Sobota 24. července. Svátek má Kristýna.

Které banky vám odloží (nejen) hypoteční splátky?

Koronavirus odklad splátek

Hana Bartušková

O iniciativě ČBA ohledně zmírnění dopadů koronavirové pandemie na rozpočty domácností a živnostníků jsme tento týden už psali. Řada bank se k výzvě připojila a v současné době buďto už nabízí, či brzy nabídne možnost odložit si hypoteční splátky i splátky spotřebitelských úvěrů.

Vládní kroky v boji s koronavirem zatím obsahují například zavření obchodů a restaurací, zavření škol a poslání rodičů na domácí vyučování. Což samozřejmě výrazně snižuje příjmy domácností i živnostníků. Když nemáte otevřenou provozovnu nebo nechodíte do práce, výdělek je prostě menší.

„Klienty, kteří mají o odklad splátek zájem, ČBA prosí o trpělivost – v rámci českého bankovnictví se jedná o bezprecedentní krok, který je nutné vyladit jednak uvnitř jednotlivých bank, tzn. nastavit procesy a systémy, jednak také s ČNB, aby tyto kroky a nastavení nebyly v rozporu se zákony a pravidly bankovního dohledu, který ČNB provádí.“ tisková zpráva ČBA.

Na co se připravit, když žádáte o odklad splátek?

Je nutno poznamenat, že odklad splátek není automatický a banky budou nejspíše každou žádost individuálně posuzovat, některé více a jiné méně přísně. Připravte si tedy dokumenty dokazující vaši sníženou platební schopnost.

Je dobré při odkladu splátek neotálet a vyřídit vše co nejdříve. Odklad splátek v současné době podporuje nejen ČBA, ale také ČNB, na odklad splátek také logicky může navazovat poskytnutí úvěru, ať už z vládní pomoci COVID úvěrů, nebo komerčního z vaší banky. To je varianta především pro podnikatele.

Většinu agendy kolem odkladu splátek bude nejspíš možné vyřídit online, spousta bank má informace na svých webových stránkách, včetně prvotního formuláře a dalších instrukcí jak postupovat.

Níže najdete seznam vybraných bank, které mají na svých webových stránkách uveřejněny bližší informace a které odklad splátek budou povolovat. Nabídky se týkají jak fyzických, tak i právnických osob, stejně tak osob samostatně výdělečně činných.

AirBank

AirBank se sice nejdříve postavila k prvotní iniciativě odpuštění splátek negativně, ale poté změnila názor a dnes nabízí ve výjimečných případech 3měsíční odklad. Tato možnost je pro situace, kdy jste onemocněli koronavirem, kdy máte snížené příjmy z důvodu péče o dítě nebo kdy se vám snížily příjmy z podnikání v souvislosti s opatřením proti koronaviru. Toto je nutné bance v žádosti o odklad doložit.

Česká spořitelna 

3měsíční odklad nabízí i Česká spořitelna, tento platí pro úvěrové produkty od Buřinky (Stavební spořitelny České spořitelny) i další produkty. Odklad 3 splátek se tak týká hypoúvěrů, úvěrů od Buřinky, úvěrů ze stavebního spoření a překlenovacích úvěrů. Dále se toto týká spotřebitelských úvěrů, firemních leasingů i podnikatelských půjček. Žádost je možné podat od 20. března a splátky budou odkládány od 1. dubna.

Fio Banka

Stejně tak na konkrétní podobě odkladu splátek pracuje Fio Banka, ale je možné předpokládat, že odklad se bude týkat fyzických osob, podnikatelů i právnických osob.

Komerční banka

Také Komerční banka nabízí odklad 3 splátek, přičemž v současné době se jedná především o splátky u hypoték a u spotřebitelských úvěrů. O řešení pro podnikatelské úvěry se zatím dle webových stránek KB pouze uvažuje. Stejné opatření platí i pro spotřebitelské úvěry od Essox, dceřiné společnosti Komerční banky.

Moneta Money Bank 

U Monety můžou o odklad splátek žádat fyzické osoby, živnostníci i firmy, tito můžou žádat o 3měsíční odklad splátek hypotéky, leasingů i dalších typů úvěrů. Spolu s odkladem splátek se prodlužuje i celková splatnost dotčeného úvěru. Na kontokorenty a kreditní karty se toto opatření zatím nevztahuje.

„Dokumenty o dočasném odkladu tří splátek jsou připraveny na našich webových stránkách. MONETA umožní odklad splátek všem našim klientům. Takto činíme s vědomím zodpovědnosti a nutnosti našim klientům proaktivně pomoci. Dopadem preventivních opatření budeme zřejmě poškozeni všichni,“ uvádí Tomáš Spurný, předseda představenstva a generální ředitel MONETA Money Bank.

Raiffeisen Bank  a Raiffeisen stavební spořitelna

Raiffeisen i Raiffeisen stavební spořitelna nabízí 3měsíční odklad také pro fyzické osoby, podnikatele i firmy. Odklad je možný u hypotečního, spotřebitelského i dalšího úvěru, který je splácen pravidelnou splátkou každý měsíc.

Sberbank

Sberbank také nabízí odklad 3 měsíců splátek. Je nutné doložit sníženou platební schopnost v důsledku epidemie, přičemž každý příklad bude posuzován individuálně. Možnost odkladu se týká hypotečních, spotřebitelských a MICRO úvěrů. Je možné odpustit splátky od 1. 4. 2020.

Wüstenrot

Pokud jste se dostali do snížené platební schopnosti o odklad splátek můžete požádat i u Wüstenrot. Ten řeší jednotlivé situace odkladu splátek individuálně dle potřeb každého klienta.

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *