Sobota 08. května. Je Statní Svátek - Den vítězství.

Online refinancování hypotéky může přinést úsporu ve výši několika desítek tisíc korun

Proč refinancovat hypotéku

redakce hypoindex.cz

Stále se najdou Češi, kteří se před koncem sjednané doby fixace hypotéky nezajímají o nabídky konkurenčních bank, a zbytečně se tak připravují o peníze. Často setrvání u jedné banky obhajují tím, že jim výše finanční úspory nevyváží vynaložené úsilí nebo jednoduše nemají čas.

Majitelé hypoték, kterým v nejbližších měsících končí sjednaná doba fixace, mají jedinečnou příležitost dosáhnout na historicky nejnižší úrokové sazby. „Především banky s menším podílem na trhu dnes nabízí hypotéky i za méně než dvě procenta ročně. U největších hráčů se pak aktuální sazby pohybují kolem dvou procent. K získání nejvýhodnější sazby je ovšem třeba vyjednávat a nespoléhat se, že vám stávající banka automaticky nabídne nejnižší možný úrok. Před koncem doby fixace se určitě vyplatí porovnávat nabídky konkurence,“ doporučuje Veronika Hegrová z online sjednávače hypoték hyponamiru.cz. V případě výraznějšího rozdílu mezi sazbami stávající banky a konkurence stojí za zvážení refinancování hypotéky.

TIP: Aktuální nízké úrokové sazby mohou získat i ti zájemci o hypotéku, kterým končí fixační období ode dneška do dvou let. Najdou se totiž banky, které nabízí takzvané dopředné refinancování.

Obavy z refinancování nejsou na místě

Co se týče ochoty měnit banku, jsou Češi spíše konzervativní. Některé majitele hypoték odrazuje od refinancování přesvědčení, že srovnávání hypoték zabere spoustu času, převod hypotéky k jiné bance je příliš složitý nebo že výsledná finanční úspora nestojí za vynaložené úsilí. Tyto obavy jsou ovšem vcelku zbytečné. „S využitím vhodného online srovnávače a sjednávače lze porovnat nabídky hypoték jednotlivých bank z pohodlí domova. V současné době tedy není potřeba oslovovat jednotlivé banky nebo se osobně scházet s nezávislými finančními poradci. U hyponamiru.cz je rovněž možné hypotéku online refinancovat,“ ujišťuje Veronika Hegrová.

Úspora v řádu desetitisíců

V případě úročení hypoték hraje roli každá desetina procenta. Pokud se vám například při refinancování třímilionové hypotéky podaří stlačit úrokovou sazbu z 2,19 procenta na 1,79 procenta, ušetříte při pětileté fixaci více než 35 tisíc korun. Veronika Hegrová k tomu dodává: „Při srovnávání hypoték je potřeba sledovat nejen výši nabízené úrokové sazby, ale i další poplatky spojené s hypotékou. Přesný obrázek o celkové nákladovosti hypotéky vám dá pouze ukazatel RPSN. Při výběru hypotéky mohou rozhodnout i další výhody jako například zajímavé slevy na další produkty stejné banky.“

V kurzu jsou delší fixace

Při refinancování hypotéky lze dosáhnout nejen na nižší úrokovou sazbu, ale také si nově nastavit dobu fixace. I když je stále nejvíce hypoték s tří nebo pětiletou fixací, v posledních letech získávají na oblibě sedmileté i desetileté fixace. Úrokové sazby jsou ovšem u těchto delších fixací o něco vyšší. „Delší dobu fixace hypotéky volí především lidé, kteří chtějí mít po co nejdelší dobu jistotu neměnné výše měsíční splátky. Dnešní úrokové sazby hypoték jsou velmi nízké a vyrovnávají se historickým minimům z konce roku 2016,“ doplňuje Veronika Hegrová.

Důležité je nepropásnout správný okamžik

Na refinancování hypotéky je potřeba se připravit dostatečně dopředu. V úvěrové smlouvě je vždy uvedeno datum, do kterého platí sjednaná úroková sazba (pozn. datum, kdy končí sjednané období fixace). Toto datum se vyplatí mít poznačené a hlídat si jej. Veronika Hegrová k tomu dodává: „Pokud nám klient svěří své údaje o hypotéce, datum fixace za něj pohlídáme a včas ho upozorníme na možnost refinancování.” Dva měsíce před vypršením doby fixace je nejvyšší čas začít porovnávat aktuální nabídky hypoték na trhu. Stejně jako při výběru nové hypotéky si lze i při refinancování usnadnit výběr banky pomocí online hypoteční kalkulačky.

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *