EUR 23.665

USD 21.827

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.665

USD 21.827

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

27. 09. 2022

0 komentářů

Rekonstrukcí staršího bytu se dá ušetřit až 15 % oproti koupi novostavby

 

Za posledních šest let cena nemovitostí rapidně vzrostla. Ceny bytů v období 2015–2022 vzrostly o 110 %, u rodinných domů o 100 %. Otázkou pro investory tak zůstává, co se vyplatí více. Analýza společnosti Silverline Real Estate ukazuje, že pořízení bytu před rekonstrukcí může být za současných podmínek na trhu trefou do černého. V atraktivních lokalitách je o takové byty extrémní zájem a často se na trh ani nedostanou.

Loading 

Rekonstrukcí staršího bytu se dá výrazně ušetřit

V bytové problematice se nově publikovaná analýza zaměřila na stav trhu s nemovitostmi ve dvou největších městech v republice – Praze a Brně. Ukazuje, že v současném tržním prostředí se finančně vyplatí komplexní rekonstrukce bytu oproti nákupu novostavby. Za srovnatelný byt tak může investor ušetřit až 15 % (před rokem 10 %) kupní ceny novostavby, tedy až 1,2 mil. Kč za standardní byt 2kk v Praze o výměře 60 m2.

Nevýhodou je poté pouze umístění jednotky ve starším domě. Vzhledem k rekordní nedostupnosti bydlení v ČR ovšem analýza očekává, že tento diskomfort bude akceptovatelný pro velký počet investorů. Starší byty v Praze dosahují cca 75 % ceny novostavby, zatímco před rokem atakovaly hranici 80 %.

Analýza dále rozebírá i vývoj nákladů na rekonstrukci. Často diskutovaný růst cen materiálů se sice v absolutní hodnotě projevuje a finální účet za rekonstrukci za poslední roky stoupnul, avšak výrazně méně než ceny novostaveb. Dnes dosahují náklady na rekonstrukci v průměru 14 tisíc Kč včetně DPH/m2, což představuje zhruba 10–15 % kupní ceny nového bytu ve velkých městech.

Pro rozhodnutí, zda kupovat byt v novostavbě, nebo rekonstruovat, existuje zjednodušené pravidlo – pokud je rozdíl mezi cenou novostavby a bytu k rekonstrukci vyšší než 20–25 tisíc Kč/m², bude úspornější koupit byt k rekonstrukci. Tedy i po započítání dalších nákladů, jako jsou financování či architektonické a projekční práce,“ říká Dan Vaško z fondu Silverline Real Estate.

REKLAMA

Potenciální úspora při rekonstrukci se bude snižovat

Na současném trhu, který se potýká s nízkou dostupností nemovitostí vůči mzdám a drahým hypotékám, vzniká koktejl limitující poptávku po nemovitostech. Zejména dražších novostavbách. Většina Čechů však stále touží po vlastním bydlení, a tak budou i přes tyto okolnosti hledat možnosti, jak svou touhu uspokojit.

Možnost zrekonstruovat byt s časovou prodlevou po jeho koupi také přispěje k lepší akomodaci celkové investice do rozpočtu domácnosti. Lze předpokládat, že výsledkem této situace bude v roce 2022 a 2023 přesun části poptávky do segmentu starších bytů. Tempo přesunu je otázkou spotřebitelského sentimentu a očekávání.

Očekávám, že cena starších bytů mírně poroste i v příštím roce, zatímco u novostaveb přetrvá stagnace cen. Současný rozdíl v cenách novostavby a staršího bytu i okolo 40–50 tis./m² se v průběhu následujících let sníží na rovnovážnější úroveň okolo 25–35 tis./m²,“ komentuje Vojtěch Brix z fondu Silverline Real Estate.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Nemáte svůj domov podpojištěný?

Rady a tipy na úsporné hospodaření se na nás v poslední době hrnou ze všech stran. Efektivní nakládání s penězi je v dobách vysoké inflace sice skutečně nezbytné, přesto však existují položky, na kterých by se šetřit nemělo. Jednou z nich jsou výdaje na pojištění nemovitosti a domácnosti.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

28. 03. 2023

Nemovitosti a daně – jak na to?

Češi chtějí bydlet ve svém. Řada z nich loni investovala např. do investiční nemovitosti, někteří svou nemovitost prodali, a letos tak mnohé z nich čeká první daňové přiznání. Standardně byste coby fyzická osoba měli daňové přiznání podat nejpozději do 3. dubna 2023. Jestliže se chystáte na elektronické podání, máte čas až do 2. května 2023 a s daňovým […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

24. 03. 2023

Ve druhém pololetí 2022 se v Praze prodalo nejméně bytů za posledních 10 let, ceny novostaveb neklesají

Pražský trh s byty zaznamenal v minulém pololetí silný pokles prodejů a útlum zahájené výstavby nových bytů. V průběhu druhého pololetí byla zahájena výstavba 1670 bytů, což představuje 63% pokles v celoročním srovnání. Ačkoli počet bytů ve výstavbě mírně klesl na 12 400, stavební aktivita zůstává v porovnání s pětiletým průměrem nadále vysoká. Vyplývá to u údajů společnosti […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *