Pátek 22. června. Svátek má Pavla.

Průzkum: Dluhů přibývá, průměrná dlužná částka je přes 73 tisíc korun

Monika Lukešová

Dluhy se častěji dotýkají více mužů než žen. Je to tím, že ženy si více rozmyslí, do čeho vloží své peníze. Dalším důvodem je také fakt, že muži častěji drží rodinnou kasu, proto dluhy rodiny padají na bedra mužům. Podle Exekutorského úřadu Přerov pak průměrný dluh přesahuje 73 tisíc korun.

Dluh kolem sta tisíc není nic neobvyklého. Nejvyšší dlužná částka bez nákladů na exekuci se však vyšplhala na 95 milionů korun.

„Co se týče typického profilu dlužníka, ten se prakticky nemění. Nejčastěji jsou jimi muži ve středních letech s bydlištěm v Ostravě,“ doplňuje Tomáš Vrána z Exekutorského úřadu Přerov.

Co se ale mění, je věk dlužníka, ten se oproti minulému roku zvýšil na 37 let. Lidé se často i kvůli bydlení zadlužují čím dál později. Jde to ruku v ruce s pozdějším zakládáním rodiny.

O 11 tisíc korun se ve srovnání s loňským rokem snížila průměrná vymáhaná částka. Letos je to 74 tisíc korun, kdež to minulý rok dosahovala skoro 85 tisíc korun. Podle průzkumu se i snížil celkový počet nařízených exekucí, a to o necelé tři tisíce.

Nejvíce dlužníků eviduje Exekutorský úřad Přerov v Moravskoslezském kraji. A proč stále muži dluží víc a častěji než muži? „Zatímco ženy častěji volí cestu našetřit si a posléze si danou věc koupit, muži raději vybírají na první pohled jednodušší variantu, tedy nejdříve věc koupit i za cenu zadlužení. Jenže ne vždy se takové počínání vyplatí,“ odpovídá Vrána.

Dluh kvůli dovolené? Ani náhodou

V posledních letech klesá zájem lidí zadlužit svou domácnost kvůli drahé dovolené. Podle průzkumu ING Bank většina lidí dovolené financuje z vlastních úspor a podle aktuálního zůstatku na bankovním účtu. Půjčit si kvůli fotkám z dalekých cest si chtějí jen tři procenta respondentů.

Trend se tedy obrátil. Lidé si na dovolenou nepůjčují, ale je to jeden z nejčastějších důvodů, proč spoří. „Dovolená je jedním z nejčastějších důvodů, proč Češi spoří. Pro naprostou většinu z nás jsou dny volna něčím, na co se dlouhodobě těšíme, a příjemné pocity z nich bychom si neměli kazit dozvukem závazku v podobě nesplaceného úvěru. Je vidět, že v tomto ohledu jsme rozumní, protože domácností, které se chystají kvůli dovolené zadlužit, je minimum,“ říkáLibor Vaníček, ředitel retailového bankovnictví ING Bank ČR.

Půjčky na dovolenou lidé také hůře splácejí, vzpomínky vyblednou, fotky se ztratí na hard disku a dotyčný vlastně ani neví, proč mu mizí vydělané peníze z účtu. Lidé nejlépe naopak splácejí půjčky na bydlení, protože ohrozit svou rodinu ztrátou střechy nad hlavou se odváží jen málo kdo.

Předchozí článek: «
Následující článek: »

3 komentářů k článku “Průzkum: Dluhů přibývá, průměrná dlužná částka je přes 73 tisíc korun”

 1. jitule napsal:

  půjčka

  tak ono to chce přemýšlet, než si člověk půjčí. třeba s půjčkou ferratum na http://www.123ferratum.cz mám jen ty nejlepší zkušenosti

  1. . napsal:

   Re: půjčka

   Jitule bambule, věřím, že máte ty nejlepší zkušenosti s prodejem té sračky?
   Neměli byste to smazat jako reklamu na ožebračování? Ale nejspíš smažete můj příspěvek kvůli (ne)vhodným výrazům:-)))

   1. Radek napsal:

    Re: Re: půjčka

    Neřekl bych, že vaše výrazy jsou nevhodné. V tomto případě jsou naprosto vhodné a trefné :-)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.