Čtvrtek 15. dubna. Svátek má Anastázie.

Stavebnictví se letos z krize nedostane. Lepší bude až rok 2015

Monika Lukešová

Stavebnictví se už několik let potýká s velkou krizí. Rok 2014 podle odborníků nebude jiný. Dokonce se očekává další mírný pokles. Stavební firmy se dočkají zlepšení nejspíš až příští rok, tedy v roce 2015.

„Rok 2014 by podle ředitelů stavebních společností měl přinést další, ale již pouze velice mírný, pokles výkonů sektoru. Záležet bude zejména na investičních prioritách nové vlády a na vývoji ekonomiky, která má hlavní vliv na privátní investice. V roce 2015 by již mohlo české stavebnictví začít mírně růst,“ uvádí Kvartální analýza českého stavebnictví společnosti CEEC.

Rozhovory s některými řediteli stavebních firem ukazují zmírnění předchozích obav ohledně poklesu sektoru v příštím roce. Stále se však očekává velice mírné snížení výkonu českého stavebnictví v 2014. Hlavní obavy o vývoj stavebnictví v letošním roce vyplývají převážně z nejasného budoucího vývoje ekonomiky (která ve třetím čtvrtletí 2013 vykázala nečekaně pokles), a také stále nejasného výhledu ohledně investičního programu a záměrů nové vlády.

Svítá ale i na lepší časy

Česká ekonomika by se pomalu měla vracet k růstu. „Pozitivně by ji mohla i nadále ovlivňovat zahraniční poptávka, zvláště po osobních automobilech,“ vysvětluje analytik ČSOB Petr Dufek. Rok 2014 by podle něj mohl přinést dlouho očekávaný obrat v investicích firem a snad i veřejného sektoru. „Novou realitou, s níž se budou muset potýkat jak spotřebitelé, tak výrobci a obchodníci, bude slabá koruna. Po letech přichází díky levnějším energiím a telefonování období rekordně nízké inflace, která by se mohla konečně příznivě projevit na kupní síle domácností,“ doplňuje Dufek.

Minulý rok se stavebnictví nedařilo

Stavebnictví v listopadu minulého roku zažilo jeden ze světlejších měsíců. Alespoň tedy na první pohled. „Produkce klesla v meziročním srovnání pouze o 1 %, přičemž rychlejší pokles inženýrského stavitelství kompenzovaly pozemní aktivity. Po očištění o pracovní dny dokonce stavebnictví vzrostlo meziročně o 0,2 %. Tím ale výčet pozitiv končí. Počet vydaných stavebních povolení, jejich hodnota i počet zahájených bytů výrazně klesl, což nejsou pro stavaře růžové předpoklady do budoucna,“ komentoval situaci Filip Fyrbach, makroekonomický analytik GE Money Bank.

Světlé časy nezažívalo minulý rok ani Evropské stavebnictví. To ale už konečně  dosáhlo svého dna a na rozdíl od české stavební produkce, by ta evropská měla letos pomalu růst. Vyplývá to z nejnovější prognózy oborového sdružení Euroconstruct. Ta je ale v prognóze ještě negativnější a tvrdí, že situace v České republice nebude lepší nejspíš ani v roce 2015.

Na začátku loňského roku Euroconstruct odhadoval, že česká stavební výroba loni meziročně klesla o 5,4 procenta, reálně nakonec české stavebnictví kleslo dokonce o 7,7 procenta.

Stavebnictví všech 19 zemí sdružených v Euroconstructu se loni propadlo o 5,2 procenta. Klesat má i letos, a to o rovná tři procenta.

 

 

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *