EUR 25.655

USD 22.059

REPO sazba ČNB 1.50 %

Inflace 4.9 %

EUR 25.655

USD 22.059

Text: Monika Lukešová

07. 06. 2018

Stavebnictví se daří, jen bytová výstavba pokulhává. Hrozí Praze kolaps?

 

Stavební produkce v dubnu reálně meziročně vzrostla o 4,8 procenta, bez očištění se zvýšila o 7,7 procenta. Rostl i počet stavebních povolení, kterých stavební úřady vydaly meziročně o 5,3 procenta více. Nejvíc vzrostla hodnota stavebních povolení, a to o 20,2 procenta. Uvedl to Český statistický úřad. 


Stavebnictví se tedy konečně úplně odrazilo ode dna. Co ale stále pokulhává je bytová výstavba. Meziročně bylo zahájeno o 5,3 procent bytů méně. Dokončeno bylo o 1,9 procent bytů méně.
Stavařům se letos daří, stavební produkce vzrostla i v dubnu především díky pozemnímu stavitelství, které roste už 21. měsíc za sebou. Orientační hodnota vydaných stavebních povolení vzrostla, pokles jsme zaznamenali u bytové výstavby,“ uvádí Petra Cuřínová, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ.

Pozemní stavitelství roste, bytová výstavba klesá

V dubnu se dařilo hlavně pozemnímu stavitelství, naopak bytová výstavba dále klesá. Nejhorší situace je podle společnosti Ekospol v hlavním městě. Míří sem nejvyšší počet zaměstnanců. Každoročně počet obyvatel Prahy vzroste o více než deset tisíc lidí, kteří ale nejspíš nebudou mít kde bydlet. Byty totiž prostě nejsou.
Během dubna se v hlavním městě začalo v bytových domech stavět pouhých 13 nových bytů! Toto číslo netřeba příliš komentovat. Jen dodám statistiku od začátku roku – za první čtyři měsíce začala stavba 262 bytů v bytových domech. Praha tak sdílí se Středočeským krajem až dělené třetí až čtvrté místo. Bytovou výstavbu v bytových domech letos překvapivě táhne Olomoucký kraj (481 zahájených bytů) následovaný Jihomoravským krajem (274 zahájených bytů),“ uvádí Evžen Korec, generální ředitel společnosti Ekospol.

Byty jsou drahé i v mezinárodním srovnání

Ceny bytů stále rostou. Od začátku letošního roku vzrostly dokonce o sedm procent a na snižování cen to v tuhle chvíli nevypadá. Právě naopak. Podle odborníků však tempo růstu bude ale zpomalovat.
Pro nás jsou zásadní dlouhodobé trendy. Podle nich se trh nemovitostí dostal do vrcholné fáze. Developeři se snaží na poslední chvíli uspokojit poptávku, která už nemá kam růst. Byty jsou velmi drahé nejen na domácí, ale i na mezinárodní poměry (porovnání ceny k průměrné mzdě v různých zemích). Navíc úrokové sazby rostou a ochota půjčovat klesá. Navíc další zpřísnění úvěrových pravidel ze strany České národní banky je za dveřmi. Výše úvěrů může být už v příštích dnech omezena výší ročního příjmu žadatele,“ vysvětlila ekonomka a ředitelka poradenské společnosti Next Finance Markéta Šichtařová.

Prodeje jsou vyšší než výstavba

Bytů se prodává víc, než se jich staví. Konkrétně jsou prodeje 4,5 vyšší, než je nová výstavba. Od začátku letošního roku se v Praze podle Ekospolu začalo stavět jen 492 nových bytů. Mezi kraji tak Praha zaujímá šesté místo.
Jen za první čtvrtletí se totiž v Praze prodalo 1160 nových bytů. A to se bavíme pouze o bytových domech. Prodeje jsou tak čtyřiapůlkrát vyšší než nová výstavba. Kam tenhle trend povede, pokud bude pokračovat i v příštích měsících, není nutné příliš napovídat. Byty dojdou, vícegenerační rodiny se budou tísnit v nevyhovujících malých bytech a stále více pracovníků bude do hlavního města dojíždět z okolních regionů. Už tak přetížená doprava dostane další tvrdý zásah. Výsledkem bude totální kolaps hlavního města,“ uzavírá Korec.

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.43 Aktuální výše Hypoindexu

2.15%

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%
Historie vývoje


Související články

Investoři masivně nakupují nájemní byty

Jakékoliv sklady, retailové parky a moderní kanceláře. Seznam priorit investorů na tuzemském trhu nemovitostí zůstává i po 3. čtvrtletí neměnný. Přesto na něm dochází k určitému vývoji: do bilance se totiž stále viditelněji promítají rezidenční nemovitosti. Konkrétně jde o starší bytové domy i novostavby určené k pronájmu.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 10. 2021

Odnětí půdy ze zemědělského půdního fondu: Jak vypočítat odvody?

Chcete-li si postavit rodinný dům na pozemku, který podléhá ochraně jako součást zemědělského půdního fondu, musíte nejprve požádat o jeho odnětí. Jednou z náležitostí žádosti o odnětí je také výpočet příslušných odvodů, které musíte následně zaplatit. Jak tyto odvody vypočítat?

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

23. 09. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.