EUR 25.335

USD 23.337

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.3 %

EUR 25.335

USD 23.337

Stavebnictví se letos z krize nedostane. Lepší bude až rok 2015

 


 

„Rok 2014 by podle ředitelů stavebních společností měl přinést další, ale již pouze velice mírný, pokles výkonů sektoru. Záležet bude zejména na investičních prioritách nové vlády a na vývoji ekonomiky, která má hlavní vliv na privátní investice. V roce 2015 by již mohlo české stavebnictví začít mírně růst,“ uvádí Kvartální analýza českého stavebnictví společnosti CEEC.

Rozhovory s některými řediteli stavebních firem ukazují zmírnění předchozích obav ohledně poklesu sektoru v příštím roce. Stále se však očekává velice mírné snížení výkonu českého stavebnictví v 2014. Hlavní obavy o vývoj stavebnictví v letošním roce vyplývají převážně z nejasného budoucího vývoje ekonomiky (která ve třetím čtvrtletí 2013 vykázala nečekaně pokles), a také stále nejasného výhledu ohledně investičního programu a záměrů nové vlády.

Svítá ale i na lepší časy

Česká ekonomika by se pomalu měla vracet k růstu. „Pozitivně by ji mohla i nadále ovlivňovat zahraniční poptávka, zvláště po osobních automobilech,“ vysvětluje analytik ČSOB Petr Dufek. Rok 2014 by podle něj mohl přinést dlouho očekávaný obrat v investicích firem a snad i veřejného sektoru. „Novou realitou, s níž se budou muset potýkat jak spotřebitelé, tak výrobci a obchodníci, bude slabá koruna. Po letech přichází díky levnějším energiím a telefonování období rekordně nízké inflace, která by se mohla konečně příznivě projevit na kupní síle domácností,“ doplňuje Dufek.

Minulý rok se stavebnictví nedařilo

Stavebnictví v listopadu minulého roku zažilo jeden ze světlejších měsíců. Alespoň tedy na první pohled. „Produkce klesla v meziročním srovnání pouze o 1 %, přičemž rychlejší pokles inženýrského stavitelství kompenzovaly pozemní aktivity. Po očištění o pracovní dny dokonce stavebnictví vzrostlo meziročně o 0,2 %. Tím ale výčet pozitiv končí. Počet vydaných stavebních povolení, jejich hodnota i počet zahájených bytů výrazně klesl, což nejsou pro stavaře růžové předpoklady do budoucna,“ komentoval situaci Filip Fyrbach, makroekonomický analytik GE Money Bank.

Světlé časy nezažívalo minulý rok ani Evropské stavebnictví. To ale už konečně  dosáhlo svého dna a na rozdíl od české stavební produkce, by ta evropská měla letos pomalu růst. Vyplývá to z nejnovější prognózy oborového sdružení Euroconstruct. Ta je ale v prognóze ještě negativnější a tvrdí, že situace v České republice nebude lepší nejspíš ani v roce 2015.

REKLAMA

Na začátku loňského roku Euroconstruct odhadoval, že česká stavební výroba loni meziročně klesla o 5,4 procenta, reálně nakonec české stavebnictví kleslo dokonce o 7,7 procenta.

Stavebnictví všech 19 zemí sdružených v Euroconstructu se loni propadlo o 5,2 procenta. Klesat má i letos, a to o rovná tři procenta.

 

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.6 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%
Historie vývoje


Související články

Brněnský trh novostaveb má za sebou nejhorší rok za poslední dekádu

V uplynulém roce se na brněnském trhu prodalo nejméně novostaveb za poslední dekádu jeho sledování. Celkem 535 bytů v hodnotě 3,6 miliardy korun. Ceny přesto v průběhu roku neklesly a drží se na úrovni 130 000 Kč za metr čtvereční podlahové plochy. Prodejci hlásí oživení trhu, které nastalo v druhé polovině roku.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

11. 01. 2024

Český realitní trh dusí i absence pobídek pro zahraniční investory

Trh s nemovitostmi napjatě vyhlíží první výraznější snížení úrokových sazeb. Nové kanceláře se nestaví, prodeje bytů rostou zatím pozvolna a většímu rozvoji nájemního bydlení brání kromě drahého financování i současná legislativa. Nejen na tom se shodují realitní odborníci.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 12. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *