EUR 25.330

USD 23.782

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.330

USD 23.782

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 02. 2023

2 komentáře

Rizikovost pronajímání bytů roste. Jak ji snížit na minimum?

 

V průměru 16 procent zájemců o pronájem neprojde takzvaným prověřením rizikovosti. To znamená, že má záznam v některém z šesti českých nebo devíti slovenských rejstříků evidujících problémové dlužníky. Zvyšuje se rovněž procento neplatičů. Vyplývá to z dat služby Ideální nájemce.

Loading 

Statistiky dále ukazují, že v posledním čtvrtletí loňského roku narostl meziročně počet neplatičů o 11 procent. Existují pro majitele nějaká doporučení, jak rizika při pronajímání snížit?

První dojmy a komunikace

Problémy s neplatiči řeší majitelé bytů od nepaměti. Od pandemií covid-19 přes konfliktem na Ukrajině s navazujícími ekonomickými dopady však problém roste na intenzitě. “V lednu počet neplatičů stoupl meziročně o 34 procent,” upozornil Michal Hrbatý, CEO společnosti UlovDomov.cz, která poskytuje majitelům bytů službu Ideální nájemce.

Existuje nicméně pár tipů, jak nepoctivého zájemce o bydlení odhalit. Mnohé o něm napoví, zda chodí na čas, zvedá telefony a odpovídá na maily. Je dobré se soustředit rovněž na to, zda je zájemce o pronájem ochoten odpovědět na běžné konverzační otázky typu “kde pracuje“, “jak dlouho už ve městě bydlí“ nebo například “proč se stěhuje“. Špatným znamením bývá smlouvání, kdy se zájemci nelíbí například výše kauce. Poctivý zájemce by neměl mít problém ani s tím nechat majitele bytu nahlédnout do své pracovní smlouvy.

Prověření na sociálních sítích a v rejstřících

Pokud zájemce projde prvotním sítem pozitivních nebo naopak podezřelých známek chování, měl by si majitel zjistit jeho celé jméno, datum narození a bydliště. Díky těmto údajům je možné zájemce o bydlení prověřit nejen na sociálních sítích (Facebook, Twitter, LinkedIn), ale také v mnoha evidencích a rejstřících. Například služba Prověření rizikovosti osob od UlovDomov.cz kontroluje šest rejstříků v České a devět v Slovenské republice.

Měsíčně prověříme okolo 1500 osob a tento počet se každým rok zvyšuje. Více než každý 6. zájemce má záznam v některém z prověřovaných rejstříků,“ upozornil Michal Hrbatý a doplnil: „Účelem tohoto prověřování není zasahování do soukromí jednotlivých nájemníků, ale předcházení nepříjemnostem s neplatiči. Tento princip je zcela standardní v západních zemích a pomáhá pečlivě najít vhodného nájemníka.“

REKLAMA

Další možnosti prověření

Pokud chce být majitel opravdu důkladný, může nájemníka dále požádat o kontakty na předchozího pronajímatele a na zaměstnavatele. S nimi se pak může spojit a ověřit si solventnost zájemce o bydlení. Jestliže veškeré ověřování dopadlo v pořádku, neměl by majitel zapomenout ještě na poslední 3 kroky, které je potřeba zkontrolovat před podpisem smlouvy:

 • zda jsou údaje správně vyplněny podle občanského průkazu;
 • zda má nájemník manželku nebo manžela (právo užívání bytu získá i druhý z manželů);
 • kontrola odcizení průkazu na stránkách ministerstva vnitra.

Poslední radou pro majitele nemovitostí je správné sepsání nájemní smlouvy. To jim dle zkušeností z praxe v budoucnu ušetří nejednu vrásku na čele. Majitelé mohou využít vzory nájemních smluv dostupné na internetu, nebo tento úkol svěřit do rukou právníka. Další možností je předat celý pronájem bytu do rukou profesionálů. Správcovské firmy si od majitele byt pronajmou a pravidelně mu vyplácí smluvené nájemné. Byt obsadí spolehlivými a prověřenými nájemníky, postarají se o údržbu či případné pojistné události.

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Ceny nájmů se začínají umoudřovat, je otázka, na jak dlouho

Růst cen nájemního bydlení se za poslední rok – až na výjimky – zpomalil a v mnoha krajích přešel dokonce k poklesu nebo stagnaci. Pomohl především větší počet nemovitostí nabízených k pronájmu – bytů v podstatě všech kategorií, ale také pokojů určených ke spolubydlení nebo například částí rodinných domů. A svou roli sehrála i utlumená poptávka, která vyústila v nižší […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

11. 04. 2024

Družstevní bydlení je stále cenově dostupnější alternativa

Pořízení staršího družstevního bytu je v průměru o 15 procent levnější než koupě bytu v osobním vlastnictví. Zatímco průměrná prodejní cena bytu v Česku v osobním vlastnictví na začátku letošního roku dosahovala 70 tisíc korun za metr čtvereční, průměrná cena za metr čtvereční družstevního bytu byla na hranici 47 tisíc korun za metr čtvereční. Vyplývá to z analýzy společnosti RE/MAX.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

09. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Michal

  21 února, 2023

  Ad „Poctivý zájemce by neměl mít problém ani s tím nechat majitele bytu nahlédnout do své pracovní smlouvy.“. To přece nikdo nemůže myslet vážně. Pracovní smlouva je smluvním vztahem mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem a může obsahovat i ujednání, která si ani jedna ze stran nepřeje zveřejňovat (např. výši mzdy).

  Odpovědět

 • Marta

  24 února, 2023

  Musím souhlasit s Michalem. Znám to z obou stran – pronajímám dům a zároveň bydlím v podnájmu. Když mi při shánění bytu přišel dotazník, kde po mně chtěli vyplnit velmi osobní údaje včetně majetkových poměrů, velmi mě to odradilo. Neříkám, že se nesnažím si své nájemníky prověřovat, ale toto bych si nedovolila. Jinak zde ještě jeden užitečný článek z pohledu právníka: https://realitniadvokati.cz/jak-pronajmout-byt-bez-rizika/

  Odpovědět