EUR 24.350

USD 22.389

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.350

USD 22.389

Text: Monika Lukešová

30. 07. 2012

2 komentáře

Refinancování hypotéky zdarma být nemusí. Vyčíslení dluhu stojí i 1 500 Kč

 


 

Před pěti lety byl uzavřen rekordní počet hypotečních úvěrů a největší zastoupení tehdy měly právě pětileté fixace. V letošním roce se refinancování hypotéky tedy týká velkého množství klientů. Odhad podílu refinancovaných úvěrů je kolem 30 až 50 procent nových hypoték.

Drobným výdajům se u refinancování hypotéky nevyhnete. Například pokud nová banka neuzná váš stávající odhad ceny nemovitosti, může požadovat nový. V každém případě zaplatíte poplatky Katastru nemovitostí za změnu zástavního věřitele.

Tím to ale nekončí. Nová banka po vás také může chtít vyčíslení stávajícího dluhu, tedy potvrzení částky, kterou vlastně bance dlužíte.

Poplatek za vyčíslení dluhu 
Česká spořitelna 500 Kč
ČSOB zdarma
Hypoteční banka zdarma
Komerční banka 1 500 Kč*
mBank 1 000 Kč
Poštovní spořitelna zdarma
Raiffeisenbank 100 Kč
UniCredit Bank zdarma
Volksbank zdarma
Wüstenrot zdarma

*dle Sazebníku KB je poplatek za  Vyčíslení a písemné potvrzení výše zůstatku na úvěrovém učtu 1 250,– + 20 % DPH.

Poplatek za vyčíslení a písemné potvrzení výše zůstatku na úvěrovém účtu, tedy 1 500 korun, účtujeme pouze v případě, že refinancující banka požaduje vyčíslení v písemné formě,“ doplňuje Monika Klucová, tisková mluvčí Komerční banky.

Raiffeisenbank si, podle tiskového mluvčího, za vyčíslení dluhu žádný poplatek neúčtuje, klient ostatně dlužnou částku vidí i ve svém internetovém bankovnictví. Banka si ale účtuje poplatek za vystavení potvrzení o výši dluhu, který činí 100 korun.

Některé banky vyčíslení dluhu při refinancování hypotéky poskytují zdarma. „Pokud jde o vyčíslení zůstatku na úvěrovém účtu, poskytujeme ho při refinancování v době refixace klientovi zdarma. Pokud by šlo o refinancování mimo fixaci, klient by žádal o předčasnou splátku a opět by získal výpis ze svého úvěrového účtu zdarma,“ řekla Rita Gabrielová z Hypoteční banky.

Raději začněte s přípravami na refinancování hypotéky co nejdřív. Můžete si tak zjistit konkrétní nabídky úrokových sazeb u konkurenčních bank. Také si nezapomeňte prostudovat nové i stávající nabídky bank. Zjistěte si, zda vybraná banka nepodmiňuje uzavření hypotečního úvěru například sjednáním životního pojištění, novým znaleckým odhadem nemovitosti nebo smlouvou o dalších finančních službách.

Co budete potřebovat k refinancování hypotéky:

K vyřízení refinancování hypotéky budete potřebovat hlavně smlouvu ke stávajícímu úvěru a doklad totožnosti. Některé banky chtějí prokázat váš příjem, ale pokud jste úvěr bez problémů spláceli, tak ho pravděpodobně chtít nebudou. Dále si připravte výpis z katastru nemovitostí, potvrzení o úvěru, který má být splacen a v případě přechodu k nové bance i příslib o vymazání zástavního práva k nemovitosti „bývalou“ bankou.

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.01 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%
Historie vývoje


Související články

Proč se vyplatí koupit nemovitst teď? Vysoké nájemné roztočí na jaře kola hypotečního byznysu a tím i cen

Proč je výhodné investovat do vlastní nemovitosti právě nyní? Klíčovým faktorem ovlivňujícím blízké chování realitního trhu je stále rostoucí výše nájemného v České republice, což komplikuje hledání cenově dostupného bydlení. Průměrná cena nájmu ve městech se pohybuje okolo 300 Kč za metr čtvereční, což se mnoha lidem jeví jako neudržitelné.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 12. 2023

Komentář: Zrušení dalšího omezení pro zájemce o hypotéku je dobrým krokem, trhu ale více pomohou až nižší sazby

Další bariéra pro zájemce o hypoteční úvěr už brzo padne. Bankovní rada České národní banky (ČNB) na svém posledním jednání zrušila už druhý z požadavků na klienty bank. Ty od prvního ledna nebudou u žadatelů o hypotéku muset posuzovat výši celkového dluhu žadatele vůči jeho ročnímu příjmu (DTI). Jediným kritériem požadovaným ČNB tak bude maximální výše […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 12. 2023

Na co si dát pozor při využití advokátní úschovy peněz při převodu nemovitosti?

Koupě či prodej nemovitosti jsou finanční transakce, při nichž se hýbou miliony. Aby byly obě smluvní strany chráněny, existuje možnost takzvané advokátní úschovy. Proč je vhodné svěřit peníze za převod nemovitosti nezávislé třetí straně? Můžete využít úschovu i jinde než u advokáta? Kolik to bude stát a na co si dát pozor?

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

28. 11. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Karel Koláček

    15 ledna, 2014

    Dobrý den,
    nevím, je-li to možné, ale podle Vás byl poplatek za vyčíslení zůstatku úvěru v roce 2012 u Raiffe­isenbank 100,–Kč. Já jsem letos platil 5000,– a to dokonce dvakrát, protože mě nenapadlo, že mi to vyčíslení pošlou bez započtení naspořené částky. A za vyúčtování se započtením si to ti supové „dle platného ceníku“ naúčtovali zase! Není to na žalobu?

    Odpovědět

  • Hanka

    10 prosince, 2014

    Dobrý večer. Taky si chci nechat refinancovat úvěr u Raif. a poplatek za vyřízená má být 12,000 kč. Taky mi to připadá divné :-O

    Odpovědět