EUR 23.825

USD 21.929

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 15.8 %

EUR 23.825

USD 21.929

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

26. 11. 2021

0 komentářů

Realitní aukce a hypotéka: Počítejte s navýšením podílu vlastních zdrojů

 

Je-li prodávajícím požadovaná kupní cena nemovitosti fixní, zájemce o koupi má při vyřizování hypotéky jasno: Ví přesně, jakou částku bude od banky potřebovat. I nemovitosti prodávané v realitních aukcích ale lze financovat hypotékou. 

Není čas ztrácet čas

Pokud přemýšlíte o pořízení vlastního bydlení, vyplatí se ověřit své finanční možnosti předem. Při podpisu rezervační smlouvy již potřebujete vědět, že případnou hypotéku dostanete, abyste nepřišli o rezervační zálohu. Můžete využít online kalkulaček na webu banky, obrátit se na hypoteční centrum, anebo kontaktovat hypotečního poradce, který porovnání podmínek bank provede za vás.

Existuje možnost projít prescoringem. Jde o předběžné posouzení, během kterého si banka prověří možnosti klienta a jeho schopnost následně hypoteční úvěr řádně splácet. Výsledkem bývá (převážně nezávazné) potvrzení banky o možnosti úvěr poskytnout.

„Většina poskytovatelů hypoték zareagovala na rostoucí prodeje nemovitostí v aukcích nabídkami tzv. předschválených hypoték,“ potvrzuje jednatel společnosti Quantum reality Jan Hájek. „Protože do zástavy musí jít konkrétní nemovitost, nechávají si klienti schválit maximální možný limit takové hypotéky s tím, že pokud získají nemovitost s nižší cenou, nevyčerpá se celý limit takového předschváleného hypotečního úvěru,“ doplňuje Hájek.

Průběh transakce je standardní

U nemovitostí prodávaných přes realitku bez aukce je průběh jasný. Pokud se kupující s prodávajícím dohodne, podepisují (realitní kanceláří zpracovanou) rezervační smlouvu. Mezi podpisem rezervační a kupní smlouvy kupující vyřídí hypotéku.

REKLAMA

Nastavení procesu při prodeji v aukci je opět na příslušném realitním zprostředkovateli. Potenciální zájemci obvykle nemusí skládat žádnou kauci, aby se aukce mohli zúčastnit.

Například realitní kancelář RE/MAX nejprve umožní zájemcům o koupi přihlásit se elektronicky a na zadanou e-mailovou adresu jim zašle veškerou dokumentaci. S vítězem aukce, který podal závaznou nabídkou, následně prodávající podepíše rezervační smlouvu.

„Moje osobní zkušenost je taková, že z původního počtu podá nabídku v aukci zhruba polovina zájemců,“ doplňuje Martin Březina z RE/MAX Alfa.

Aukční řád může zájemci předepsat lhůtu, v níž má povinnost podepsat rezervační smlouvu a složit rezervační poplatek.

REKLAMA

„S ustanovením rezervační smlouvy by klient měl být seznámen již před vstupem do samotné aukce tak, aby byla zachována transparentnost celé transakce. Spoléháme na seriózní jednání účastníků a nevyžadujeme jistinu před spuštěním aukce, pouze závazek podepsat rezervační smlouvu a složit poplatek do pěti pracovních dnů,“ uvádí Jan Hájek. Kdyby zájemce přesto rezervační smlouvu neuzavřel, osloví zprostředkovatel dalšího zájemce v pořadí. „Aukce organizujeme tak, aby klienti neměli strach se zúčastnit,“ dodává Hájek.

Připravte se na nižší bankovní odhad

Aukcí dosažená finální cena může výrazně převýšit cenu vyvolávací. Jde každopádně o cenu tržní. A ta je vždy vyšší než cena, kterou stanoví bankovní odhadce.

„Aukce je staletími ověřený způsob, jak dosáhnout tržní ceny. Jelikož realitní kancelář většinou zastupuje prodávajícího, je aukce – s ohledem na dnešní situaci na trhu s převisem kupujících – optimálním prostředkem k dosažení tržní ceny,“ připomíná advokát Lukáš Slanina z advokátní kanceláře ARROWS.

Bankovní odhady jsou nižší než tržní cena i u nemovitostí prodávaných mimo aukci. Je to logické – banka se jistí pro případ, že by klient hypotéku nesplácel a banka musela realizovat zástavní právo k nemovitosti. Česká národní banka dlouhodobě zdůrazňuje, že ceny nemovitostí mohou být v ČR nadhodnocené až o dvě desítky procent.

S ohledem na to, že do zástavy banka přijímá vždy konkrétní nemovitost, nelze ani při předschválení hypotečního úvěru dopředu určit přesný poměr mezi vlastními zdroji a zastavovanou nemovitostí. Kupující by měl proto počítat s alternativou nutnosti navýšení podílu vlastních zdrojů.

„Rozdíl mezi konečnou a vyvolávací cenou je dán zvolenou strategií, především ze strany realitního makléře. Účastník aukce by měl vědět, jakou kupní cenu je schopen financovat a podle toho se při aukci zachovat,“ dodává Jan Hájek.

Pokud kupující složí rezervační zálohu a hypotéku nakonec nedostane, přijde o rezervační zálohu. Neschválení hypotéky se totiž v převážné většině považuje za nesplnění smlouvy z důvodů na straně kupujícího. V rezervační smlouvě si však strany mohou dohodnout i něco jiného – například výjimku z tohoto pravidla, pokud důvod neschválení hypotéky spočívá v bankovním odhadu nižším než stanovené procento z konečné prodejní ceny.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.34 Aktuální výše Hypoindexu

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%
Historie vývoje


Související články

Češi platí jedny z nejnižších daní z nemovitostí v Evropě

V České republice převažuje vlastnictví nemovitých věcí nad nájmem nemovitých věcí. Přesto výnos z daně z nemovitých věcí tvoří v České republice pouze 0,5 % na celkových daňových výnosech (včetně sociálního a zdravotního pojištění). Nižší podíl mají jen v Rakousku, Lucembursku a na Maltě (podrobnější porovnání v tabulce níže). Průměr v EU jsou 3 %.

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

27. 01. 2023

Analýza: Ceny klesají u domů výrazněji než u bytů

Realitní trh pokračuje ve fázi poklesu. Jeho tempo se oproti začátku podzimu minulého roku zpomalilo, i tak se však ceny nemovitostí vracejí v čase. To, co domy a byty na hodnotě získaly v minulém roce, je nyní pryč. Nadále se propadají především ceny starších nemovitostí v nepříliš atraktivních lokalitách, zásadní roli hraje kromě dopravní dostupnosti také technický stav […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

25. 01. 2023

Boom fotovoltaiky přináší i některé záludnosti v pojištění nemovitostí

V České republice probíhá od října 2021 doslova boom montáží fotovoltaických panelů na střechy rodinných a bytových domů. Napomohl tomu zejména nový program státních dotací vypsaný Ministerstvem pro životní prostředí s názvem Nová zelená úsporám a současně i rostoucí obavy z nastupující energetické krize. Doslova tisíce českých domácností si tak v posledním roce pořídily solární […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

20. 01. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *