EUR 25.350

USD 22.968

REPO sazba ČNB 4.25 %

Inflace 2.2 %

EUR 25.350

USD 22.968

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

26. 07. 2023

0 komentářů

Rozevírají se nůžky mezi dobrými nemovitostmi a těmi ostatními, ty stále ztrácejí hodnotu

 

Ceny nemovitostí v Česku se po roce propadů obrací zpět k růstu a na mnoha místech takovým tempem, že mažou dosavadní „zlevnění“. Za bydlení si tak opět musí připlatit domácnosti v Praze, ale i Středočeském kraji. Ceny bytů naopak nadále klesají na jižní Moravě, kde se zájem přesunul směrem k rodinným domům. Kdo hledá nájemní bydlení, měl by si pospíšit – i zde ceny rostou, v následujících měsících by však mohly poskočit ještě výrazněji.

Loading



 

„Jsme nyní v pokračující fázi mírného optimismu. Ukázalo se, že na realitním trhu peníze stále jsou – klesající ceny a jarní výprodeje přilákaly nejen domácnosti, ale i institucionální investory, kteří začali nakupovat i prodávat,“ zmiňuje Hendrik Meyer, šéf skupiny EHS a Bezrealitky. „Na druhou stranu není možné přehlížet rozevírající se nůžky mezi dobrými nemovitostmi a těmi ostatními, které naopak nepřestávají ztrácet hodnotu.“

Pražské byty zdražuje malý počet na trhu, ceny se vrátily na hladinu jako před rokem

Pražské ceny se s počátkem léta opět vrátily k růstu a s cenou přesahující 117 tisíc za metr čtvereční staršího bytu smazaly svůj celoroční pokles. Na vině je posílená poptávka, kterou podpořil mimo jiné obnovený zájem o hypotéky a i nadále přiškrcená nabídka. Stále totiž platí, že do prodejů se dostaly především nemovitosti, jejichž majitele tlačil čas – tedy například z důvodů dědických řízení, finanční situace nebo nákupu jiné nemovitosti.

Menší roli mohly sehrát také skryté slevy developerů, které vedly k tomu, že domácnosti měnily starší byt za bydlení v novostavbě, další nemovitosti pak pocházely od lidí, kteří nedokázali zajistit splácení hypotéky po jejím refinancování.

Na situaci více vydělávají majitelé menších bytů, u kterých vzrostla skokově poptávka, naopak v případě atypických nemovitostí nebo větších bytů před rekonstrukcí, které jsou prodávány pod časovým tlakem, jsou ve většině případů nutné zásadnější ústupky.

REKLAMA

Graf: ceny bytů – vývoj ceny za m2

„Už nyní je takřka jasné, že ceny pražských nemovitostí budou dále stoupat. Nabídka sice nepřestává být vyšší než poptávka, lidé jsou nadále ochotni připlatit si za lepší nemovitosti, jejichž cena se propadla. Pokud na trh nepřijde zásadní finanční nejistota, není v Praze momentálně moc důvodů k jeho dalšímu poklesu,“ domnívá se Hendrik Meyer. „Několikátý kvartál v řadě se ukazuje, že majitelé raději prodej pozdrží, než aby přistoupili na aktuální ceny. Z mého pohledu se tak do konce roku můžeme dostat v nabídkových cenách pražských secondhandových bytů k hranici 125 tisíc korun za metr čtvereční, tedy zhruba na úroveň pražské novostavby roku 2021.“

Středočeské byty těsně pod historickým milníkem, dobré domy se vyprodaly

Druhý kvartál zároveň potvrdil sílící vazby mezi Prahou a takzvaným metropolitním prstencem – tedy širokou spádovou oblastí ve Středočeském kraji, zahrnující již nyní města jako Kladno, Beroun, Benešov, Příbram, Kolín, Mladá Boleslav nebo Mělník. Zmíněná nízká rozmanitost nabízených nemovitostí v Praze a rostoucí ceny v hlavním městě dělají ze středních Čech stále vítanější lokalitu. „Novostředočechy“ se tak v druhém kvartálu stal opět rekordní počet domácností.

Vysoká poptávka po středočeských nemovitostech pochopitelně nezůstala bez odezvy a ceny tak vystoupaly na nová maxima. U rodinných domů se zvýšily na takřka 65 tisíc za metr čtvereční, u bytů na skoro 80 tisíc za metr čtvereční. Poptávka byla především po rekonstruovaných panelákových bytech, posílil i segment městských činžáků, který díky rostoucímu počtu celkových rekonstrukcí celých budov získává v mnoha lokalitách prémiový charakter.

