EUR 24.465

USD 23.214

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.465

USD 23.214

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

13. 03. 2023

0 komentářů

Průzkum: 42 % lidí žijících v nájmu si chce časem pořídit vlastní bydlení

 

Většina Čechů bydlí ve vlastním, pronájem využívá jen 22 % z nich. V Německu nebo Rakousku je přitom toto číslo více než dvojnásobné. Z lidí, kteří žijí v nájmu, v něm plánuje 40 % zůstat trvale a zhruba stejný podíl (42 %) si chce po čase pořídit vlastní dům či byt. Většina nájemníků (88 %) bydlí v bytech, dům má pronajatý jen 12 % lidí. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti CREDITAS Real Estate.

Loading



 

„Nejdůležitějším parametrem při výběru nájemního bytu je jednoznačně cena, následuje lokalita. Hlavně pro mladší lidi s vyšším vzděláním a obyvatele Prahy je důležité, aby byl byt částečně nebo plně vybavený. Většinu nájemního trhu tvoří soukromé pronájmy, zastoupení institucionálních nájmů je v Česku zatím malé. Právě to se ale začíná měnit,“ říká ředitel CREDITAS Real Estate Jiří Vajner.

Pronajímatelem jsou v drtivé většině soukromníci. Zhruba 16 % nájmů poskytují obce, nejčastěji na jihu Čech a Moravy, nejméně ve středních Čechách. Firmy jako pronajímatelé jsou zatím na trhu zastoupeny málo (7 %). Stále více jich ale v tomto sektoru vidí příležitost.

„Lidé chtějí pro dlouhodobé nájemní bydlení kvalitu a také jistotu korektního chování. Podíl institucionálních pronajímatelů se proto bude zvyšovat. Tomuto trendu nahrávají také drahé nemovitosti a vysoké úrokové sazby u hypoték, které komplikují lidem pořízení vlastního bydlení. Nájemní bydlení poskytuje lepší finanční dostupnost a flexibilitu,“ vysvětluje Jiří Vajner.

Nájmy nerostly tolik jako energie

I když je nájem výraznou položkou domácího rozpočtu, pro téměř 62 % nájemníků nepředstavuje ani třetinu výdajů. Výjimkou je Praha. Ani loňský rok nepřinesl výrazné zvýšení nájmu – 36 % nájemníků se cena nezvýšila vůbec, růst o pětinu a víc deklaroval jen každý desátý nájemník.

„Je to dáno tím, že do stávajících smluv se nepromítlo zdražení, které vidíme u bytů v aktuální nabídce. Výraznější zdražení nastalo u energií, kde čtyřem lidem z deseti vzrostly ceny o 10 – 25 %, čtvrtině se tyto náklady zvýšily o více než 25 %,“ říká Petr Dufek, hlavní ekonom skupiny CREDITAS a dodává: „Náklady na bydlení tvoří výraznou položku v rodinném rozpočtu Čechů, přesto jsou v platbách hypoték, nájmů i služeb velmi zodpovědní – podle Eurostatu dokonce nejvíce disciplinovaní v rámci celé EU.“

REKLAMA

Z průzkumu dále vyplynulo, že roste zájem o vybavené byty. Preference částečně či plně zařízeného nájemního bytu souvisí s věkem a vzděláním. Přijít do zařízeného chtějí zejména mladí lidé do 25 let (44 %) a lidé s vyšším vzděláním. Z hlediska lokality je tento požadavek výrazně silnější v Praze (52 %) než ve zbytku republiky. Lidé si nejčastěji hledají bydlení sami a přes internet, s realitními kancelářemi se jich spojí jen minimum.

 „První stovku moderních nájemních bytů o dispozicích 1+kk až 4+kk začínáme nabízet v projektu LOOX na pražském Proseku. Součástí budovy jsou také komerční prostory, které nabídnou obyvatelům domu a přilehlého okolí užitečné služby. Samozřejmostí je dostatek parkovacích stání a sklepů. Byty jsou kompletně zařízené ve vysokém standardu, novým obyvatelům tak postačí přinést si osobní věci a mohou začít bydlet,“ popisuje Jiří Vajner.

Další zajímavosti z průzkumu

  • Nejčastější obytná plocha pronajatého bytu či domu je 60 – 99 m2 (39,3 %) a 40 – 59 m2 (39,2 %). Platí, že čím větší je město, tím menší byty si lidé pronajímají. V Praze je tak výrazně větší podíl malých bytů do 40 m2 a nejméně velkých bytů nad 100 m2.
  • Lidé do 33 let si nejčastěji pronajímají bydlení ve dvou, lidé nad 42 let žijí ve tří a vícečlenné domácnosti.
  • Zajímavé jsou rozdíly dle pohlaví – zatímco téměř každý čtvrtý muž bydlí sám, u žen to platí jen o každé desáté.
  • Do výběru nájmu vstupuje jako hlavní kritérium jeho cena (83 %). Následuje lokalita (77 %) a služby spojené s nájmem (30 %). Nízkoenergetický standard nehraje při výběru téměř žádnou roli (6 %).
  • Nájmy sjednané na dobu určitou či neurčitou jsou zhruba půl na půl.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.1 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%
Historie vývoje


Související články

Pronajímáte byt? Nájemce si může zřídit trvalý pobyt i bez vašeho souhlasu a vědomí

Nájemce, který je občanem České republiky, nepotřebuje ke zřízení trvalého pobytu v pronajaté nemovitosti souhlas majitele. Pronajímatel se o tom dokonce ani nemusí dozvědět. Úřad navíc trvalý pobyt zapíše, i kdyby to bylo v nájemní smlouvě výslovně zakázáno. Toto pravidlo přitom může přinést řadu rizik pro vlastníky nemovitostí.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

26. 09. 2023

Nastane konec dlouhých fixací hypoték?

Devět z deseti lidí s hypotékou preferuje dlouhodobější fixace úrokových sazeb, tedy na pět let a déle. Ty by ale mohly skončit kvůli nevyjasněné situaci u možností předčasného splácení hypoték. S nestabilitou úroků na trhu se totiž riziko pro banky stává neúměrným. Dlouhodobější fixace přitom přinášejí stabilitu do rodinného rozpočtu a chrání klienty před nečekaným zvyšováním měsíčních splátek.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

25. 09. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *