EUR 24.340

USD 22.967

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.340

USD 22.967

Text: Luboš Svačina

14. 04. 2020

1 komentář

Sazby ČNB klesají. Hypotéky si ceny drží

 

ČNB v březnu snížila základní úrokovou sazby z 2,25 % na 1 %. Cena peněz na mezibankovním trhu je nyní blízko historických minim z roku 2016. Sazby hypoték však doznaly jen kosmetických změn. Co můžeme očekávat od následujících týdnů a měsíců?

Loading 


Česká národní banka v březnu v krátké době dvakrát za sebou snížila základní úrokovou sazby. Titulní 2T repo sazba klesla z 2,25 % na 1 %. Cena peněz na mezibankovním trhu je nyní blízko historických minim z roku 2016, kdy byly sazby hypoték výrazně pod 2 procenty. Oproti původním očekáváním sazby hypoték však reagují jen pozvolna.

Průměrná nabídková sazba hypoték měřená indexem GOFI v pásmu LTV do 70 % klesla v březnu meziměsíčně o 4 setiny procentního na 2,53 %. U hypoték v pásmu LTV nad 80 % sazby hypoték stagnovaly. Index GOFI 85 v březnu zůstal na 3,09 % a index GOFI 90 vzrostl o 1 setinu procentního bodu na 3,21 %.

Jak se budou vyvíjet hypoték dál?

Těžko se nyní odhadují dopady koronaviru na nezaměstnanost, ale i dopady vládou chystaných opatření, takže banky musí v ceně hypotéky kalkulovat s vyšší rizikovou marží, takže ochota ke snižování sazeb je výrazně menší, než ve zmíněném roce 2016, kdy česká ekonomika rostla.
Přesto se od začátku dubna našly 2 banky, které své nabídkové sazby výrazně zredukovaly – Oberbank a Equa Bank. Pro směřování úrokových sazeb je však klíčová cenotvorba bank z velké 6ky, které pokrývají 90 % trhu. Tyto banky však zatím sazby neměnily.

Obecně – banky jsou nyní v cenotvorbě zdrženlivé a řeší především řízení rizik u stávajícího úvěrového kmene, řeší zprocesování vládou navržených odklad splátek a upravují parametry pro schvalování nových hypoték, jako jsou změny v posuzování příjmů, změny v parametrech LTV atp.

„Banky budou držet sazby co nejdéle nad úrovní 2 procent, neboť musí vytvářet mnohem větší rizikové marže. Domnívám se, že dokud se „neutrhne“ některé velká banka, sazby se výrazně nesníží,“ říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti Golem Finance, která se specializuje na poradenství v oblasti financování bydlení.
„S klienty nyní stále častěji řešíme úpravy parametrů posuzování příjmů a snižování limitů LTV, které přicházejí od bank ze dne na den a my i naši hypoteční experti musí na aktuální situaci aktivně reagovat,“ uzavírá Libor Ostatek.


Zdroj: Golem Finance, banky

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.1 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%
Historie vývoje


Související články

Nastane konec dlouhých fixací hypoték?

Devět z deseti lidí s hypotékou preferuje dlouhodobější fixace úrokových sazeb, tedy na pět let a déle. Ty by ale mohly skončit kvůli nevyjasněné situaci u možností předčasného splácení hypoték. S nestabilitou úroků na trhu se totiž riziko pro banky stává neúměrným. Dlouhodobější fixace přitom přinášejí stabilitu do rodinného rozpočtu a chrání klienty před nečekaným zvyšováním měsíčních splátek.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

25. 09. 2023

Hypotéky začínají ožívat, v srpnu byl jejich objem nejvyšší od loňského léta

Srpnový objem poskytnutých hypoték byl nejvyšší v letošním roce a zároveň od loňského léta, kdy trh začal citelně zamrzat. Banky a stavební spořitelny poskytly domácnostem v srpnu letošního roku hypotéky v objemu přes 14 mld. Kč. Objem poskytnutých hypoték tak meziměsíčně vzrostl o 2,7 miliardy Kč, což představuje oproti červenci nárůst o čtvrtinu, vyplývá z aktuálních […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Pixabay

18. 09. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Bříza

  21 dubna, 2020

  Když dorazilo doporučení ČNB o LTV, úrokových sazbách atd v minulých letech, banky na to reagovali okamžitě, pokud se jim to hodilo zvýšit marže. Teď ČNB uvolnila pravidla a bangy na to nereagují, protože to není v „jejich“ prospěch..
  Dám sem příklad z AirBank a KB. Airbank i dnes 21 po uvolnění pravidel nemá upravenou svojí kalkulačku online. Když si zavoláte na linku, bude vám sděleno, že i přes uvolnění ze strany ČNB je 90% hypotéka jen podpultové zboží, které rozhodně nebudou nabízet plošně. Mnoho lidí neví, že ČNB také doboluje deviaci v LTV ve výši 5% tzn banka může poskytnout až 95% aniž by šla proti doporučení ČNB. Na tohle u AirBank rovnou zapomeňte.
  Komerční Banka – sice hypotéku poskytnou, ale napaří témeř 4% úrok jen proto, že jste nedůvěryhodný, protože u nich nemáte účet alespon 6 měsíců. Na co tedy máme registry atd, kde má člověk bezproblémovou historii atd což by mělo zajistit nějaká lidská pravidla?…
  V dnešní době je člověk v čechách pořád otrokem bankovních situací a doslova se musí plazit po kolenou, aby nechal bankam vydělat. Dokud se tohle nezmění, nic se nerozhýbe. Bankéři nechápou, že zisky se dají zvedat zayantněji, pokud na to pujdou trochu lidsky a pořád v mezích akceptovatelného rizika.

  Odpovědět