„Středočeský region nyní čeká zásadní emancipace. Pokud dokáže vedení měst na situaci adekvátně reagovat, mohou vzniknout nová lokální centra a vazba na hlavní město se bude postupně uvolňovat. Na tom by mohli vydělat v podstatě všichni, protože to znamená jediné – do řady menších měst a vesnic se z Prahy vrátí mladá, a navíc nadprůměrně bohatá generace,“ vysvětluje Hendrik Meyer. „Klíčové nyní bude dlouhodobě posilovat dopravní vazby – zejména ve formě kapacitní hromadné dopravy. Vzdálenost při volbě lokality totiž nehraje takovou roli jako rychlost dojezdu do pražského centra.“

REKLAMA

Jihomoravské byty ve světle levných domů netáhnou

Jiný příběh se odehrává v Jihomoravském kraji. Zde ceny bytů klesají již déle než rok a vůbec poprvé v historii měření se svojí průměrnou cenou přibližují cenám v již zmiňovaném Středočeském kraji. Na začátku léta se starší byt průměrně prodával za zhruba 80,5 tisíce korun za metr čtvereční, což je o zhruba 15 % méně než před rokem touto dobou. Důvody jsou zřejmě dva – nižší počet kvalitních bytů v nabídce a opětovný návrat Jihomoravanů k rodinným domům.

Těch je totiž v nabídce naopak nadprůměrné množství a nabízí se za nejlepší ceny za posledních 24 měsíců. A to navzdory rostoucí průměrné ceně, která je do jisté míry statistickým klamem – ceny kvalitních nemovitostí totiž klesají, zatím co z těch nekvalitních se častěji stávají opakovaně zlevňované ležáky bez výhledu na prodej (a nejsou tedy do průměrných cen na rozdíl od minulých období zahrnuté). S výjimkou prémiových lokalit a nemovitostí tak klesly ceny v podstatě ve všech oblastech brněnského metropolitního prstence.

„Jihomoravské oblasti jsou tradičně ‚domkářské‘ a přestože v posledních třech letech stoupaly na oblibě i byty, nyní se situace opět obrací. Určitým překvapením je, že zájem je v tomto případě i o starší nemovitosti vyžadující zásadní rekonstrukci – to poukazuje na to, že kupující jsou ochotni připlatit si za konkrétní lokalitu nebo umístění domu – například v centru obce,“ vysvětluje Hendrik Meyer.

Podle něj se však také v případě Brna dá očekávat, že ceny bytů se ještě do konce roku opět obrátí k růstu, přestože nebude zřejmě tak prudký jako v jiných regionech.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.34 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%
Historie vývoje

 

 


Související články

Swiss Life Hypoindex říjen 2024: Úroky hypoték se pevně zabetonovaly nad 5 %

Úrokové sazby hypotečních úvěrů podle Swiss Life Hypoindexu se ani v říjnu v podstatě nezměnily. Optimistická očekávání, že po prázdninách se v souvislosti se změnou poplatků za předčasné splacení hypotéky a spuštěním akčních zvýhodněných nabídek výrazněji sníží úroky, se nenaplnily. Nejpravděpodobnějším důvodem, proč banky zabetonovaly sazby nad pětiprocentní hranicí, je nenaplnění jejich přání ze strany zákonodárců.

Text: Milan Vodička

Foto: Swiss Life Select

04. 10. 2024

Komentář: Zdražování bytů v ČR zrychlilo a výhled není optimistický

Zlevňování bytů v současném cyklu nebylo nijak výrazné a navíc nemělo ani dlouhého trvání. Kdo dlouho vyčkával, ten se ho ani nemusel dočkat. Pokles cen tentokrát netrval ani celý rok a už od poloviny roku 2023 ceny bytů opět rostou. Dokonce stále rychleji. V průměru jsou nyní byty opět nejdražší v historii, takže předchozí symbolické zlevnění je už […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 10. 2024

Když „navždy spolu“ nevyjde a začne boj o nemovitost

Manželství skončí rozvodem, žena zůstane s dětmi žít ve dříve společném bytě, ale protože nemůže exmanžela vyplatit, ten na ni podá návrh na exekuci. Dražbu bytu se podaří zastavit na poslední chvíli. Zní to extrémně, ale je to reálný příklad, jak mohou vypadat majetkové spory exmanželů, obzvlášť když hraje roli nemovitost.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 10. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *