EUR 24.700

USD 23.043

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 14.2 %

EUR 24.700

USD 23.043

Text: Jana Zámečníková

22. 05. 2018

2 komentáře

Stavebko pro děti: Odpouštění poplatků i vyšší úročení

 

Stavební spořitelny mají letos našlápnuto k velmi dobrým výsledkům. Během prvních čtyřech měsíců letošního roku se jim podařilo zvýšit objem nových úvěrů i nových smluv o stavebním spoření. V rámci jarních akcí se všechny stavební spořitelny zaměřují na děti. Odpouštějí poplatky a Raiffeisen stavební spořitelna (RSTS) dokonce zvyšuje úrokovou sazbu. 


Objem nových smluv stavebních spořitelen se podle údajů zveřejněných ČTK od ledna do dubna letošního roku meziročně zvýšil téměř o 19 procent. Na poli úvěrů se stavebním spořitelnám dařilo ještě lépe. Objem nových úvěrů meziročně vzrostl o 38 procent. Ne všem stavebním spořitelnám se ale dařilo ve všech směrech.

RSTS na výslunní, WSTS zaostává

Zatímco čtyřem z pěti stavebních spořitelen se podařilo navýšit objem nových smluv měřený cílovými částkami, Wüstenrot stavební spořitelna (WSTS) zaznamenala pokles, a to dokonce o 36,8 procent. Nejlépe si vedla RSTS, která navýšila objem nových smluv během čtyřech měsíců o 66,7 procenta, jen v dubnu si připsala růst o 215 procent.
„Skvělé výsledky zaznamenáváme už od počátku tohoto roku, ale duben byl pro nás opravdu úspěšným měsícem. Počet nových smluv o stavebním spoření v dubnu meziročně vzrostl o 57,7 procent, z hlediska objemu cílových částek je tento nárůst dokonce o 215,4 procent. Klienti využili naší akční nabídky na dětské smlouvy,“ říká tisková mluvčí RSTS Lenka Molnárová.
I na poli úvěrů slavila největší úspěch RSTS. Za první čtyři měsíce roku se jí podařilo navýšit objem nových úvěrů o 74,9 procenta. Naopak nezářila Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS), která s pětiprocentním poklesem zůstala daleko pod průměrem stavebních spořitelen, který dosáhl v tomto období 18,6 procenta.
Pokračující rostoucí trend úvěrů pomohl RSTS vyhupnout se svým úvěrovým tržním podílem, který meziročně vzrostl z 15 na 22 procent, na druhé místo. Prvenství si stále drží ČMSS, a to i přes meziroční pokles jejího podílu ze 42 na 34 procent. V nových smlouvách si ale ČMSS první pozici upevnila, když svůj tržní podíl posílila z 38 na 41 procent.

Co bude dál?

Aby stavební spořitelny mohly poskytovat úvěry, potřebují vklady. Podle zákona o stavebním spoření nesmí objem úvěrů (s výjimkou úvěrů ze stavebního spoření) přesáhnout 20 procent objemu cílových částek nepřidělených smluv. Celkové úvěry k naspořené částce se v loňském roce vyšplhaly na 68,5 procenta, tedy na nejvyšší úroveň od roku 2010.
Stavební spořitelny sice stále mají rezervu, v nových smlouvách se jim ale loni příliš nedařilo. Počet nových smluv o stavebním spoření v loňském roce meziročně poklesl o osm procent na necelých 371 tisíc. Již v průběhu loňského roku ale docházelo pozvolna k obratu a podle tajemníka Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS) Jiřího Šedivého by v letošním roce počet nově uzavřených smluv již klesat neměl.
První čtvrtletní výsledky již naznačují, že by se letos stavebním spořitelnám mohlo opravdu dařit uzavírat více nových smluv. Ale ani úvěry by zatím šlapat na brzdu neměly. „V prvním čtvrtletí jsme zaznamenali výrazný nárůst zájmu o nové smlouvy, meziročně jsme uzavřeli o polovinu více nových smluv než o rok dříve. Počítáme s tím, že za celý rok zvýšíme prodej nových smluv minimálně o 20 procent, zároveň dojde i k oživení úvěrových aktivit,“ uvedl k výsledkům předseda představenstva ČMSS Tomáš Kořínek.

Děti, budoucnost stavebních spořitelen?

