EUR 25.290

USD 23.125

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.290

USD 23.125

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

26. 06. 2024

0 komentářů

Přehled aktuálních sazeb hypoték – tři banky zlevnily, jedna dokonce výrazně

 

Za uplynulý měsíc snížily své úrokové sazby hypotečních úvěrů jen tři banky z devíti. Z toho Moneta přistoupila k výrazné redukci, a to téměř o půl procentního bodu. Převzala tak pomyslnou první příčku s nejvýhodnější nabídkou. Jinak se toho moc zajímavého nestalo. Uvidíme, jak banky zareagují na zítřejší zasedání bankovní rady ČNB, kde trh očekává snížení klíčové sazby už jen o čtvrt procentního bodu.

Loading 

První pololetí letošního roku lze z pohledu zájemců o vlastní bydlení, a tedy žadatelů o hypoteční úvěr, hodnotit jako zklamání. Očekávání ze začátku rohu ohledně dynamičtějšího snižování úroků u hypoték se nenaplnila. Pravděpodobně ani druhé pololetí nepřinese žádné dramatické snížení úroků. Tou dobou už ale mohou výrazněji růst ceny nemovitostí, navíc se od prvního zářijového dne zpřísní pravidla pro předčasné splacení hypoték.

Monetu ve snižování následovaly Česká spořitelna a Raffeisenbank

Jak již bylo uvedeno, nejvíce úrokové sazby u hypoték snížila Moneta (data jsou k 24. 6. 2024). U všech tří sledovaných fixačních pásem (1, 3 a 5 let) ubrala shodně 0,45 procentního bodu. Jednoznačně nejvýhodnější nabídku má nyní u 5leté fixace – 4,44 % p. a. a 3leté – 4,59 % p. a. Zatímco u tříleté fixace jí konkuruje se sazbou pod pět procent jen Fio banka (4,88 % p. a.), u tříleté je nabídka už daleko širší – Fio banka (4,88 % p. a.), Air Bank (4,99 % p. a.) a UniCredit Bank (4,89 % p. a.).

Ještě krátce ke dvěma dalším bankám, které v uplynulém měsíci snížily úrokové sazby. Jednalo se o Českou spořitelnu a Raiffeisenbank. V jejich případě úrokové sazby klesly shodně o desetinu procentního bodu.

Průměrná nabídková sazba klesla v červnu jen o desetinu procentního bodu

„Průměrná nabídková sazba českých bank vyjádřená Swiss Life Hypoindexem se v červnu zastavila na hodnotě 5,51 %, což je oproti minulému měsíci pokles pouze jeden bazický bod. Hypotečním trh po jarním probuzení vstupuje do klasické letní „okurkové sezóny“, která se projevuje nejenom stagnací sazeb, ale hlavně stagnací zájmu o nové obchody. Lze tedy očekávat, že následující měsíce budou spíše podprůměrné. Další vývoj hypotečních sazeb se bude nicméně vyvíjet předpokládaným dalším snižování. Jen jeho tempo a výsledek na konci letošního roku nebude takové, jaké jej většina odporníků očekávala,“ uvedl Jiří Sýkora, specialista oddělení produktového managementu společnosti Swiss Life Select.

REKLAMA

Centrální bankéři koketují s červnovým snížením sazeb mezi 25 a 50 bb, trh má ale jasno

Guvernér ČNB Aleš Michl v rozhovoru pro Bloomberg minulý týden řekl, že bankovní rada se bude na zasedaní tento čtvrtek rozhodovat, zda bude pokračovat ve snižování úrokových sazeb o 50 bb či tempo jejich poklesu zmírní na pouhých 25 bb. Obě varianty jsou podle něj nyní stejně pravděpodobné a měnová politika by v obou případech podle jeho slov zůstala v restriktivním módu. Guvernér uvedl i to, že by neměl problém po případném červnovém snížení o 50 bb pokles sazeb v případě potřeby na dalších zasedáních zastavit.

„Na očekávání finančního trhu ohledně výsledku červnového rozhodnutí ČNB slova centrálních bankéřů vliv neměla. Trh tedy nadále a poměrně jednoznačně čeká snížení o 25 bb. K tomu se kvůli překvapivě rychlému růstu mezd v letošním prvním čtvrtletí přikláníme i my, i když nejistota kolem výsledku červnového zasedání je vysoká,“ uvedl Martin Gürtler, analytik Komerční banky.

Tabulka: Minimální nabídkové úrokové sazby bank (v %) k 24. 6. 2024

Poznámka: sazby jsou nižší, sazby jsou vyšší než v předchozím porovnání úrokových sazeb

Air Bank: Nabízí hypotéky s fixací na 2, 3, 5, 7 a 10 let. Uvedená úroková sazby je od 1,5 milionu korun do 5 milionů korun.

REKLAMA

Česká spořitelna: Úrokové sazby zohledňují slevu za splácení z aktivního Osobního účtu ČS (Osobního konta ČS) ve výši 0,5 procentního bodu, slevu za sjednané pojištění schopnosti splácet od PČS pro případ smrti, plné invalidity, pracovní neschopnosti a ztráty zaměstnání.

ČSOB / Hypoteční banka: Výše uvedené úrokové sazby platí pro nově poskytnuté hypoteční úvěry po dobu prvního fixačního období. V úrokových sazbách účelových úvěrů do 90 % hodnoty nemovitosti je zahrnuta:

  • sleva za sjednání úvěrového životního pojištění na 100 % výše úvěru či pojištění Náš život na 100 % výše úvěru od ČSOB Pojišťovny. V případě nesplnění této podmínky se úroková sazba zvyšuje o 0,2procentního bodu.
  • úroková sazba platí za předpokladu splácení hypotečního úvěru inkasem z běžného účtu vedeného u ČSOB či u ČSOB Poštovní spořitelny za podmínky realizace 3 plateb debetní kartou měsíčně a použití aplikace ČSOB Smart minimálně jednou za 3 měsíce. V případě nesplnění této podmínky se úroková sazba zvyšuje o 0,3procentního bodu.
  • úroková sazba platí dále za předpokladu, že o úvěr žádají dvě osoby a žadatel o úvěr má vedený alespoň 3 měsíce běžný účet v ČSOB či v ČSOB Poštovní spořitelně. 
  • sleva za předložení Průkazu energetické náročnosti financované nemovitosti ve třídě A nebo B. V případě nesplnění této podmínky se úroková sazba zvyšuje o 0,1procentního bodu.
  • sleva za splácení z účtu v ČSOB, na který chodí každý měsíc alespoň 50 000 Kč. V případě nesplnění této podmínky se úroková sazba zvyšuje o 0,1procentního bodu.

Fio banka: Výše uvedené úrokové sazby jsou minimální, tj. s nejnižší možnou rizikovou přirážkou a s využitím veškerých poskytovaných slev při koupi nemovitosti, pojištěním schopnosti splácet a hypotéce nad 1 milion korun. Výslednou sazbu stanovuje Fio banka, a.s. pro každý hypoteční úvěr individuálně dle konkrétních podmínek.

Komerční banka: Minimální výše úrokové sazby po splnění podmínek daných bankou. Sazby pro LTV od 80 % do 90 % jsou o 1 procentní bod vyšší.

mBank: Zvýhodněná sazba zahrnuje slevu 0,65 % p.a. Sleva je poskytnuta klientům s jiným úvěrovým produktem mBank (mPůjčka Plus, mPůjčka Pro nebo kreditní karta mBank), u něhož nedošlo za posledních 6 měsíců k selhání při jeho splácení.

Moneta Money Bank: Podmínkou sazby je minimální měsíční obrat na účtu MMB 15 tis. Kč, čerpání úvěru do 3 měsíců od podpisu, udělení individuální sazby (započtena sleva, kterou dostává více jak 80 % klientů).

Raiffeisenbank: V úrokovém lístku banka uvádí, že sazby úvěrů pro fyzické osoby stanovuje individuálně.

UniCredit Bank: Úrokové sazby jsou platné při sjednání placeného pojištění schopnosti splácet úvěr. Hypotéka s LTV od 80 % do 95 % je o 0.5 procentní bod dražší.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 


Související články

Prodej nových bytů v Praze ožívá

Trh s novými byty v Praze pokračuje v růstu, developeři za druhé letošní čtvrtletí prodali 1500 bytů. To je o polovinu více než ve stejném období loňského roku. Zároveň jde z hlediska prodejů o nejsilnější druhé čtvrtletí za posledních sedm let s výjimkou rekordního druhého čtvrtletí 2021. Cena nabízených bytů začala stagnovat. Vyplývá to z podrobných analýz společnosti Ekospol, která trh […]

Text: redakce hypoindex.cz

17. 07. 2024

Brněnské byty jsou nejdražší v historii

Průměrná nabídková cena brněnských novostaveb přesáhla ve druhém čtvrtletí roku 2024 úroveň 129 400 Kč za metr čtvereční. Pokořila tím dosavadní rekord z roku 2022. Prudce vzrostla i poptávka. Jak ukazují data společnosti Trikaya, oproti prvním třem měsícům letošního roku se ve druhém kvartálu prodalo o polovinu více nových bytů. V meziročním srovnání se jedná dokonce o rekordní […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 07. 2024

Banky v červnu poskytly nejvíce hypoték v letošním roce

Objem poskytnutých hypotečních úvěru dosáhl v červnu 24,2 miliardy Kč, z toho skutečně nové úvěry činily 20,2 miliardy Kč. Červnový objem nově poskytnutých hypoték je tak nejvyšší v letošním roce a společně s květnem se poprvé po více než dvou letech nachází nad hranicí 20 miliard Kč.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

15. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *