Pátek 23. srpna. Svátek má Sandra.

Stavební spořitelny tápou. Už ani úvěry nejsou jejich silnou stránkou

Monika Lukešová

Podle ministerstva financí bylo za první pololetí letošního roku uzavřeno zhruba 207 tisíc nových smluv o stavebním spoření s celkovou hodnotou cílové částky 65 miliard korun. Ve srovnání s rokem 2011 je nárůst smluv vyšší zhruba o 22 tisíc s poklesem cílové částky o dva tisíce korun.

Za první pololetí roku 2012 vzrostl podíl nových smluv na 66,6 procent. V tomto období byla vyplacena státní podpora v celkové výši 5,126 miliard korun. Pro porovnání, státní podpora, která byly poskytnuta za stejné období loni, činila 10,493 korun, což je o 5,367 víc. Nižší objem státní podpory má na svědomí hlavně změna zákona číslo 96/1993 Sb., o stavební spoření a státní podpoře stavebního spoření. Tímto zákonem byla totiž snížena poskytovaná státní podpora na 10 procent z naspořené částky v příslušném roce, maximálně však z částky 20 tisíc korun. Státní podpora se tedy může vyšplhat jen na dva tisíce korun.

Objem úvěrů se nezměnil

Celkový objem úvěrů na konci prvního pololetí dosáhl hodnoty 285,8 miliardy korun a oproti stavu k poslednímu březnu zhruba o 2,2 miliardy korun. Podle ministerstva financí se ale pokles objemu úvěrů neprojevil v hodnotě poměru objemu úvěrů k naspořené částce. Zmíněný poměr se oproti stavu na konci letošního prvního čtvrtletí, kdy dosáhl hodnoty 67,3 procent, nezměnil a na konci června dosahoval stejné výše.

Pokles i o více než 40 procent

Úvěry už nejsou silnou stránkou některých stavebních spořitelen. Do konce července zaznamenala největší růst poskytnutých úvěrů Stavební spořitelna České spořitelny. Počet uzavřených úvěrů vzrostl o čtvrtinu. Naopak s největším propadem se potýká Wüstenrot stavební spořitelna a Modrá pyramida. Těm počet poskytnutých úvěrů ke konci července poklesl o více než 40 procent.

 

Spořitelna Úvěry objem (v mil. Kč) Meziroční změna Celkem smluv (v tis.)
ČMSS 14 646 14 % 1 840
SSČS 3 007 25 % 1 046
Modrá pyramida 2 658 – 47 % 689
RSTS 4 460 14 % 724
Wüstenrot 835 – 42 % 459
Celkem 25 606 0,2 % 4 758

Zdroj: ČTK

Wüstenrot stavební spořitelna ale zvýšila jako jediná počet uzavřených smluv. Ostatní stavební spořitelny mají v kolonce ve srovnání s loňským rokem smluv méně.

Stavební spořitelny se loni více věnovaly marketingovým kampaním a snažily se získat nové klienty. Letos už je to o něco slabší, ale například o prázdninách přišla s novou nabídkou Stavební spořitelna České spořitelny a Raiffeisen stavební spořitelna.

Raiffeisen stavební spořitelna snížila úrokové sazby u překlenovacích úvěrů a Stavební spořitelna České spořitelny nabízí nový „Úvěr od Buřinky“.

Ve stavebním spoření se chystají další změny, které ne všichni vítají. „Nechceme změny ve stavebku,“ hlásá nadpis stránky ČMSS na sociální síti Facebook, kde stavební spořitelna vysvětluje důvody, proč jsou navrhované změny špatné. A za dva měsíce fungování stránka našla podporu u více než 1 235 uživatelů sociální sítě.

 

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *