EUR 25.270

USD 24.542

REPO sazba ČNB 4.0 %

Inflace 3.0 %

EUR 25.270

USD 24.542

Text: Veronika Hejná

01. 02. 2021

0 komentářů

Koupě nezasíťovaného pozemku se může prodražit

 

Nezasíťované stavební pozemky jsou výrazně levnější než ty zasíťované. Pokud chce stavebník na stavbě rodinného domu ušetřit s tím, že si napojení na inženýrské sítě zajistí sám, stavba se mu může ještě prodražit. Kdo má povinnost sítě k pozemku přivést a kolik to stojí?

Loading



 


Inženýrskými sítěmi jsou vodovodní síť, vedení elektřiny a plynu, odpadní sítě nebo telekomunikace. Pokud je pozemek zasíťovaný, sítě vedou k hranici pozemku. Pak je na stavebníkovi, aby si zřídil přípojku, pomocí které se do sítě napojí.
Před koupí nezasíťovaného pozemku je třeba zjistit několik věcí. Předně je nutné vědět, jak daleko od hranice pozemku se nachází příslušná síť. A také zda se na síť lze přípojkou napojit, respektive jestli má stávající síť kapacitu pojmout další připojení. Pokud by tuto kapacitu již neměla, může provozovatel připojení stavebníka odmítnout.

Kolik může napojení stát a kdo ho platí?

Cena zasíťování je odvislá od vzdálenosti přípojného bodu od pozemku, a tedy délce výkopu, ale například i od vlastností půdy. Může se pohybovat v řádech desítek, ale také stovek tisíc korun. Náklady jdou k tíži stavebníka, který platí nejen výkop a montáž, ale i projektovou dokumentaci.
Jiná situace je u přípojky elektrické energie. Do délky 50 metrů ji buduje na své náklady distributor energie, stavebník hradí jen poplatek za připojení elektroměru.

Ochranná pásma inženýrských sítí

Může vás také nemile překvapit, že sítě na pozemku jsou. Přesněji řečeno, že jím procházejí. V takovém případě je třeba počítat s tím, že okolo sítí je ochranné pásmo, které omezuje umístění staveb v jeho blízkosti.
Podmínky pro práci v prostorách ochranných pásem a parametry jednotlivých ochranných pásem stanoví následující právní předpisy.

  • pro ochranná pásma elektrizační soustavy zákon č. 458/2000 Sb., o podmínkách podnikání a o výkonu státní správy v energetických odvětvích a o změně některých zákonů (energetický zákon) v ustanovení § 46,
  • pro ochranná pásma plynárenského zařízení zákon č. 458/2000 Sb., energetický zákon v ustanovení § 68,
  • pro vodní zdroje zákon č. 254/2001 Sb., o vodách a změně některých zákonů (vodní zákon) v ustanovení § 30,
  • pro ochranná pásma vodovodních řadů a kanalizačních stok zákon č. 274/2001 Sb., o vodovodech a kanalizacích v ustanovení § 23,
  • a pro ochranná pásma podzemního a nadzemního komunikačního vedení a rádiového zařízení a rádiového směrového spoje zákon č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacíchv ustanovení § 102 a 103.

Výše zmíněná ochranná pásma sítí technické infrastruktury jsou zřízena proto, aby nedocházelo k poškozování sítí například výkopovými pracemi, anebo aby při provádění výkopů nebyl někdo zraněn.
Sdělení v realitním inzerátu, že se inženýrské sítě nacházejí v blízkosti pozemku, může znamenat ledacos. Proto je nutné informovat se o přesném umístění přípojných bodů. Podrobné podklady předá buď prodávající či realitní makléř, anebo je možné požádat o informaci jednotlivé distributory prostřednictvím webových formulářů.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.13 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%

5.13%
Historie vývoje

 

 


Související články

Evropská unie „výrazně zaostává“ za Českem v rychlosti růstu cen nemovitostí

Ve srovnání s ostatními zeměmi Evropské unie rostly ceny nemovitostí v České republice v posledních letech výrazně rychleji. Podle údajů Eurostatu dosáhl meziroční nárůst cen nemovitostí v ČR v roce 2022 téměř 26 %, což bylo nejvíce v celé EU. Pro srovnání, průměrný růst cen v EU ve stejném období činil přibližně 10 %. Tento trend pokračoval […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 01. 2025

Data za poslední měsíce loňského roku potvrdila výrazné zdražení starších bytů

Lidé, kteří v posledních měsících loňského roku koupili místo novostavby starší byt, si oproti roku před tím připlatili. Osm zkoumaných měst ukázalo na zahrnutém vzorku starších bytů meziroční zdražení mezi 10 procenty v případě Brna a 20 procenty v případech Ostravy a Ústí nad Labem. Pohyb cen mezi čtvrtletím pak ukázal na zpomalení zdražování, které může být i […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

13. 01. 2025

Stále se nedaří rozhýbat výstavbu rodinných domů

Soukromá výstavba rodinných domů je i nadále zhruba o 40 % nižší než před covidovou pandémií. I pro rok 2025 budou hlavní výzvou úrokové sazby u hypoték. Pokud banky během následujícího období nesníží sazby, budou tím nadále brzdit poptávku po hypotékách na výstavbu rodinných domů a rok 2025 bude dalším rokem stagnace.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

10. 01. 2025


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *