EUR 24.430

USD 21.891

REPO sazba ČNB 3.75 %

Inflace 6.6 %

EUR 24.430

USD 21.891

Text: Monika Lukešová

28. 06. 2019

Pražany trápí drahé bydlení a kolabující doprava

 

Obyvatelé Prahy za největší problém považují nedostatek bytů a vysoké ceny nemovitostí. V průzkumu pro Sdružení architektů a rozvoj to uvedlo 57 procent dotázaných. 


Trnem v oku je pro více než třetinu Pražanů kolabující doprava. Vzdáleně pak následuje bezpečnost (tři procenta), školství, zdravotnictví a sociální služby (po jednom procentu).
Podle odborníků ze (SAR) aby došlo k odblokování stavební paralýzy a řešení krize bydlení, bude nutná spolupráce všech aktérů rozvoje, a to na úrovni státu, ministerstva pro místní rozvoj, města, městských částí a investorů. Výstavbě by pomohlo schválení novely stavebního zákona, jehož věcný návrh vláda nedávno schválila.
Graf 1: Jaký je podle vás největší problém Prahy?

Zdroj: SAR

Obyvatel Prahy je víc, než uvádí ČSÚ

Praha podle nejnovějších údajů potřebuje byty pro 1,55 milionu obyvatel, kteří v hlavním městě reálně žijí. Jedná se zhruba o 250 tisíc lidí více, než kolik jich uvádí Český statistický úřad (ČSÚ). Tuto analýzu zveřejnila společnosti CE-Traffic.
Města již nejsou centry průmyslu, ale především obchodu a služeb, a po všech stránkách se v nich zlepšují podmínky k životu. Aktuální čísla ukazují, že poptávka po životě v Praze je ještě větší, než jsme vnímali, a do budoucna musíme umět s takovýmito informacemi průběžně pracovat,“ uvedl primátor náměstka pro územní plánování Petr Hlaváček (TOP 09).
Každý všední den podle analýzy do Prahy přijíždí 300 tisíc až 400 tisíc lidí, kteří ji večer opět opouštějí. Jde o lidi dojíždějící do Prahy například za prací, studiem, na pracovní schůzky nebo k lékaři. „Pokud k těmto osobám připočteme turisty, z dat vyplývá, že v přesný okamžik ve všední den se na území Prahy pohybuje zhruba 1,75 milionu lidí,“ uvádí studie.
Podle Českého statistického úřadu za první čtvrtletí vzrostl počet obyvatel v České republice o tři tisíce na 10,653 milionů. Do Prahy se přistěhovalo více než 10 tisíc obyvatel, skoro stejný počet obyvatel hlavní město také opustil. Jenže ve statistice jsou uvedeni jen lidé, kteří mají v Praze uvedený trvalý pobyt.
Uznávaní architekti i urbanisté Praze opakovaně radí, aby se inspirovala v Rakousku a zvýšila hustotu zástavby na podobnou úroveň, jakou má Vídeň. A to nejen kvůli tomu, aby se vyřešila zhoršující bytová krize, která kvůli převisu poptávky nad nabídkou dál žene cenu za metr čtvereční nahoru. Ta podle nejčerstvějších údajů již činí 107 000 korun,“ uvedl Tal Grozner z developerské společnosti Star Group.

Praha chce postavit nové byty a staré rekonstruovat

Praha chystala výstavbu stovek bytů převážně na Černém Mostě a v Horních a Dolních Počernicích. Jenže teď zastupitelé usoudili, že plány jsou již zastaralé a je potřeba je změnit.
Město chce zastaralé projekty přizpůsobit modernímu trendu a mít tak bytové domy ekologicky a urbanisticky šetrnější.
Bude to taková pilotní výstavba, na které vyhodnotíme, jak postupovat dál. Zbylou část projektu bychom rádi předělali do alternativnější formy. Do výstavby by mohla vstoupit družstva nebo menší developeři. Upravili bychom to tak, aby domy nebyly tolik nalepené na stávající zástavbu,“ uvedl náměstek primátora pro územní rozvoj Petr Hlaváček (Spojené síly pro Prahu/TOP 09).
Zástupci hlavního města Prahy chtějí rekonstruovat prázdné městské byty, které jsou však často vybydlené a v naprosto dezolátním stavu. Rekonstrukce však nebudou levné a celkem časově náročné. Více jsme psali zde.

Vstoupit do diskuze 1 Příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.99 Aktuální výše Hypoindexu

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%

2.54%

2.7%

2.99%
Historie vývoje


Související články

Trendy – vysoká poptávka po rezidenčním bydlení, změny v prodeji a mylné vize o práci z domova

Situace na trhu s nemovitostmi přinesla v uplynulých dvou letech kvůli koronakrizi změny několika trendů. Změny se týkají rezidenčních i komerčních nemovitostí. Schůzky v souvislosti s nákupem nemovitosti totiž probíhají povětšinou online a na podpis smluvních dokumentů je potřeba více času. Navíc enormně vzrostla poptávka po rezidenčním bydlení a nemovitostech jako investici.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 01. 2022

Nových bytů se v Brně vloni prodalo nejvíce za posledních 13 let

Rezidenční trh v Brně zažil v uplynulém roce období plné extrémů. Prodalo se rekordní množství nových bytů od ekonomické krize – celkem 1192, a to i navzdory turbulentnímu vývoji hypotečních sazeb. Rekordní byly také investice kupujících do nových bytů. Celkem lidé za nové byty v Brně utratili více než 6,5 miliardy korun. Po dlouhé době se ovšem zlepšila […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

20. 01. 2022

Analýza: Cenový úprk českých domů a bytů

Zdánlivě okurková sezona mezi Vánoci a Silvestrem přinesla balík velmi pozoruhodných údajů o vývoji indexu cen nemovitostí v loňském třetím čtvrtletí. Hlavní – a dosti překvapivá – zpráva je, že ceny nemovitostí v Česku ve zmiňovaném období meziročně vzrostly o masivních 22 procent. Řeč je o indexu cen bytových nemovitostí neboli house price index, HPI, […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 01. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • PetrM

    28 června, 2019

    Jedine reseni je vyssi domy a sirsi cesty nebo omezeni aut, ale to zase neprojde jinde. Vzdy bude nekdo nespokojeny. Bud pozabijet prazany nebo pamatkare,jinak se to neodblokuje

    Odpovědět