EUR 25.205

USD 24.427

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 3.0 %

EUR 25.205

USD 24.427

Rakouské banky: Hypotéky šijeme jen na míru

 


 

V Rakousku převládají tyto způsoby financování bydlení:

  • Hypotéka s fixovanou úrokovou sazbou – U tohoto typu hypotéky má klient možnost zafixovat nabízenou úrokovou sazbu na určitý časový úsek, možnost délky fixace od 1 roku. Dlouhá fixace představuje způsob, jak se mohou konzervativní klienti bránit proti výkyvům v ekonomice.
  • Hypotéka s plovoucí úrokovou sazbou – Hypotéka, u které se úrok odvíjí od aktuální 3měsíční sazby EURIBOR. Výhoda nižších úrokových sazeb oproti hypotékám s fixovanou úrokovou sazbou je vykoupena rizikem růstu úrokové sazby EURIBOR, které na sebe klient přebírá.
  • Úvěr ze stavebního spoření – Stavební spoření je v Rakousku obrovsky rozšířené, takže se tato možnost přímo nabízí. Výhodné úroky jsou na velmi příznivé výši, čerpání těchto úvěrů je ale bohužel omezeno na investice do bydlení, vzdělání a zdraví.

Hypoteční trh v Rakousku je rozdělen mezi regionální banky sdružené v tzv. Landes-Hypothekenbanken a větší instituce s celostátní působností, jako je Bank Austria, Erste Bank či Raiffeisenbank.

Rozdíl v nabídkách bank je těžko srovnatelný, protože většina rakouských bank šije hypotéku přímo na míru zákazníkovi podle lokality nemovitosti, bonity klienta, délky úvěru apod. Proto standardizované hypoteční produkty v podstatě neexistují a v případě zájmu o hypotéku se musí klient obrátit na některý z bankovních domů působících v oblasti. I z toho důvodu je následující srovnání úrokových sazeb pouze orientačního charakteru a nemusí se shodovat s nabídkou banky pro konkrétního klienta.

Tabulka 1: Přibližné výše úroků

Banka

Typ úročení

Úroková míra

Volksbank Wien

Variabilní

Od 2,250 %

RLB NÖ-Wien

Fixace 1 rok

Od 2,750 %

Bank Austria

Fixace 5 let

Od 3,000 %

VKB-Bank

Fixace 10 let

Od 3,750 %

Zdroj: www.wirtschaftsblatt.at

Sjednání hypotéky je podobné jako v Česku, banka vyžaduje doklady o bonitě klienta a ceně nemovitosti. Mezi dobré zvyky rakouských bank patří vyslání vlastního odhadce na vlastní náklady, nemusí to ale být pravidlem. Poplatky za sjednání hypotéky a další dílčí náklady banky většinou nebývají neurčitě rozpuštěny do úroků, ale jsou vyčísleny přímo v úvěrové smlouvě.

Banky nabízejí všechny klasické hypoteční úvěry s různými délkami fixací, splátkovými možnostmi i způsoby čerpání. Po skončení fixace se hypotéky převádí na variabilní úročení, pokud není s bankou dohodnuto nové fixování či refinancování u banky jiné. Výše variabilního úroku se odvíjí od 3měsíční sazby EURIBOR. Hypoteční úvěry se zpravidla poskytují do výše 80 % ceny nemovitosti.

V rámci hypotéky je možné čerpat státní příspěvky na výstavbu a přestavbu ekologického bydlení. Jedná se hlavně o úsporné způsoby vytápění, kvalitní tepelnou izolaci či částečnou energetickou soběstačnost. Tyto hypotéky si určuje samospráva každé z 9 spolkových zemí sama. Proto se mohou lišit ve výši i v podmínkách čerpání.

Pro nalákání nových zákazníků používají banky zvýhodněné úrokové sazby pro prvních 12 měsíců trvání hypotečního úvěru. V současné době se tyto sazby pohybují kolem 2,0 %. Úroky z hypotečního úvěru lze stejně jako v Česku uplatnit jako náklad a snížit si tak základ pro výpočet daně z příjmu.

Některé banky, například BAWAG PSK, nabízejí úvěry na bydlení bez nutnosti zápisu nemovitosti do katastru nemovitostí. Podobně jako hypotéky je možné je sjednat s velmi dlouhou dobou splácení (až 25 let), oproti klasické hypotéce ale také mají výrazně vyšší úrokovou sazbu.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.13 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%

5.13%
Historie vývoje

 

 


Související články

Nad vysokými sazbami hypoték převládl strach z růstu cen nemovitostí

Zájemci o bydlení přestali čekat na levnější hypotéky a tím i odkládat řešení vlastního bydlení. Nejvíce to pocítili developeři působící na pražském trhu, kteří loni prodali celkem 5870 bytů v nových rezidenčních projektech. Ve srovnání s rokem 2023 došlo k nárůstu o 61 procent. Po rekordním roce 2021 se jedná o druhou nejvyšší hodnotu za posledních […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

20. 01. 2025

Loni se objem hypoték téměř zdvojnásobil

Za celý rok 2024 poskytly banky nové hypoteční úvěry v hodnotě 228 miliard Kč, což představuje meziroční nárůst o 83 %. Spolu s refinancovanými úvěry za 47 miliard Kč dosáhl celkový objem hypotečního trhu 275 miliard Kč, což je výrazný růst oproti 150 miliardám v roce 2023. Vyplývá to z aktuálních statistik ČBA Hypomonitoru.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 01. 2025

Proč banky snižují úroky na vkladech rychleji, než sazby na hypotékách?

Řada lidí si v současnosti kriticky všímá toho, že banky jdou se sazbami hypoték dolů jen pomalu, zato rychleji snižují úročení běžných nebo spořicích účtů. Mají pocit, že banky své klienty „ždímají“. Je to tak? Otálejí banky se snižováním sazeb hypoték bezdůvodně? Vždyť také základní úroková sazba ČNB klesla za posledních dvanáct měsíců o 2,75 procentního […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

14. 01. 2025


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *