EUR 23.550

USD 21.633

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.550

USD 21.633

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 02. 2023

2 komentáře

Rizikovost pronajímání bytů roste. Jak ji snížit na minimum?

 

V průměru 16 procent zájemců o pronájem neprojde takzvaným prověřením rizikovosti. To znamená, že má záznam v některém z šesti českých nebo devíti slovenských rejstříků evidujících problémové dlužníky. Zvyšuje se rovněž procento neplatičů. Vyplývá to z dat služby Ideální nájemce.

Loading 

Statistiky dále ukazují, že v posledním čtvrtletí loňského roku narostl meziročně počet neplatičů o 11 procent. Existují pro majitele nějaká doporučení, jak rizika při pronajímání snížit?

První dojmy a komunikace

Problémy s neplatiči řeší majitelé bytů od nepaměti. Od pandemií covid-19 přes konfliktem na Ukrajině s navazujícími ekonomickými dopady však problém roste na intenzitě. “V lednu počet neplatičů stoupl meziročně o 34 procent,” upozornil Michal Hrbatý, CEO společnosti UlovDomov.cz, která poskytuje majitelům bytů službu Ideální nájemce.

Existuje nicméně pár tipů, jak nepoctivého zájemce o bydlení odhalit. Mnohé o něm napoví, zda chodí na čas, zvedá telefony a odpovídá na maily. Je dobré se soustředit rovněž na to, zda je zájemce o pronájem ochoten odpovědět na běžné konverzační otázky typu “kde pracuje“, “jak dlouho už ve městě bydlí“ nebo například “proč se stěhuje“. Špatným znamením bývá smlouvání, kdy se zájemci nelíbí například výše kauce. Poctivý zájemce by neměl mít problém ani s tím nechat majitele bytu nahlédnout do své pracovní smlouvy.

Prověření na sociálních sítích a v rejstřících

Pokud zájemce projde prvotním sítem pozitivních nebo naopak podezřelých známek chování, měl by si majitel zjistit jeho celé jméno, datum narození a bydliště. Díky těmto údajům je možné zájemce o bydlení prověřit nejen na sociálních sítích (Facebook, Twitter, LinkedIn), ale také v mnoha evidencích a rejstřících. Například služba Prověření rizikovosti osob od UlovDomov.cz kontroluje šest rejstříků v České a devět v Slovenské republice.

Měsíčně prověříme okolo 1500 osob a tento počet se každým rok zvyšuje. Více než každý 6. zájemce má záznam v některém z prověřovaných rejstříků,“ upozornil Michal Hrbatý a doplnil: „Účelem tohoto prověřování není zasahování do soukromí jednotlivých nájemníků, ale předcházení nepříjemnostem s neplatiči. Tento princip je zcela standardní v západních zemích a pomáhá pečlivě najít vhodného nájemníka.“

REKLAMA

Další možnosti prověření

Pokud chce být majitel opravdu důkladný, může nájemníka dále požádat o kontakty na předchozího pronajímatele a na zaměstnavatele. S nimi se pak může spojit a ověřit si solventnost zájemce o bydlení. Jestliže veškeré ověřování dopadlo v pořádku, neměl by majitel zapomenout ještě na poslední 3 kroky, které je potřeba zkontrolovat před podpisem smlouvy:

 • zda jsou údaje správně vyplněny podle občanského průkazu;
 • zda má nájemník manželku nebo manžela (právo užívání bytu získá i druhý z manželů);
 • kontrola odcizení průkazu na stránkách ministerstva vnitra.

Poslední radou pro majitele nemovitostí je správné sepsání nájemní smlouvy. To jim dle zkušeností z praxe v budoucnu ušetří nejednu vrásku na čele. Majitelé mohou využít vzory nájemních smluv dostupné na internetu, nebo tento úkol svěřit do rukou právníka. Další možností je předat celý pronájem bytu do rukou profesionálů. Správcovské firmy si od majitele byt pronajmou a pravidelně mu vyplácí smluvené nájemné. Byt obsadí spolehlivými a prověřenými nájemníky, postarají se o údržbu či případné pojistné události.

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Trend nájemního bydlení posiluje. Směřuje do něj stále více investic

V tuzemsku jsou stále častější developerské projekty určené k nájemního bydlení. V ekonomicky vyspělých zemích se jedná o zcela běžný trend. Když se podíváme za hranice, tak například v Rakousku využívá nájemní bydlení téměř každá druhá rodina. Ve velkých německých městech jde o téměř tři čtvrtiny lidí. Nabídka meziročně vzrostla i v Česku a bude […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

31. 03. 2023

Stát by si měl rušení podpory stavebního spoření ještě velmi dobře rozmyslet

Státní podpora stavebního spoření činila loni 4,2 miliardy korun. K tomu stát na příspěvcích na bydlení utratil dalších 8 miliard korun. Je přitom jisté, že domácnosti nyní ohrožuje energetická chudoba víc než kdy v minulosti – žádostí o státní příspěvek na bydlení tak v budoucnu bude pravděpodobně přibývat a náklady pro stát významně porostou. Přitom je to právě stavební […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

30. 03. 2023

Češi odkládají nákup vlastního bydlení

Tři čtvrtiny Čechů zvažují, že kvůli současné ekonomické situaci odloží nákup vlastního bydlení. Více než polovina (57,1 %) přemýšlí kvůli vysokým cenám nemovitostí o přestěhování do levnější lokality. Útočiště by přitom hledali na vesnici. Čtyři z pěti respondentů věří, že je bydlení na vesnici dostupnější než to ve městě. Vyplývá to z průzkumu, který pro finanční […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Michal

  21 února, 2023

  Ad „Poctivý zájemce by neměl mít problém ani s tím nechat majitele bytu nahlédnout do své pracovní smlouvy.“. To přece nikdo nemůže myslet vážně. Pracovní smlouva je smluvním vztahem mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem a může obsahovat i ujednání, která si ani jedna ze stran nepřeje zveřejňovat (např. výši mzdy).

  Odpovědět

 • Marta

  24 února, 2023

  Musím souhlasit s Michalem. Znám to z obou stran – pronajímám dům a zároveň bydlím v podnájmu. Když mi při shánění bytu přišel dotazník, kde po mně chtěli vyplnit velmi osobní údaje včetně majetkových poměrů, velmi mě to odradilo. Neříkám, že se nesnažím si své nájemníky prověřovat, ale toto bych si nedovolila. Jinak zde ještě jeden užitečný článek z pohledu právníka: https://realitniadvokati.cz/jak-pronajmout-byt-bez-rizika/

  Odpovědět