EUR 25.735

USD 22.178

REPO sazba ČNB 1.50 %

Inflace 4.9 %

EUR 25.735

USD 22.178

Text: Monika Lukešová

04. 12. 2012

Předlužení trápí čím dál víc lidí. Domácnosti dluží přes 1,15 bilionu korun

 


 

V říjnu se dokonce dluhy českých domácností u bank a finančních institucí oproti předchozímu měsíci zvýšily o 4,9 miliardy korun na 1,15 bilionu korun. Podle České národní banky jsou dluhy domácností ve srovnání s minulým rokem vyšší zhruba o 47 miliard korun.

Dluhy českých domácností rostou řádově nižším tempem, než jsme byli zvyklí v předchozí dekádě. Ani zhoršení ekonomické situace a růst nezaměstnanosti však zadlužování Čechů nezastavily. Celkově je ale zadlužení českých domácností na výrazně nižší úrovni ve srovnání s vyspělou západní Evropou,“ uvedl vedoucí partner sektoru finančních služeb PwC ČR Petr Kříž.

Stoupá například počet zadlužených seniorů, na které cílí mnohé předváděcí akce nebo všudypřítomná reklama.
Mezi hlavní faktory, které způsobují předlužení, jsou: cílenější marketing na tuto cílovou skupinu, agresivnější reklama, nedostatečná zákonná regulace např. nebankovních společností, chování vymáhacích či inkasních agentur. Celkové statistiky Asociace občanských poraden, které vychází z práce jednotlivých pražských poraden, ukazují, že problémy spojené s předlužením vykazují také související problémy s bydlením, nedostatečným příjmem, pracovně-právními obtížemi, sociálními dávkami a problémy v rodině či v mezilidských vztazích,“ řekl Hynek Kalvoda z Asociace občanský poraden.

Dluhy ještě porostou

Vánoce navíc lákají k půjčkám i ty, které by to v průběhu roku nenapadlo. Většinou však lidé nefinancují z takových půjček jen jídlo na vánoční svátky, dárky a výzdobu, ale také třeba různé elektronické spotřebiče nebo drobné rekonstrukce bytu. 

REKLAMA

Půjčka je jedna věc, ale splácení druhá. Když někdo využije výhodného úvěru od finanční společnosti, není na tom nic špatného. Problém však je s tím, že čím dál víc lidí má problémy se splácením. 

Ve třetím čtvrtletí stoupl počet lidí, kteří nejsou schopni plnit své finanční závazky. Podle sdružení SOLUS mělo ke konci září závazky po splatnosti 7,93 procenta všech dospělých obyvatel ČR. Koncem června jich bylo 7,89 procenta.

Přes mírné zvýšení počtu osob v prodlení hodnotíme dosavadní vývoj v letošním roce jako pozitivní. Nárůsty počtu nových dlužníků v prodlení jsou významně nižší než v minulosti a ve druhém čtvrtletí letošního roku dokonce počet osob evidovaných v registru SOLUS klesl,“ uvedl tajemník SOLUSu Jan Stopka.

Studie pomáhá s výběrem spotřebitelského úvěru

Navigátor bezpečného úvěru je projekt odborníků z Univerzity Karlovy a poradenské společnosti EEIP, jejímž cílem je analyzovat trh, poskytnout spotřebitelům průvodce při výběru úvěrové společnosti, a dát srozumitelný návod pro odlišení bezpečného a rizikového poskytovatele úvěru.

REKLAMA

V celkovém hodnocení ve studii Navigátor 2012, dosáhla nejvyššího hodnocení Raiffeisenbank (9,55), za ní následovala trojice bank LBBW, Komerční banka a ZUNO (9,40). Následně se v žebříčku umístila ERA s hodnotou 9,25. Nebankovní společnosti CETELEM a Home Credit vykázaly shodně hodnotu 8,50 a v žebříčku se tak zařadily po bok České spořitelny (8,73). Dokonce předstihly GE Money Bank či Oberbank.

Pro další společnosti organizované v ČLFA (COFIDIS, PROFI CREDIT a Provident) hodnota Navigátoru leží v intervalu 6,6 až 7,5, tedy stále vysoko nad hranící oddělující Bezpečné věřitele a Predátory.

Tyto výsledky ukazují, že se stále více sbližují bankovní a značkové nebankovní domy a z hlediska bezpečnosti poskytovaných služeb jsou již v uvedených příkladech srovnatelné,“ uvádí garant projektu Navigátor bezpečného úvěru, člen vládního NERVu a ředitel EEIP, a.s., prof. Michal Mejstřík. Podle něj se také stále více rozevírají pomyslné nůžky mezi bezpečnými poskytovateli úvěru a těmi, kteří pro spotřebitele představují reálné nebezpečí, tedy lichváři.

 

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.43 Aktuální výše Hypoindexu

2.15%

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%
Historie vývoje


Související články

milostivé léto

Milostivé léto začíná. Jak na něj?

Dlužníci v exekuci pro dluh vůči veřejnoprávnímu subjektu mohou od 28. října do 28. ledna využít institutu milostivého léta. Zaplatí-li věřiteli plnou částku jistiny (a jednorázovou odměnu exekutora), bude jim odpuštěno příslušenství pohledávky.

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

26. 10. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.