zesílila o 29 %, což částečně odpovídá sezónnímu vlivu, ale i pokračujícímu sílícímu trendu. Pokud hypotéky udrží dynamiku z posledních dvou měsíců, objem nových hypoték v roce 2025 může dosáhnout úrovně 291 miliard Kč, o čtvrtinu více než v loňském […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

15. 04. 2025