Neděle 05. dubna. Svátek má Miroslava.

Předlužení trápí čím dál víc lidí. Domácnosti dluží přes 1,15 bilionu korun

Monika Lukešová

Vzít si půjčku takřka na cokoli je v dnešní době opravdu jednoduché. Problém ale je, dluhy splácet. I když zadlužení domácností roste pomaleji, než v minulých letech, dluhy se už vyšplhaly na 1,15 miliardy korun.

V říjnu se dokonce dluhy českých domácností u bank a finančních institucí oproti předchozímu měsíci zvýšily o 4,9 miliardy korun na 1,15 bilionu korun. Podle České národní banky jsou dluhy domácností ve srovnání s minulým rokem vyšší zhruba o 47 miliard korun.

Dluhy českých domácností rostou řádově nižším tempem, než jsme byli zvyklí v předchozí dekádě. Ani zhoršení ekonomické situace a růst nezaměstnanosti však zadlužování Čechů nezastavily. Celkově je ale zadlužení českých domácností na výrazně nižší úrovni ve srovnání s vyspělou západní Evropou,“ uvedl vedoucí partner sektoru finančních služeb PwC ČR Petr Kříž.

Stoupá například počet zadlužených seniorů, na které cílí mnohé předváděcí akce nebo všudypřítomná reklama.
Mezi hlavní faktory, které způsobují předlužení, jsou: cílenější marketing na tuto cílovou skupinu, agresivnější reklama, nedostatečná zákonná regulace např. nebankovních společností, chování vymáhacích či inkasních agentur. Celkové statistiky Asociace občanských poraden, které vychází z práce jednotlivých pražských poraden, ukazují, že problémy spojené s předlužením vykazují také související problémy s bydlením, nedostatečným příjmem, pracovně-právními obtížemi, sociálními dávkami a problémy v rodině či v mezilidských vztazích,“ řekl Hynek Kalvoda z Asociace občanský poraden.

Dluhy ještě porostou

Vánoce navíc lákají k půjčkám i ty, které by to v průběhu roku nenapadlo. Většinou však lidé nefinancují z takových půjček jen jídlo na vánoční svátky, dárky a výzdobu, ale také třeba různé elektronické spotřebiče nebo drobné rekonstrukce bytu. 

Půjčka je jedna věc, ale splácení druhá. Když někdo využije výhodného úvěru od finanční společnosti, není na tom nic špatného. Problém však je s tím, že čím dál víc lidí má problémy se splácením. 

Ve třetím čtvrtletí stoupl počet lidí, kteří nejsou schopni plnit své finanční závazky. Podle sdružení SOLUS mělo ke konci září závazky po splatnosti 7,93 procenta všech dospělých obyvatel ČR. Koncem června jich bylo 7,89 procenta.

Přes mírné zvýšení počtu osob v prodlení hodnotíme dosavadní vývoj v letošním roce jako pozitivní. Nárůsty počtu nových dlužníků v prodlení jsou významně nižší než v minulosti a ve druhém čtvrtletí letošního roku dokonce počet osob evidovaných v registru SOLUS klesl,“ uvedl tajemník SOLUSu Jan Stopka.

Studie pomáhá s výběrem spotřebitelského úvěru

Navigátor bezpečného úvěru je projekt odborníků z Univerzity Karlovy a poradenské společnosti EEIP, jejímž cílem je analyzovat trh, poskytnout spotřebitelům průvodce při výběru úvěrové společnosti, a dát srozumitelný návod pro odlišení bezpečného a rizikového poskytovatele úvěru.

V celkovém hodnocení ve studii Navigátor 2012, dosáhla nejvyššího hodnocení Raiffeisenbank (9,55), za ní následovala trojice bank LBBW, Komerční banka a ZUNO (9,40). Následně se v žebříčku umístila ERA s hodnotou 9,25. Nebankovní společnosti CETELEM a Home Credit vykázaly shodně hodnotu 8,50 a v žebříčku se tak zařadily po bok České spořitelny (8,73). Dokonce předstihly GE Money Bank či Oberbank.

Pro další společnosti organizované v ČLFA (COFIDIS, PROFI CREDIT a Provident) hodnota Navigátoru leží v intervalu 6,6 až 7,5, tedy stále vysoko nad hranící oddělující Bezpečné věřitele a Predátory.

Tyto výsledky ukazují, že se stále více sbližují bankovní a značkové nebankovní domy a z hlediska bezpečnosti poskytovaných služeb jsou již v uvedených příkladech srovnatelné,“ uvádí garant projektu Navigátor bezpečného úvěru, člen vládního NERVu a ředitel EEIP, a.s., prof. Michal Mejstřík. Podle něj se také stále více rozevírají pomyslné nůžky mezi bezpečnými poskytovateli úvěru a těmi, kteří pro spotřebitele představují reálné nebezpečí, tedy lichváři.

 

Tweet 20

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *