Středa 23. září. Svátek má Berta.

Prodat nemovitost a dožít v ní. Zpětná hypotéka se blíží

Petr Zámečník

Jste v penzi, máte malý důchod a vlastníte nemovitost? Již brzy si budete moci přilepšit a přitom dožít v bytě či rodinném domě, na který jste zvyklí. Umožní to zpětná hypotéka.

Obliba vlastnického bydlení v Česku má i svá negativa. Lidé investují do nemovitosti a nezbývají jim peníze na jiné úspory. V penzi pak sice bydlí „levně ve svém“, ale z důchodu sotva zaplatí vodu, teplo a elektřinu. Podaří-li se z Alberta vyhnat myši, koupí si k jídlu housku ve slevě a na nějaké velké vyskakování nemají peníze. Mohli by prodat svůj rodinný domek nebo byt… to by se ale museli přestěhovat.

Řešení nabízí „zpětná hypotéka“. Jenže ji v Česku nikdo nenabízí. Zatím. Zpětná hypotéka umožňuje nemovitost prodat a dožít v ní. Penzista za ni dostane částečně hotovost a částečně doživotní rentu. A to je důvod, proč je zpětná hypotéka nedostatkovým zbožím. Je k ní potřeba pojišťovací licence.

Zpětnou hypotéku chtěla i v Česku v roce 2008 nabízet maďarská společnost Hild. Na ni se snesla kritika hned z několika stran. Nejasnosti panovaly ohledně jejího financování a jakožto na „obchodníky se smrtí“ se na ně snesla i kritika stran neetického podnikání. Co společnosti ale zlomilo vaz, byla v konečném důsledku regulace. Aby mohla nabízet doživotní rentu, na které je produkt postaven, musela by získat pojišťovací licenci.

Produkt doživotní renty ovšem oživila v roce 2012 samotná Evropská komise. Ta si nechala zpracovat rozsáhlou studii „Study on Equity Release Schemes in the EU“, která pojednává právě o možnostech zavedení financování penzistů prostřednictvím zpětné hypotéky. Zpětná hypotéka podle ní vychází jako jeden z vhodných způsobů financování v penzi. Etická otázka již odešla do pozadí.

Etická rizika zpětné hypotéky jsou poměrně zjevná. Pokud společnost od penzisty koupí nemovitost za doživotní rentu, vydělá více, čím dříve penzista zemře. Ostatně proto byla společnost Hild přezdívána jako „obchodník se smrtí“.

Jak odchod penzisty urychlit, pokud bydlí s doživotním věcným břemenem dožití v již prodaném bytě, s tím mají někteří vlastníci bohaté zkušenosti z 90. let minulého století. Tehdy stránky novin plnily titulky o vypnuté vodě či plynu, nešetrné rekonstrukci a mnoha dalších způsobech šikany. Nic takového si ale nemůže dovolit společnost, která chce své podnikání dlouhodobě rozvíjet.

Zájem o zpětnou hypotéku, která je již nabízena v některých evropských zemích, je doma ve Spojených státech a testována byla i v Rusku, by byl. Nejen ze strany Evropské komise, ale uvítali by ji i někteří penzisté. Kdo o ni nemá ale zájem, jsou pojišťovny.

Pro pojišťovny je zpětná hypotéka příliš rizikový podnik. Nejsou správci nemovitostí, nechtějí do nich příliš investovat. Jejich byznys leží v jiné oblasti. Nefunguje ani spojení s hypotečními bankami. Ty také nechtějí spravovat realitní portfolio. Vždyť i nemovitosti z realizace zástavního práva obratem prodávají – a pokud možno prodávají raději samotné právo i s dluhem, aby se prodejem nemovitosti nemusely zabývat.

Nyní se ale blýská na lepší časy. Na český trh vstupuje nová slovenská pojišťovna s velkými ambicemi. Jednou z nich je i poskytování zpětné hypotéky. „V této službě půjde o to, že lidé mohou nemovitost, ve kterém žijí, prodat pojišťovně výměnou za to, že jim bude pojišťovna do konce života vyplácet měsíční důchod. Je to tedy přilepšení k důchodu a v dané nemovitosti mají klienti doživotní právo bydlet. Myslím si, že každý poradce zná ve svém okolí lidi, kteří mají nízký důchod a rádi by si takto přilepšili,“ uvedl Siegfried Fatzi, zakladatel a generální ředitel pojišťovny Novis, v rozhovoru pro Investujeme.cz a Investujeme.sk.

Pojišťovna Novis zpětnou hypotéku zatím připravuje. Její spuštění je ale již nadohled. „Našli jsme partnerskou společnost z USA, která nám bude oceňovat nemovitosti. Mají na to metodiku, kterou již využívají při zpětných hypotékách v USA. Službu bychom měli spustit příští rok,“ sdělil Siegfried Fatzi.

Anketa: Využili byste někdy zpětnou hypotéku?

Nahrávání ... Nahrávání ...

Předchozí článek: «
Následující článek: »

3 komentářů k článku “Prodat nemovitost a dožít v ní. Zpětná hypotéka se blíží”

 1. norbert napsal:

  zpětná-kdo platí údržbu

  Jak je to s údržbou,pojiš­těním nemov.,vlastním provozem bydlení (energie,apod.) co kdo platí, jak vkatastru nemov.,zástavní právo banky,pojišťovny?
  Uveďte bližší podmínky, jinak je to článek k ničemu.

  1. Petr Zámečník napsal:

   Re: zpětná-kdo platí údržbu

   Dobrý den, bližší podmínky pojišťovna ještě nesdělila. Jakmile je zveřejní, napíšeme i my bližší informace.

 2. Roman H. napsal:

  Vlastník

  portálu tak dokazuje, že v MLM jde hlavně o peníze…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *