EUR 25.010

USD 22.024

REPO sazba ČNB 3.75 %

Inflace 2.7 %

EUR 25.010

USD 22.024

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

04. 04. 2025

Průzkum: Ať se staví, ale hlavně nekopejte u mého domu!

 

Češi si přejí rychlejší výstavbu nemocnic, škol, silnic nebo bytů. Když se ale podobný projekt začne plánovat v blízkosti jejich bydliště, přichází vlna obav a často i odpor. Vyplývá to z aktuálního výzkumu agentury STEM/MARK připraveného ve spolupráci se společností Datarun, který se zaměřil na fenomén NIMBY („Not In My Back Yard“ – Ne na mém dvorku).

Loading



 

Ačkoli má výstavba velkých staveb na celostátní úrovni vysokou podporu, jakmile se týká konkrétní lokality, postoj veřejnosti se mění. Strach z ekologických dopadů, narušení charakteru místa, zhoršení dopravy nebo nedůvěra vůči developerům – to vše výrazně ovlivňuje ochotu lidí stavbu v okolí akceptovat.

Na obecné úrovni má výstavba velkých staveb značnou podporu veřejnosti – s výstavbou většiny typů velkých staveb souhlasí nejméně ¾ lidí (výjimku představují logistická centra, sklady, hotely a kongresová centra, kde je podpora lehce nižší). Největší podporu veřejnosti má výstavba zdravotnických zařízení a bytů (shodně 87 %) a vzdělávacích zařízení (85 %), tedy staveb, které zlepšují občanskou vybavenost a nepředstavují zhoršení životních podmínek, a také výstavba dopravních staveb (83 %).

Přes obecný souhlas výstavba často naráží na odpor, pokud se má realizovat v místě bydliště, a přichází tzv. efekt NIMBY. Nejmenší odpor při realizaci poblíž bydliště vzbuzuje výstavba vzdělávacích a zdravotnických zařízení, která by ve svém okolí akceptovala víc než polovina Čechů.

Naopak největší odpor vzbuzuje blízká výstavba továren, průmyslových hal, logistických center, skladů, hotelů, kongresových center, čerpacích stanic, železničních koridorů, administrativních budov, obchodních center a dopravní infrastruktury, jejichž realizaci blízko bydliště podporuje méně než ¼ Čechů.

Negativní postoj k výstavbě v blízkosti bydliště je v české společnosti překvapivě jednotný – bez ohledu na věk, pohlaví, vzdělání nebo region, ve kterém lidé žijí. Co však hraje zásadní roli, je vztah k ekologii. Lidé, kteří sympatizují s ekologickými hodnotami a hnutími, bývají vůči výstavbě kritičtější. Často jde o aktivnější jedince, kteří se o plánované projekty více zajímají, vyhledávají informace a zvažují jejich možné dopady na životní prostředí.

Loading

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.01 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%

5.13%

5.11%

5.05%

5.01%
Historie vývoje

 

 


Související články

Náklady na bydlení stále výrazně rostou. O kolik si připlatíte?

Náklady vlastnického bydlení v březnu meziročně vzrostly o 3,6 procenta, což způsobily hlavně rostoucí ceny nových nemovitostí. Rostou i ceny nájemného bytů (meziročně o 6,3 procenta), výrobků a služeb pro běžnou údržbu bytu (+ 3,6 procenta), vodného (+ 4,2 procenta), stočného (+ 3,7 procenta) a tepla a teplé vody (+ 4,5 procenta).

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 04. 2025

Komentář: Proč mají vyšší sazby hypoték v aktuální době smysl?

V posledních letech jsme byli svědky nebývale vysokých úrokových sazeb, které vedly mnoho lidí k tomu, že své volné prostředky raději ukládali na spořicí účty nebo termínované vklady. Tyto produkty nabízely solidní zhodnocení bez nutnosti podstupovat investiční rizika. Situace se však mění.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 04. 2025

Jarní boom hypoték, objem překročil 27 miliard

V březnu poskytly banky a stavební spořitelny nové hypotéky za 27,2 miliardy Kč. Oproti únoru aktivita objemově zesílila o 29 %, což částečně odpovídá sezónnímu vlivu, ale i pokračujícímu sílícímu trendu. Pokud hypotéky udrží dynamiku z posledních dvou měsíců, objem nových hypoték v roce 2025 může dosáhnout úrovně 291 miliard Kč, o čtvrtinu více než v loňském […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

15. 04. 2025