Stavební spořitelny si potřebu nových smluv uvědomují. V současné době vidí všechny stavební spořitelny největší potenciál v dětském stavebním spoření, na které směřují jejich jarní akce.
Dětskému stavebku pomohla již změna regulace, která od roku 2016 usnadnila vypovídání dětských smluv o stavebním spoření. V loňském roce se podíl dětských smluv téměř všech stavebních spořitelen zvyšoval. Nyní chtějí stavební spořitelny akcemi dětské stavebko ještě více podpořit.
U ČMSS mohou rodiče dětem do šesti let uzavřít novou smlouvu s cílovou částkou do 200 tisíc korun zdrarma, u vyšší cílové částky dostávají děti slevu dva tisíce korun. Modrá pyramida stavební spořitelna (MPSS) u smlouvy na cílovou částku do 150 tisíc korun úplně odpouští poplatek za uzavření smlouvy dětem do 10 let a mladí od 11 do 21 let mají poloviční slevu.
Klientům do 23 let odpouští poplatky za uzavření smlouvy i WSTS, a to do výše cílové částky 150 či 300 tisíc korun. SSČS zvýhodňuje cenu za uzavření smlouvy na webu na 495 korun, a to až do výše cílové částky 400 tisíc korun včetně dětských smluv. Malé děti se navíc mohou těšit na noční LED lampičku a starší na powerbanku.
Největší zvýhodnění si připravila RSTS, která zvýšením úrokové sazby na 1,5 procenta ročně u speciální tarifu pro mladé do 25 let, nabízí nejvyšší míru úročení na trhu. Akce ale platí do 30. června 2018.

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Vývoj fincentrum hypoindexu

%5.33 Aktuální výše Hypoindexu

2.4%

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%
Historie vývoje


Související články

Stavební spoření úroky 2022

Úroky u stavebního spoření zatím moc nerostou

Kromě klíčových sazeb ČNB a úrokových sazeb hypoték začaly letos po delší době růst i úroky na běžných a spořicích účtech. Jak je na tom ale stavební spoření? Je to oblíbený nástroj pro běžné spoření, ale úrokové sazby to moc velké nenabídne. Aneb jaké vám nabídnou úrokové sazby stavební spořitelny?

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

25. 05. 2022

Propad poskytnutých hypoték v dubnu citelně zesílil

Hypoteční trh v dubnu výrazně zpomalil. Objem poskytnutých hypoték oproti březnu propadl podle České bankovní asociace (ČBA) zhruba o 40 %, a to jak z pohledu objemu, tak počtu poskytnutých hypoték. Banky a stavební spořitelny poskytly domácnostem hypotéky v celkovém objemu 17,5 mld. Kč, zatímco v březnu činil objem přes 30 mld. Kč.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 05. 2022

Nejedna otázka kolem stavebního spoření – 2. část

Jedině pro rok 2022 jedna z bank zdvojnásobuje úrokovou sazbu z vkladů na stavebním spoření. Namísto 1, 5 % klient první rok šestiletého spoření dostane 3 %. Úrokové sazby se pohybují kolem 1% úrovně. Stavební spořitelny v reklamě rády uvádějí celkový výnos, který zahrnuje i státní podporu. Aktuálně také mizí 1% poplatky za založení stavebního spoření.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

24. 02. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

 
 
 

 
 • BětaH

  23 května, 2018

  Pro děti zvažujeme některá spoření, momentálně uvažujeme nad tímto:
  je tam zhodnocení 3,76 % a samozřejmě státní podpora
  https://www.modrapyramida.cz/produkty/sporeni-a-investovani/sporeni-pro-deti/sporeni-mopisek

  Odpovědět

 • Romana Bejdová

  5 září, 2018

  Vážená paní BětoH,
  je úžasné, že myslíte na budoucnost svých dětí. Je tu však potřeba si promyslet, jaké stavební spoření je to nejlepší.
  U tohoto konkrétního stavebního spoření je však potřeba si uvědomit, že máte dopředu stanovenou maximální cílovou částku 150 000,- Kč. Úročení této smlouvy je však jen 0,5%, dalších 0,5% můžete získat pouze při splnění podmínek ( např. musíte naspořit min.6% z cílové částky ).
  Co se týše plné státní podpory, tak se musí na stavební spoření ročně naspořit 20 000,- Kč, aby vám byla připsána plná státní podpora výši 2 000,- Kč. A když si toto vše spočítáte, tak zjistíte, že na to, aby jste plně využila státní podporu a úrok, který vám Modrá pyramida nabízí, tak cílová částka bude asi přespořená před skončením vázací lhůty 6 let. V tomto případě, Modrá pyramida, stejně jako ostatní stavební spořitelny, novou smlouvu vypovědět ještě před spončením této 6 leté lhůty a vy tím přijdeme o celou státní podporu několika tisíc korun. Pokud si v průběhu spoření navýšíte cílovou částku, tak spadnete na úrok, který bude aktuální v danou dobu, kdy tuto změnu provedete.
  Z toho důvudu je potřeba si nejprve rozmyslet, kolik chcete spořit, na co stavební spoření vlastně chcete a zda chcete plně využít státní podporu a její maximální částku. A podle tohoto si určit cílovou částku, která vás však k ničemu nezavazuje. Pouze vám umožňuje, aby jste měla možnosti využít všech výhod stavebního spoření a nemusela se bát, že přespoříte a bude vaše smlouvy ukončena před vázací lhůtou.
  Pokud budete potřebovat poradit, stačí mě kontaktovat.