EUR 23.985

USD 22.380

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.985

USD 22.380

Stavební produkce stoupá. Bytů je ale stále málo

 

České stavebnictví stále roste a zdá se, že jeho odraz ode dna jen tak neskončí. Stavební produkce podle Českého statistického úřadu v červenci meziročně vzrostla o 14,2 procenta.  Vzestupu pomohlo jak inženýrské, tak i pozemní stavitelství.

Loading 


Ani horké počasí nezastavilo v červenci růst stavebnictví. Stavební produkce se zvýšila o téměř 16 procent. Rostla výstavba jak pozemních, tak inženýrských staveb, a to napříč celým spektrem podniků,“ řekla Petra Cuřínová, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ.
V červenci podle ČSÚ rapidně vzrostl počet dokončených bytů. Meziroční nárůst činí 55,3 procenta. V přepočtu na byty se v sedmém měsíci letošního roku dokončilo 3 117 bytů. V rodinných domech jde dokonce o nárůst o 54,1 procenta a v bytových domech rostl počet dokončených bytů o 36,4 procenta.
Stavební úřady v červenci vydaly 6 746 stavebních povolení, což je sice meziročně o 2,2 procenta méně, ale podle ČSÚ meziroční pokles zčásti ovlivnila vysoká srovnávací základna z července minulého roku, kdy byly povoleny velké stavby dopravní infrastruktury.
To že se českému stavebnictví daří a dařit bude, dokazuje i srpnový průzkum důvěry v českou ekonomiku. Podle něho rostla nejvíce důvěra právě v oblasti stavebnictví. K rostoucímu optimismu v tomto sektoru vede výrazný převis poptávky nad nabídkou v tomto sektoru. Ta se pak odráží i v cenách stavebních prací, které již několik měsíců v řadě rostou,“ uvedla Jana Steckerová z Komerční banky a dodala, že za celý letošní rok podle jejich prognózy stavebnictví vzroste o 11 procent.
Po letech, kdy se stavebnictví moc nedařilo, překvapuje tento segment znovunabytou silou a jeho výsledky jsou stále velmi dobré. “Přesto ani konjunktura v tomto odvětví zatím nedokáže překlenout nesoulad mezi nabídkou a poptávkou na trhu s byty, nebo dohnat skluz ve výstavbě infrastruktury, který se za poslední léta útlumu opět rozšířil,“ podotkl Petr Dufek, analytik ČSOB.

Praha potřebuje víc bytů

Podle odhadů společnosti Central Group na tisíc Pražanů za celý letošní rok  připadne 2,5 bytu. Přitom před deseti lety to bylo jednou tolik.Odborníci tvrdí, že Praha by potřebovala pro své obyvatele minimálně osm ale spíše 10 tisíc nových bytů ročně, jenže tempo zahájených bytů tomu vůbec neodpovídá.
Vypadá to, že za celý rok se nezahájí ani 3 tisíce, tedy pouze třetina potřebných bytových jednotek. Za prvních 7 měsíců tohoto roku bylo v Praze zahájeno 1161 nových bytů v bytových domech. Navíc 800 bytů z letos nově zahájených připadá na jediný projekt, který statistika zaznamenala v květnu. Takových projektů by ale Praha potřebovala mnohem více. To je jediný lék, jak zastavit strmý růst cen pražského bydlení,“ řekla Marcela Fialková, tisková mluvčí Central Group.

Nové byty se nestaví

I když počet dokončených bytů vzrostl, počet zahájených staveb zatím pokulhává. Podle ČSÚ počet zahájených bytů v červenci 2018 meziročně klesl o 4,9 procent a dosáhl hodnoty 2 485 bytů. V rodinných domech došlo k poklesu počtu bytů o 2,5 procent a v bytových domech statistický úřad zaznamenal pokles počtu zahájených bytů o 41,2 procent.
Hlavní město z hlediska rezidenční výstavby tak zcela zamrzlo. Zatímco v červnu ČSÚ evidoval začátek stavby 78 bytů v bytových domech, o měsíc později jich bylo ještě méně. Dvě desítky zahájených bytů nestojí ani za řeč, představuje to jeden velmi malý rezidenční projekt. Číslo za celý letošní rok sice nevypadá tak zle, protože podle statistiků se začalo v bytových domech stavět už celkem 1161 nových bytů. I to by bylo dost málo, vzhledem k tomu, že jen za prvních šest měsíců developeři podle našich dat prodali celkem 2452 nových bytů,“ vysvětluje Evžen Korec, generální ředitel společnosti Ekospol. Dále dodává, že od údajů ČSÚ o zahájených bytech však musíme odečíst osm stovek bytů započítaných v květnu v rámci jednoho projektu v Modřanech.

Zakázek je dost, ale nemá je kdo realizovat

Ve stavebnictví chybí lidi. Zájem o práci ve stavebnictví klesá již pět let. Podle údajů pracovního portálu Profesia.cz se zájem o práci ve stavebnictví po vyrovnaných letech 2011-12 v roce 2013 zvýšil na úroveň roku 2010, a od té doby se stále snižuje. Loni byl počet zájemců o práci ve stavebnictví v porovnání s vlnou nejvyššího zájmu dokonce poloviční. Letos pravděpodobně zájem o práci v tomto oboru ještě klesne.

Na odvětví se podepsal dlouhodobý nedostatek pracovních sil a administrativní překážky, které realizaci výstavby předcházejí. Tím, že se nedaří pokrývat poptávku po bydlení ze strany spotřebitelů, vzniká další tlak na růst cen. V současné době tedy nelze očekávat, že by tempo zdražování nemovitostí zpomalilo,“ říká Petr Kymlička z poradenské společnosti BDO.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Budoucí vývoj cen nájmů v Praze

V loňském roce trh zaznamenal poměrně prudký vývoj cen nájmů. Díky hned několika vlivům najednou – vysoké míře inflace (18,1 %), válce na Ukrajině a s ní spojeným odchodem mnoha Ukrajinců do ČR a nakonec dlouholeté stagnaci nájmů – došlo k meziročnímu nárůstu o téměř 20 %.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 03. 2023

Komentář: Jsem optimista, ale optimismus hypotéku nezaplatí

Inflace zaklepala na dveře a s ní zdražování hypoték. „Jsem optimista, což pomáhá, ale optimismus hypotéku nezaplatí,“ zaznívá v jednom komentáři v jedné ze zemí našich protinožců. Australská centrální banka v době, kdy australská inflace atakuje 8% úroveň, zvýšila sazby na 11leté maximum, na 3,6 %. Zdražení ceny peněz, několikáté v řadě.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

20. 03. 2023

Nastane letos vhodná doba pro nákup nemovitosti?

Ceny řady nemovitostí po dlouhé době klesají. Na vině jsou mimo jiné drahé hypotéky. Lidé tak s nákupem nezřídka vyčkávají na příznivější dobu. Pomyslné okno, kdy bude možné pořídit bydlení se slevou, se ale možná brzy zavře. Podle odborníků by mohly hypotéky ve druhé půli roku zlevnit, což nastartuje poptávku i růst cen.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *