EUR 24.700

USD 22.902

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.700

USD 22.902

Stavebko pro děti: Odpouštění poplatků i vyšší úročení

 

Stavební spořitelny mají letos našlápnuto k velmi dobrým výsledkům. Během prvních čtyřech měsíců letošního roku se jim podařilo zvýšit objem nových úvěrů i nových smluv o stavebním spoření. V rámci jarních akcí se všechny stavební spořitelny zaměřují na děti. Odpouštějí poplatky a Raiffeisen stavební spořitelna (RSTS) dokonce zvyšuje úrokovou sazbu.

Loading 


Objem nových smluv stavebních spořitelen se podle údajů zveřejněných ČTK od ledna do dubna letošního roku meziročně zvýšil téměř o 19 procent. Na poli úvěrů se stavebním spořitelnám dařilo ještě lépe. Objem nových úvěrů meziročně vzrostl o 38 procent. Ne všem stavebním spořitelnám se ale dařilo ve všech směrech.

RSTS na výslunní, WSTS zaostává

Zatímco čtyřem z pěti stavebních spořitelen se podařilo navýšit objem nových smluv měřený cílovými částkami, Wüstenrot stavební spořitelna (WSTS) zaznamenala pokles, a to dokonce o 36,8 procent. Nejlépe si vedla RSTS, která navýšila objem nových smluv během čtyřech měsíců o 66,7 procenta, jen v dubnu si připsala růst o 215 procent.
„Skvělé výsledky zaznamenáváme už od počátku tohoto roku, ale duben byl pro nás opravdu úspěšným měsícem. Počet nových smluv o stavebním spoření v dubnu meziročně vzrostl o 57,7 procent, z hlediska objemu cílových částek je tento nárůst dokonce o 215,4 procent. Klienti využili naší akční nabídky na dětské smlouvy,“ říká tisková mluvčí RSTS Lenka Molnárová.
I na poli úvěrů slavila největší úspěch RSTS. Za první čtyři měsíce roku se jí podařilo navýšit objem nových úvěrů o 74,9 procenta. Naopak nezářila Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS), která s pětiprocentním poklesem zůstala daleko pod průměrem stavebních spořitelen, který dosáhl v tomto období 18,6 procenta.
Pokračující rostoucí trend úvěrů pomohl RSTS vyhupnout se svým úvěrovým tržním podílem, který meziročně vzrostl z 15 na 22 procent, na druhé místo. Prvenství si stále drží ČMSS, a to i přes meziroční pokles jejího podílu ze 42 na 34 procent. V nových smlouvách si ale ČMSS první pozici upevnila, když svůj tržní podíl posílila z 38 na 41 procent.

Co bude dál?

Aby stavební spořitelny mohly poskytovat úvěry, potřebují vklady. Podle zákona o stavebním spoření nesmí objem úvěrů (s výjimkou úvěrů ze stavebního spoření) přesáhnout 20 procent objemu cílových částek nepřidělených smluv. Celkové úvěry k naspořené částce se v loňském roce vyšplhaly na 68,5 procenta, tedy na nejvyšší úroveň od roku 2010.
Stavební spořitelny sice stále mají rezervu, v nových smlouvách se jim ale loni příliš nedařilo. Počet nových smluv o stavebním spoření v loňském roce meziročně poklesl o osm procent na necelých 371 tisíc. Již v průběhu loňského roku ale docházelo pozvolna k obratu a podle tajemníka Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS) Jiřího Šedivého by v letošním roce počet nově uzavřených smluv již klesat neměl.
První čtvrtletní výsledky již naznačují, že by se letos stavebním spořitelnám mohlo opravdu dařit uzavírat více nových smluv. Ale ani úvěry by zatím šlapat na brzdu neměly. „V prvním čtvrtletí jsme zaznamenali výrazný nárůst zájmu o nové smlouvy, meziročně jsme uzavřeli o polovinu více nových smluv než o rok dříve. Počítáme s tím, že za celý rok zvýšíme prodej nových smluv minimálně o 20 procent, zároveň dojde i k oživení úvěrových aktivit,“ uvedl k výsledkům předseda představenstva ČMSS Tomáš Kořínek.

Děti, budoucnost stavebních spořitelen?

Stavební spořitelny si potřebu nových smluv uvědomují. V současné době vidí všechny stavební spořitelny největší potenciál v dětském stavebním spoření, na které směřují jejich jarní akce.
Dětskému stavebku pomohla již změna regulace, která od roku 2016 usnadnila vypovídání dětských smluv o stavebním spoření. V loňském roce se podíl dětských smluv téměř všech stavebních spořitelen zvyšoval. Nyní chtějí stavební spořitelny akcemi dětské stavebko ještě více podpořit.
U ČMSS mohou rodiče dětem do šesti let uzavřít novou smlouvu s cílovou částkou do 200 tisíc korun zdrarma, u vyšší cílové částky dostávají děti slevu dva tisíce korun. Modrá pyramida stavební spořitelna (MPSS) u smlouvy na cílovou částku do 150 tisíc korun úplně odpouští poplatek za uzavření smlouvy dětem do 10 let a mladí od 11 do 21 let mají poloviční slevu.
Klientům do 23 let odpouští poplatky za uzavření smlouvy i WSTS, a to do výše cílové částky 150 či 300 tisíc korun. SSČS zvýhodňuje cenu za uzavření smlouvy na webu na 495 korun, a to až do výše cílové částky 400 tisíc korun včetně dětských smluv. Malé děti se navíc mohou těšit na noční LED lampičku a starší na powerbanku.
Největší zvýhodnění si připravila RSTS, která zvýšením úrokové sazby na 1,5 procenta ročně u speciální tarifu pro mladé do 25 let, nabízí nejvyšší míru úročení na trhu. Akce ale platí do 30. června 2018.

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 


Související články

spořit na bydlení

Jak si spořit na bydlení, když už nechcete stavební spoření

Podpora stavebního spoření byla omezena na pouhých tisíc korun státní podpory za rok. A to při úložce 20 000 Kč ročně. Pokud vezmeme v úvahu to, že výkonnost stavebního spoření je velmi nízká a v posledních letech nedokázala ani porazit inflaci, tak je možná čas najít si jiný způsob spoření na bydlení.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

21. 03. 2024

stavební spoření 2024

Vyplatí se stavební spoření v roce 2024?

V rámci konsolidačního balíčku byla opět snížena podpora stavebního spoření. Přítom ale už v minulých letech víceméně platilo, že šlo o velmi konzervativní formu spoření/investice. Která nedokázala porazit ani inflaci a to ani po započtení státní podpory. Jak je to se stavebním spořením nyní? Vyplatí se a pro koho?

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

05. 02. 2024

Další ročník programu Nová zelená úsporám odstartoval

Státní fond životního prostředí ČR (SFŽP ČR) tento týden po letní pauze spustil příjem žádostí o dotaci do nové etapy populárního programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Pro žadatele je připraveno mnoho novinek včetně několika podprogramů, které reagují především na růst životních nákladů v podmínkách ekonomické krize.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 10. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • BětaH

  23 května, 2018

  Pro děti zvažujeme některá spoření, momentálně uvažujeme nad tímto:
  je tam zhodnocení 3,76 % a samozřejmě státní podpora
  https://www.modrapyramida.cz/produkty/sporeni-a-investovani/sporeni-pro-deti/sporeni-mopisek

  Odpovědět

 • Romana Bejdová

  5 září, 2018

  Vážená paní BětoH,
  je úžasné, že myslíte na budoucnost svých dětí. Je tu však potřeba si promyslet, jaké stavební spoření je to nejlepší.
  U tohoto konkrétního stavebního spoření je však potřeba si uvědomit, že máte dopředu stanovenou maximální cílovou částku 150 000,- Kč. Úročení této smlouvy je však jen 0,5%, dalších 0,5% můžete získat pouze při splnění podmínek ( např. musíte naspořit min.6% z cílové částky ).
  Co se týše plné státní podpory, tak se musí na stavební spoření ročně naspořit 20 000,- Kč, aby vám byla připsána plná státní podpora výši 2 000,- Kč. A když si toto vše spočítáte, tak zjistíte, že na to, aby jste plně využila státní podporu a úrok, který vám Modrá pyramida nabízí, tak cílová částka bude asi přespořená před skončením vázací lhůty 6 let. V tomto případě, Modrá pyramida, stejně jako ostatní stavební spořitelny, novou smlouvu vypovědět ještě před spončením této 6 leté lhůty a vy tím přijdeme o celou státní podporu několika tisíc korun. Pokud si v průběhu spoření navýšíte cílovou částku, tak spadnete na úrok, který bude aktuální v danou dobu, kdy tuto změnu provedete.
  Z toho důvudu je potřeba si nejprve rozmyslet, kolik chcete spořit, na co stavební spoření vlastně chcete a zda chcete plně využít státní podporu a její maximální částku. A podle tohoto si určit cílovou částku, která vás však k ničemu nezavazuje. Pouze vám umožňuje, aby jste měla možnosti využít všech výhod stavebního spoření a nemusela se bát, že přespoříte a bude vaše smlouvy ukončena před vázací lhůtou.
  Pokud budete potřebovat poradit, stačí mě kontaktovat.

  Odpovědět