EUR 25.210

USD 23.417

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 2.6 %

EUR 25.210

USD 23.417

Text: Monika Lukešová

13. 12. 2012

3 komentáře

Schváleno poslanci: Pokuta za lichvu až 20 milionů korun

 


 

Novela zákona by měla vylepšit postavení spotřebitelů. Ještě ji ale musí schválit Senát a podepsat prezident. Nabýt účinnosti by měla v den vyhlášení, tedy pravděpodobně koncem ledna, nebo začátkem února letošního roku.

Novela se týká hlavně spotřebitelských úvěrů fyzickým osobám, a to ve výši od 5 000 korun do 1 880 000 korun. Platí také pro opakované a malé půjčky, které v průběhu roku překročí právě hranici pěti tisíc korun.

Zmizí pochybní zprostředkovatelé, kteří po žadatelích o naše půjčky požadují poplatek 3000 – 5000 Kč nebo 95 Kč za minutu hovoru. A to i přesto, že když se žadatel obrátí přímo na nás, žádný poplatek platit nemusí a navíc se dovolá na bezplatnou telefonní linku,“ uvedl ředitel právního oddělení Providentu Martin Šváb.

Tento zákon se v podstatě nebude vztahovat na hypoteční úvěry, pro ty se připravuje jiná úprava, která by měla obsahovat například předsmluvní formulář o poskytnutí hypotéky. Novela se může dotýkat jen například nižších Amerických hypoték. V podstatě je totiž omezená výše zástavy nemovitosti. Nejdůležitější změnou z pohledu spotřebitele je, že zajištění musí být v hodnotě půjčky. Už nebude možné, aby se například ručilo nemovitostí v hodnotě 1,5 milionu u půjčky 150 tisíc korun. Nesmí být tedy zjevný nepoměr mezi zajištění a půjčkou. Toto omezení se také týká smluvních pokut, které musejí být přiměřené.

Pokuty za lichvu jsou obrovské

V případě, že poskytovatel neinformuje třetí osobu, poskytující doplňkovou službu související se smlouvou, ve které se sjednává spotřebitelský úvěr, o tom, kdy k odstoupení od smlouvy došlo, může mu soud uložit pokut ve výši 1,5 milionu korun. Týká se to například životního pojištění.

Pokuty až 10 milionů korun se mohou lichvářské společnosti dočkat například tehdy, pokud zpoplatní výpověď spotřebitelského úvěru na dobu neurčitou. Stejná sankce hrozí, když věřitel neinformuje o změně úrokové sazby u dané půjčky.

Nejvyšší pokuta, tedy 20 milionů korun hrozí, jestliže firma použije předraženou telefonní linku při nabízení, sjednávání a zprostředkování úvěru. Už by se nemělo stávat, že by úvěroví žraloci lákali ke sjednání půjčky tím, aby spotřebitel zavolala na telefonní číslo začínající 900 a se sazbou 95 Kč/min.

Už stávající zákon o spotřebitelském úvěru je dobrý a vhodně upravuje vztah mezi spotřebiteli a finančními institucemi. Současná novela jde ještě dál a postihuje hlavně různé neférové praktiky, které konají nejčastěji různí pokoutní zprostředkovatelé půjček a firmy, které nemají zájem poskytnout úvěr, ale jen vydělat peníze na přemrštěných sankcích,“ dodává Šváb.

Radim Vysloužil (LIDEM) podal ještě pozměňovací návrh. Věřitel by nově musel poskytnout informace o úvěru na předsmluvním formuláři. Pokud by tak neučinil, hrozila by mu pokuta až 20 milionů korun. Pokud si zákazník vezme spotřebitelský úvěr, nebude mu moci banka ke smlouvě připojit celé podmínky například včetně podmínek pro hypotéky, ale pouze takové, které se smlouvy týkají.

Dále Vysloužil také navrhl, aby velikost písma v pojistných podmínkách nesměla být menší, než ve smlouvě. Otázkou je, jestli lichváři nezmenší písmo na celé smlouvě. Tento bod nabývá účinnosti až 1. ledna 2014.

Nejnebezpečnější neférové praktiky:

  • Přehnaně vysoké zprostředkovatelské poplatky bez
    jistoty, že žadatel skutečně půjčku dostane
  • Nutnost uzavírat návazné smlouvy (např. o životním
    pojištění)
  • Předražené telefonní linky (95 Kč/min) ke
    sjednání úvěru
  • Používání bianco směnek k zajištění úvěru
  • Požadování nepřiměřeného zajištění úvěru (např.
    ručení nemovitostí za půjčku pouze v řádu tisíců)

Zdroj: Provident

Loading

Vstoupit do diskuze 3 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%
Historie vývoje

 

 


Související články

Pokuta od dodavatele energií

Jak se bránit, když vás dodavatel energií pokutuje?

Od dodavatele vám ve schránce nemusí přistát jen faktura za spotřebovanou energii, ale také pokuta. Mnohdy v řádech tisíců. Zjistěte, zda je právo na vaší straně a braňte se. Existuje několik možností.

Text: Jana Poncarová

21. 12. 2020

pokuty u hypoték

Jaké jsou časté pokuty u hypoték? A na co si dávat pozor?

Při porušení podmínek hypotéky popsaných ve smlouvě může banka požadovat zaplacení pokuty či dalších poplatků. Zaplatit můžete například za nevyčerpání celé hypotéky, při prodlení s měsíční splátkou nebo při předčasném splacení hypotéky mimo období fixace. Přečtěte si, kolik v různých situacích zaplatíte.  

Text: Hana Bartušková

28. 08. 2020


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Bruce Van Lammeren

    14 prosince, 2012

    Bude platit novela o spotrebitelskem uveru na lichvy, ktere jeste soudy nerozsoudily. Evidentne jde o lichvarskou a podvodnou firmu propojenou s dalsimi podvodnymi firmami?
    Eu Mail:topglobal­capital@gmail­.com

    Odpovědět

  • Mr Excel

    4 ledna, 2013

    Nabízíme různé úvěry fyzickým osobám (Osobní půjčka) a spolupracovat orgány
    s úrokovou sazbou 3% za annul.This je pomoci vám splnit vaše finanční
    povinnosti, zejména s probíhajícím světové finanční krize.
    Můžete si půjčit od 1000 – 50000000 (liber, euro nebo dolarů) pro
    další šetření, prosím kontaktujte nás prostřednictvím e-mailu (excelservices­.managementon­line@gmail.com)
    S pozdravem

    Odpovědět

  • Pavel

    31 ledna, 2013

    Bylo by dobré, kdyby takovéhle články psal nějaký advokát na základě právní anylýzy, polovina věcí v tom článku je velmi zavádějící a zase na to lidi budou dojíždět.

    Odpovědět