EUR 24.390

USD 22.442

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.390

USD 22.442

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

27. 09. 2022

0 komentářů

Rekonstrukcí staršího bytu se dá ušetřit až 15 % oproti koupi novostavby

 

Za posledních šest let cena nemovitostí rapidně vzrostla. Ceny bytů v období 2015–2022 vzrostly o 110 %, u rodinných domů o 100 %. Otázkou pro investory tak zůstává, co se vyplatí více. Analýza společnosti Silverline Real Estate ukazuje, že pořízení bytu před rekonstrukcí může být za současných podmínek na trhu trefou do černého. V atraktivních lokalitách je o takové byty extrémní zájem a často se na trh ani nedostanou.

Loading 

Rekonstrukcí staršího bytu se dá výrazně ušetřit

V bytové problematice se nově publikovaná analýza zaměřila na stav trhu s nemovitostmi ve dvou největších městech v republice – Praze a Brně. Ukazuje, že v současném tržním prostředí se finančně vyplatí komplexní rekonstrukce bytu oproti nákupu novostavby. Za srovnatelný byt tak může investor ušetřit až 15 % (před rokem 10 %) kupní ceny novostavby, tedy až 1,2 mil. Kč za standardní byt 2kk v Praze o výměře 60 m2.

Nevýhodou je poté pouze umístění jednotky ve starším domě. Vzhledem k rekordní nedostupnosti bydlení v ČR ovšem analýza očekává, že tento diskomfort bude akceptovatelný pro velký počet investorů. Starší byty v Praze dosahují cca 75 % ceny novostavby, zatímco před rokem atakovaly hranici 80 %.

Analýza dále rozebírá i vývoj nákladů na rekonstrukci. Často diskutovaný růst cen materiálů se sice v absolutní hodnotě projevuje a finální účet za rekonstrukci za poslední roky stoupnul, avšak výrazně méně než ceny novostaveb. Dnes dosahují náklady na rekonstrukci v průměru 14 tisíc Kč včetně DPH/m2, což představuje zhruba 10–15 % kupní ceny nového bytu ve velkých městech.

Pro rozhodnutí, zda kupovat byt v novostavbě, nebo rekonstruovat, existuje zjednodušené pravidlo – pokud je rozdíl mezi cenou novostavby a bytu k rekonstrukci vyšší než 20–25 tisíc Kč/m², bude úspornější koupit byt k rekonstrukci. Tedy i po započítání dalších nákladů, jako jsou financování či architektonické a projekční práce,“ říká Dan Vaško z fondu Silverline Real Estate.

REKLAMA

Potenciální úspora při rekonstrukci se bude snižovat

Na současném trhu, který se potýká s nízkou dostupností nemovitostí vůči mzdám a drahým hypotékám, vzniká koktejl limitující poptávku po nemovitostech. Zejména dražších novostavbách. Většina Čechů však stále touží po vlastním bydlení, a tak budou i přes tyto okolnosti hledat možnosti, jak svou touhu uspokojit.

Možnost zrekonstruovat byt s časovou prodlevou po jeho koupi také přispěje k lepší akomodaci celkové investice do rozpočtu domácnosti. Lze předpokládat, že výsledkem této situace bude v roce 2022 a 2023 přesun části poptávky do segmentu starších bytů. Tempo přesunu je otázkou spotřebitelského sentimentu a očekávání.

Očekávám, že cena starších bytů mírně poroste i v příštím roce, zatímco u novostaveb přetrvá stagnace cen. Současný rozdíl v cenách novostavby a staršího bytu i okolo 40–50 tis./m² se v průběhu následujících let sníží na rovnovážnější úroveň okolo 25–35 tis./m²,“ komentuje Vojtěch Brix z fondu Silverline Real Estate.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.01 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%
Historie vývoje


Související články

Brusel chystá další nesmyslný diktát – zákaz plynových kotlů pro domácnosti

Mnoho miliard korun ze státních zdrojů vyletí komínem. A to doslova. Bruselští byrokrati totiž chystají zásadní změnu směrnice, která v konečném důsledku povede k zákazu prodeje i oprav plynových kotlů. Zákaz by měl platit už od roku 2029. Český stát přitom ještě nedávno lidem na pořízení plynového kotle přispíval. Celkově na podporu tohoto typu vytápění v domácnostech […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 12. 2023

Jak správně formulovat inflační doložku v nájemní smlouvě?

Vysoké ceny nemovitostí a nedostupnost hypoték zvyšují zájem o nájemní bydlení a tržní nájemné roste. Pronajímatelé tak často hledají cesty, jak již sjednané nájemné jednostranně navýšit. Mají přitom pouze tři možnosti, které připadají v úvahu – na základě inflační doložky, souhlasu nájemce nebo rozhodnutím soudu.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

04. 12. 2023

Proč se vyplatí koupit nemovitst teď? Vysoké nájemné roztočí na jaře kola hypotečního byznysu a tím i cen

Proč je výhodné investovat do vlastní nemovitosti právě nyní? Klíčovým faktorem ovlivňujícím blízké chování realitního trhu je stále rostoucí výše nájemného v České republice, což komplikuje hledání cenově dostupného bydlení. Průměrná cena nájmu ve městech se pohybuje okolo 300 Kč za metr čtvereční, což se mnoha lidem jeví jako neudržitelné.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 12. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *