Čtvrtek 22. dubna. Svátek má Evžénie.

S jarem roste zájem o půjčky. Každý pátý Čech, ale neví, za kolik si půjčuje

Monika Lukešová

Slunečné počasí přímo vybízí k rekonstrukcím. Pokud ovšem zvelebení vaší nemovitosti nemůžete financovat z vlastní kapsy, přichází na řadu půjčka. Podle ČSOB a Ery se oproti celoročnímu průměru zvyšuje ve druhém kvartálu počet poskytnutých úvěrů o cca 15 procent. Průměrná výše půjčky dosahuje zhruba 250 tisíc korun.

„Začátek jara je ideálním obdobím pro vylepšení si vlastního bydlení, proto jsme se rozhodli klienty v jejich záměru podpořit a snížili jsme úrokové sazby u účelových půjček. Úrokové sazby tak začínají již na 4,9 % ročně a nabídku mohou využít jednotlivci, mladé rodiny nebo i starší lidé, zkrátka všichni, kteří se rozhodnou zvelebit si své bydlení,“ přibližuje zvýhodněné podmínky Richard Kotrlík, manažer útvaru Bydlení a úvěry ČSOB. „Nová kuchyň, koupelna či obývací pokoj je tak pro klienta mnohem dostupnější a rádi bychom v něm vzbudili pocit, že i jeho bydlení si zaslouží změnu,“ dodává Richard Kotrlík.

Rekonstrukce jsou v kurzu

Lidé si půjčují hlavně kvůli zrekonstruování svého bydlení. Většinou zateplují dům, mění okna a topení. Z místností se pak nového hávu dočká zpravidla koupelna, nebo kuchyň. Mnozí také po zimě navštíví své chaty a zjistí, že i tam je plno práce. Proto si lidé půjčují v neposlední řadě na úpravu svých chat a chalup.

Jak jsme již psali několikrát, půjčit si je opravdu jednoduché, ale se splácením už je to horší. Navíc téměř pětina Čechů neví, s jakou úrokovou sazbou splácí své půjčky. Výši úročení svých úspor nezná 15 procent dotázaných. Ukázal to nedávný průzkum ING Bank.

Kromě půjček na bydlení jsou v popředí zájmu i osobní půjčky, které má zhruba čtvrtina respondentů s nějakými finančními závazky. Zájem je také o přečerpání účtu (13 %), dluh na kreditní kartě (12 %) a půjčky od rodiny (9 %). Skoro 90 procen Čechů se ale domnívá, že je snadné si půjčit peníze a následně se dostat do dluhové spirály.

Celá Evropa je na tom podobně

Jak jsou úročeny úspory, neví méně než pětina Evropanů (19 %), ale více než čtvrtina (27 %) jich netuší, o kolik procent přeplácí svůj dluh na úrocích. Finanční gramotnost ale v České republice nebude zas tak špatná. Češi patří společně s Italy mezi nejlépe informované národy, naopak neznalost úročení jak v případě úspor, tak i dluhů je poměrně vysoká u Belgičanů a Turků. S jakým úrokem má půjčené peníze netuší také asi třetina Francouzů, Britů nebo Nizozemců (39 %).

„Toto zjištění může být pro někoho překvapující, protože úroky z půjček jsou výrazně vyšší než úročení spořicích produktů. Navíc je třeba dle podmínek smlouvy úrok pravidelně splácet společně s dlužnou částkou,“ říká Libor Vaníček, ředitel retailového bankovnictví ING Bank, a doplňuje: „Zřejmě zde hraje roli určitá forma averze vůči vědomým výdajům a lidé podvědomě ‚strkají hlavu do písku‘ před realitou skutečných nákladů spojených s půjčkou. Na rozdíl od toho připsání spořicích úroků je příjemný bonus. Oproti úvěrovým produktům jako jsou kreditní karty nebo přečerpání účtu, může mít určitý vliv na znalost úroků spořicích produktů také vyšší transparentnost a srozumitelnost.“

 

 

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *