EUR 24.370

USD 22.260

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.370

USD 22.260

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

15. 02. 2023

0 komentářů

Příjem z AirBnB v daňovém přiznání

 

U příjmu z pronájmu český daňový systém rozlišuje dvě situace. První je příjem z pronájmu dle §10 zákona o daních z příjmu. Takto můžete danit příjmy z dlouhodobého pronájmu jako fyzická osoba. A druhou situací jsou příjmy z krátkodobého pronájmu (například z AirBnB) dle §7. Ty daníte jako příjmy z jakékoliv jiné samostatně výdělečné činnosti.

Loading 

Oba tipy příjmů musíte přiznat v daňovém přiznání a řádně zaplatit daň z příjmu každý rok po skončení daňového období. Přičemž především příjmy z pronájmu na AirBnB a jiných ubytovacích platformách finanční správa celkem systematicky sleduje. Už několik let se tak rozhodně nevyplatí si takto přivydělávat bokem a je nutné splnit zákonné podmínky pro realizaci takového příjmu.

Zdanění AirBnB

Pro pronájem skrze platformy krátkodobého ubytování je nutné mít minimálně živnostenský list. Takové krátkodobé ubytování představuje totiž poskytování ubytovacích služeb. A musíte splnit řadu zákonných podmínek. Příjem, který takto realizujete, je poté příjmem z podnikání. Na tento příjem můžete použít reálné či paušální náklady, stejně tak i slevy na dani a daňové odpočty.

Daňové povinnosti při příjmu z AirBnB

Při poskytování krátkodobého pronájmu jako ubytovací služby musíte splnit plno podmínek. Jejich výčet najdete v našem starším článku. Kromě administrativy během roku je nutné splnit i daňové podmínky po skončení daňového období. Mezi tyto podmínky patří nejen podání daňového přiznání a zaplacení daně z příjmu, ale také podání přehledů na zdravotní pojišťovnu a správu sociálního zabezpečení.

Jaké jsou termíny pro splnění těchto povinností?

  • Daňové přiznání se podává do 3. dubna při papírovém podání a do 2. května při elektronickém podání.
  • Do stejného data byste také měli zaplatit vypočtenou daň z příjmu.
  • Do 30 dnů po daňovém přiznání musíte podat přehledy na zdravotní pojišťovnu a OSSZ. Termínem je 2. května a 1. června při elektronickém podání.

Co musíte při podání daňového přiznání zaplatit:

  • Z příjmu z AirBnB musíte zaplatit daň z příjmu. Termín je stejný jako lhůta pro daňové přiznání. Tedy do 3. dubna nebo 2. května.
  • Je nutno platit také zálohy na zdravotní a sociální pojištění. Tyto se platí průběžně během roku.
  • Pozor na to, že pokud platíte minimální zálohy na hlavní činnost, tak od ledna jste povinni platit vyšší minimální zálohy na zdravotní pojištění.
  • Zálohy na sociální pojištění u hlavní činnosti i na sociální a zdravotní u vedlejší činnosti se zpravidla zvyšují až po podání přehledů.

Paušální daň při příjmech z AirBnB

I při příjmu z AirBnB se můžete přihlásit do režimu paušální daně. V takovém případě pak platíte pouze měsíční paušální daň (pro rok 2023 je minimální částka 6 208 Kč, částka se zvyšuje podle výdělků až na 26 000 Kč). Nemáte povinnost podávat daňové přiznání a ani přehledy na zdravotní pojišťovnu a OSSZ.

Přihlásit se do režimu paušální daně je možné pouze na začátku roku a to do 10. ledna. Pro letošní rok se k paušální dani můžou přihlásit pouze začínající podnikatelé. Pokud teprve letos začínáte podnikat a pronajímat skrze AirBnB, tak se přihlásit stále můžete a příští rok nebudete mít povinnost podávat daňové přiznání ani přehledy.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.01 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%
Historie vývoje


Související články

Zvýšení nájemného

Jak zvýšit nájemné při vysoké inflaci

Poslední rok přinesl pro majitele bytů, kteří nemovitosti pronajímají a realizují příjem z pronájmu, situaci, kdy vlastně reálně klesaly jejich příjmy. Neboli vybírané nájemné zůstávalo stejné, ale za vybrané peníze si mohli koupit stále méně. Ono totiž v českém prostředí nemůže majitel bytu libovolně zvýšit nájemné v nájemní smlouvě. Přitom ale dvoucifermá inflace si už […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

12. 09. 2023

Příjem z pronájmu

Příjem z pronájmu 20 tisíc měsíčně v daňovém přiznání

Příjem z pronájmu se nutné zdanit a je to důvodem pro podání daňového přiznání. Daňové přiznání přitom musí při příjmech z pronájmu podat i zaměstnanci nebo třeba starobní důchodci, kteří jinak povinnost daňového přiznání nemají. Jak se takové daňové přiznání podává?

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

21. 04. 2023

daň z prodeje nemovitosti

Budete platit při prodeji nemovitosti 23% daň z příjmu?

Prodej nemovitosti je za určitých okolností osvobozen od daně z příjmu. Jsou ale případy, kdy daň z příjmu budete muset zaplatit. Daň je splatná po podání daňového přiznání, které máte povinnost v letošním roce podat do 3. dubna, do 2. května při elektronickém podání. Jak se v takovém případě počítá daň z příjmu?

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

04. 04. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *