EUR 23.550

USD 21.633

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.550

USD 21.633

Úvěrový byznys stavebních spořitelen skřípe

 

Stavebním spořitelnám se v letošním roce na poli úvěrů příliš nedaří. O poznání lepší výsledky mají stavební spořitelny ve sjednávání nových smluv. Na co stavební spořitelny lákají, když jejich úvěrový byznys brzdí?

Loading 


Během prvních čtyřech měsíců poskytly podle údajů ČTK stavební spořitelny úvěry v objemu 15,2 miliard korun. Ve srovnání s loňským rokem jde o pokles o 33,7 procenta. Počet nových úvěrů ale poklesl „pouze“ o 27,8 procenta na 17 250. Objem nových úvěrů klesal na rozdíl od loňského roku rychleji než jejich počet. To se odrazilo na průměrné výši úvěru, která klesá.
Pokles objemu úvěrů v prvním čtvrtletí byl ještě připisován předzásobení, ke kterému došlo v důsledku zpřísnění pravidel poskytování úvěrů na bydlení Českou národní bankou (ČNB). Výrazný dubnový pokles může ale být předzvěstí horších časů, které se blíží.

Úvěrové obchody váznou a může být hůř

Největší meziroční propad úvěrových obchodů za první čtyři měsíce zaznamenala Stavební spořitelna České spořitelny (SSČS, Buřinka), a to o 45,5 procenta. Nechvalnou druhou příčku získala Modrá pyramida stavební spořitelna (MPSS) s poklesem o 41,5 procenta a třetí Raiffeisen stavební spořitelna (RSTS) s 38 procenty.
Nejméně se regulace dotkla Wüstenrot stavební spořitelny (WSTS), a to zřejmě díky tomu, že se v loňském roce zaměřila především na poskytování nezajištěných úvěrů. Objem nových úvěrů WSTS se snížil „pouze“ o 13,1 procenta. Špatně si ve srovnání s ostatními stavebními spořitelnami nevedla ani Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS, Liška), její úvěrové obchody klesly o 20,4 procenta.
Stavební spořitelny jsou si klesajícího úvěrového byznysu vědomy a nepřiznivý vývoj se snaží již od začátku roku zvrátit zvýhodňováním úvěrů. Úrokové sazby úvěrů zajištěných zástavním právem k nemovitosti snížila Buřinka, Liška i RSTS.
TIP: Stavební spoření získává na popularitě. Podívejte se, na co spořitelny lákají klienty
Jako první přišla s nižšími úroky na začátku dubna Buřinka a na konci dubna pak Liška, která zlevnila úvěry o 0,15 procentního bodu. Zajištěné úvěry tak nabízí ČMSS od 2,34 procenta. „Stavební spořitelny se financují výhradně z klientských vkladů, proto jsou už více než rok levnější než hypoteční banky. Právě levnější zdroje nám umožňují snížit úrokové sazby našich úvěrů,“ vysvětlil člen představenstva ČMSS Jochen Maier.
Zatím jako poslední přistoupila ke snižování sazeb k 1. květnu i RSTS.  „Od května jsme snížili úrokovou sazbu u našeho úvěru se zajištěním nemovitosti HYPOsplátka s pětiletou fixací, a to z původních 2,64 % ročně na 2,54 % ročně. Tento typ úvěru dále nabízíme i s tříletou fixací už od 2,14 % ročně, tam sazba zůstala beze změny,“ uvedla tisková mluvčí RSTS Lenka Molnárová.

Nové smlouvy na stabilní úrovni

O poznání lépe se stavebním spořitelnám v prvních čtyřech měsících letošního roku dařilo ve sjednávání nových smluv, kterých uzavřely celkem 163 630, což je o 1,7 procenta více nových smluv než před rokem, celková sjednaná cílová částka ale poklesla o 3,3 procenta na 64,5 miliardy korun. Letošní výsledky jsou tak srovnatelné s těmi loňskými.
Nejvýraznější nárůst počtu nových smluv zaznamenala Wüstenrot, a to o téměř 43 procent. Důvodem je nižší srovnávací základna z loňského roku, kdy se Wüstenrot příliš nedařilo. Zároveň ale Wüstenrot nabízela nejvyšší základní úrokovou sazbu ve výši 1,2 procenta, a to až do začátku dubna, kdy se stejnou nabídkou přišla i RSTS.
Přes nižší nabízenou sazbu ve výši jednoho procenta si udržela růst i Buřinka, které vzrostl počet nových smluv o více než 11 procent. Sjednávat nové smlouvy se naopak nedaří ČMSS (- 8,6 procenta) a Modré pyramidě (- 2,1 procenta).
ČMSS se rozhodla nepříznivý vývoj zvrátit výhodnějším úročením stavebního spoření od 17. května, kdy začala nabízet nový tarif Aktiv Plus se zvýšeným úročením o 0,2 procentního bodu.
„Zatímco u předchozího tarifu bylo úročení stanoveno na 0,5 procenta základní sazby a 0,5 bonusové, u nového tarifu bude sazba činit 0,6 + 0,6 procenta. Rozdělení sazby na základní a bonusovou nám dává možnost udržet na atraktivní úrovni i budoucí sazbu řádného úvěru. Ta bude u nového tarifu stanovena na 3,6 procenta,“ vysvětlil člen představenstva ČMSS Jochen Maier.
Úvěrové obchody stavebních spořitelen zažívají v prvních měsících roku krušné časy. Podobně na tom byly i hypoteční banky, kterým se nepříznivý vývoj částečně podařilo zvrátit zlevňováním hypoték. Zda se to podaří i stavebním spořitelnám ukáží až následující měsíce.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Stát by si měl rušení podpory stavebního spoření ještě velmi dobře rozmyslet

Státní podpora stavebního spoření činila loni 4,2 miliardy korun. K tomu stát na příspěvcích na bydlení utratil dalších 8 miliard korun. Je přitom jisté, že domácnosti nyní ohrožuje energetická chudoba víc než kdy v minulosti – žádostí o státní příspěvek na bydlení tak v budoucnu bude pravděpodobně přibývat a náklady pro stát významně porostou. Přitom je to právě stavební […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

30. 03. 2023

Češi odkládají nákup vlastního bydlení

Tři čtvrtiny Čechů zvažují, že kvůli současné ekonomické situaci odloží nákup vlastního bydlení. Více než polovina (57,1 %) přemýšlí kvůli vysokým cenám nemovitostí o přestěhování do levnější lokality. Útočiště by přitom hledali na vesnici. Čtyři z pěti respondentů věří, že je bydlení na vesnici dostupnější než to ve městě. Vyplývá to z průzkumu, který pro finanční […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 03. 2023

Nezájem o hypotéky stále trvá

Objem poskytnutých hypoték v  únoru patřil mezi nejnižší za posledních 10 let. Banky a stavební spořitelny poskytly během tohoto měsíce hypoteční úvěry v objemu 7,9 miliardy Kč. Meziměsíčně objem poskytnutých hypoték vzrostl o 20 %. Objem i počet poskytnutých hypoték mírně překonal hodnotu z konce minulého roku a dostal se na nejvyšší úroveň za posledního […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *